فا

سیاست

سه شنبه, 15 آبان 1397 09:49

پمپئو اقدامات یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران را تشریح کرد

وزیر خارجه آمریکا برغم موج مخالفت های جهانی و قطعنامه و آرای نهادهای بین المللی با تحریم های ضد ایرانی، اقدامات یکجانبه واشنگتن علیه ملت ایران را تشریح کرد.

«آلیک» - وزیر خارجه آمریکا برغم موج مخالفت های جهانی و قطعنامه و آرای نهادهای بین المللی با تحریم های ضد ایرانی، اقدامات یکجانبه واشنگتن علیه ملت ایران را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مایک پمپئو گذشته دوشنبه همراه با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا، با این ادعا که دولت ترامپ از روز اول استراتژی تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران را دنبال کرده است، گفت: برای این استراتژی مسیرهای مختلفی وجود دارد که فشار اقتصادی حداکثری یکی از این راه ها است.

پمپئو که کشورش در رشد و پرورش تروریسم در جهان سابقه طولانی دارد و با حامیان تروریسم هم روابط خوبی داشته و دارد، ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد و افزود: ایران برای فعالیت های بی ثبات کننده در خاورمیانه و جهان تامین مالی می کند، هدف ما این است که ایران را برای رهاکردن رفتار انقلابی خود است.

وی شاهد این ادعای خود را فضاسازی تبلیغاتی در دانمارک توصیف کرد و ادامه داد: دانمارک از ما خواست یک توطئه ترور در خاک دانمارک را بتوانیم مهار کنیم.

ادعای وزیر خارجه آمریکا در حالی است که وزارت خانه های اطلاعات و خارجه ایران هرگونه دخالت در این مساله را به طور قوی رد کرده اند.

وزیر خارجه آمریکا که در طول یکسال و نیم گذشته در سازمان ملل به خوبی نشان داده است، برخلاف خواست جامعه بین المللی و به صورت غیر نرمال حرکت می کنند، اظهار کرد: ما از ایران می خواهیم همچون یک کشور عادی رفتار کند. این مساله امکان پذیر است اما باید در 12 شرطی که تعیین کرده ایم، عمل کند.

پمپئو افزود: ما تا رسیدن به این هدف، فشار را حفظ خواهیم کرد و امروز تحریم هایی که مربوط به کشتیرانی و بانکی است را باز می گردانیم. تا کنون 19 دور تحریم انجام دادیم و 368 فرد و نهاد ایرانی را مشمول آن قرار دادیم. این مساله روی فعالیت های اقتصادی بین المللی ایران تاثیر می گذارد.

وی با تکرار این ادعا که از ماه مه، 100 شرکت خارجی ایران را ترک کرده اند، گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران به فعالیت های خود ادامه دهد، آمریکا تحریم های سوئیفت و تحریم های دیگر را هم مقرر خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: بیش از 20 کشور وارد کننده نفت از ایران، این میزان را به صفر رسانده اند. در واقع صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران کاسته شده است و از ماه مه تا کنون 2.7 میلیارد دلار از درآمدهای نفت خام کاهش یافته است.

پمپئو به استثنا در این تحریم ها هم اشاره کرد و ادامه داد: برای چین، هند، یونان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه استثناهایی قایل شدیم و هدف آن تعدیل بازار نفت است. هرچند همه کشورها نشان داده اند که واردات نفت ایران را کاهش داده اند.

وی با این ادعا که برای به صفر رساندن واردات نفت ایران به مذاکرات خود ادامه می دهیم، اضافه کرد: ایران فقط می تواند از پول نفت برای مسایل اولیه زندگی استفاده کند.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه برای برخی همکاری های هسته ای با ایران هم مجوزهایی داده شده است، اظهار کرد: برنامه های هسته ای ایران تحت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای ادامه می یابد و در عین حال نظارت ما برقرار خواهد بود تا مطمئن شویم استفاده از نیروی هسته ای، قانونی باشد.

پمپئو خاطرنشان کرد: تا زمانی که رئیس جمهوری ترامپ روی کار باشد، ایران هیچ گاه به داشتن سلاح اتمی نزدیک نخواهد شد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این رفتار رژیم آمریکا گفت: امروز، ایالات متحده با اِعمال دوباره تحریم‌ ها علیه ایران که مردم عادی را هدف گرفته، به عالی ترین دادگاه سازمان ملل و شورای امنیت دهن‌کجی کرد.

وی تاکید کرد: ایالات متحده از این قلدرمابی نتیجه معکوس می گیرد؛ نه فقط به این خاطر که برجام مهم است، بلکه به این خاطر که جهان نمی‌تواند به ترامپ و شرکایش اجازه دهد نظم جهانی را نابود کنند. ایالات متحده - و نه ایران - منزوی شده است.

در ادامه این اظهارات خبرنگاری پرسید: رئیس جمهوری برای بازگشت تحریم ها از پوستر بازی تاج و تخت استفاده کرد، آیا درست بود؟

وزیر خارجه آمریکا که از این سوال ناراحت به نظر می رسید، حقد و کینه دیرینه خود را از سردار سلیمانی نشان داد و گفت: این دولت از مبارزات انتخاباتی ترامپ تا روی کار آمدن، یک رویه یکسانی داشته است، همیشه گفتیم که ایران تهدیدی برای ایالت متحده است، قاسم سلیمانی پاسخ داد اما ندیدم کسی درباره آن صحبت کند. همه درباره تاج وتخت پرسیدید اما هیچ کدام از مسایل جدی روی خاورمیانه و اروپا اثر می گذارد، صحبت نمی کنند.

خبرنگاری پرسید: به کشورهای اروپایی چه خواهید گفت که انتظار داشتند در این لیست استثنا از پیامدهای تحریم ها باشند، در حال حاضر چه رابطه ای با آنها داشته اید؟ آیا آنها متقاعد شده اند؟

وزیر خارجه آمریکا نتوانست اختلاف نظر جدی اروپا با کاخ سفید درباره برجام را مخفی نگاه دارد و گفت: ما برداشت متفاوتی درباره برجام داریم. اگرچه شرکت های بازرگانی اروپایی تصمیم گرفته اند که با ایران وارد معامله نشوند و ما فکر می کنیم نظام تحریم ها کارساز خواهد بود.

در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد برای حمایت ازفعالیت شرکت های خود در ایران، اعلام کرد که سازوکار مالی برای ادامه تجارت شرکت های خارجی با ایران وهمچینن فروش نفت ایران و امکان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می کند.

خبرنگاری پرسید شما از رفتارهای ایران در منطقه صحبت می کنید، چه تفاوتی با رفتار سعودی ها دارد؟

وزیر خارجه آمریکا که از زمان روی کار آمدن در حد یک اپوزیسیون ایران عمل کرده است و با گروه های تروریستی که در لیست سیاه آنها هم بوده اند همکاری نزدیکی دارد، کمک ایران به حزب الله لبنان برای آنچه که او تهدید اسرائیل نامید را یکی از این تفاوت ها دانست.

البته وزیر خارجه آمریکا هیچ گاه نگفت که حزب الله در برابر تجاوز صهیونیست ها ایستادگی کرده است و سعودی ها بنیانگذار و تامین کننده منابع مالی گروه تروریستی القاعده، جبهه النصره و داعش بوده اند.

پمپئو دیگر تفاوت ایران با سعودی ها را کمک به انصار الله یمن دانست در حالی که سعودی ها با سلاح های زیبای ساخت آمریکا نزدیک به سه سال تمام زیرساخت های یمن را نابود کردند و شرایط انسانی این کشور را به سوی شدیدترین قحطی دهه های اخیر سوق داده اند تنها به این دلیل که آنها نمی خواهند خواست مردم بر این کشور حاکم شود.

وزیر خارجه آمریکا حمایت از حشدالشعبی در عراق و همچنین نیروهای مردمی در سوریه را دیگر تفاوت ایران با سعودی ها دانست و به تصور اینکه می تواند سعودی ها را رژیمی حامی ثبات و امنیت جلوه دهد، به این مساله توجه نکرد که تمامی دولت های قانونی عراق که از زمان تشکیل نیروهای مردمی حشد الشعبی روی کار بوده اند، از فعالیت های آنها در مبارزه با تروریسمی که با حمایت سعودی ها بخش های زیادی از کشورشان را تصرف کرده بودند، حمایت کرده اند.

پمپئو هرگز نگفت که در طول قریب به هشت سال فعالیت تروریسم در عراق و ارتکاب جنایت های وحشتناک آنها، ائتلاف آمریکایی و سعودی ها چه اقدامی در جهت مبارزه با آنها انجام داده اند.

وی با ادعای مضحکی که قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی به خصوص بن سلمان ولیعهد سعودی نادرستی آن را به خوبی تایید می کند، از همکاری رژیم سعودی برای مبارزه با تروریسم سخن گفت و بار دیگر ایران را عامل اصلی بی ثباتی در منطقه دانست.

خبرنگار دیگری خواست تا توضیحات بیشتری درباره سه استثنای برنامه هسته ای غیرنظامی ایران ارائه دهد.

وزیر خارجه آمریکا این مساله را پیچیده دانست و گفت: مساله عدم گسترش تسلیحات هسته ای اهمیت دارد، نیروگاه بوشهر یکی از آنها خواهد بود. گزارش برگی ارائه خواهیم کرد و شما از آن اطلاع خواهید یافت.

خبرنگار از نفوذ قدرتمند ایران در عراق پرسید و اینکه آیا تحریم ها باعث افزایش فشار ایران بر متحدان آمریکا در عراق نخواهد شد؟

پمپئو این سوال را مهم و منطقی دانست و به اصطلاح به طرح حقایق پرداخت به این شکل که ایران از سال 2015 و پس از برجام، ایران همان گونه که گفتید در عراق فشار وارد کرده است.

وی بی توجه به اینکه حضور ایران در عراق و سوریه تنها بر اساس درخواست دولت قانونی و مشروع این کشورها و به منظور مستشاری نظامی بوده است، از این مقدمه غلط خود نتیجه گیری کرد برجام جلوی فعالیت های ایران را نگرفت.

وزیر خارجه اظهار امیدواری کرد تحریم های فعلی به خصوص در حوزه مالی و اقتصادی باعث شود فعالیت های ایران را عقب برانیم و ظرفیت ایران را در خاورمیانه و جهان محدود کنیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։