فا

سیاست

شنبه, 19 آبان 1397 12:30

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد: ایران به تعهدات برجام متناسب با منافع دریافتی ادامه می دهد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواست تحریم های آمریکا را در عمل و نه در حرف مردود بدانند و گفت: ایران به تعهدات خود عمل کرده و اجرای آن را متناسب با منافعی که دریافت می کند، ادامه می دهد.

«آلیک» - نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواست تحریم های آمریکا را در عمل و نه در حرف مردود بدانند و گفت: ایران به تعهدات خود عمل کرده و اجرای آن را متناسب با منافعی که دریافت می کند، ادامه می دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی خوشرو عصر روز گذشته در نشست شورای امنیت که با موضوع صلح و امنیت بین الملل با تاکید بر چندجانبه گرایی و نقش سازمان ملل، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: سیاست های یکجانبه و اقدامات غیرقانونی آمریکا مغایر حاکمیت قانون، اصول حاکم بر منشور سازمان ملل و چندجانبه گرایی است.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با انتقاد شدید از سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا ادامه داد: سیاست های خودخواهانه و اقدامات یکجانبه آمریکا بنیان‌های همکاری بین المللی و چندجانبه گرایی را به مخاطره انداخته است.

خوشرو تاکید کرد: نتیجه این رویکرد آمریکا، خروج آن از شورای حقوق بشر، یونسکو، پیمان پاریس و برجام شد. خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن یک جانبه تحریم ها، آشکارا قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض می‌کند و مغایر حقوق بین الملل است.

وی یادآور شد: برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، آمریکا که عضو دائم شورای امنیت و دارای حق وتو است، دیگر ملت های جهان را نه به خاطر نقض یک قطعنامه شورای امنیت، بلکه به خاطر تبعیت از آن مجازات می‌کند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: دنیا نباید به آمریکا اجازه دهد که به این رفتار یکجانبه، متکبرانه و خودخواهانه که متمرکز بر جهان بینی مبتنی بر قدرت به جای حاکمیت قانون است، ادامه دهد.

خوشرو همچنین به خودداری آمریکا از اجرای حکم اخیر دیوان بین المللی دادگستری اشاره کرد و خواستار محکومیت و مردود دانستن تحریم های آمریکا از سوی جامعه بین المللی، نه تنها در حرف بلکه در عمل شد.

وی افزود: طبق 12 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به کلیه تعهدات خود عمل کرده و در آینده نیز به اجرای تعهداتش متناسب با منافعی که دریافت می کند، ادامه خواهد داد.

در نشست شورای امنیت که برای بررسی راه های تقویت چندجانبه گرایی برگزار شده بود، بسیاری از دولت ها از لزوم تقویت چندجانبه گرایی حمایت کرده و به صورت صریح یا ضمنی یکجانبه گرایی آمریکا و سیاست آن دولت در قبال برجام را مورد انتقاد قرار دادند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։