فا

سیاست

دوشنبه, 24 دی 1397 09:58

دیدارهای وزیر امور خارجه کشورمان در عراق

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر روز گذشته در راس یک هیات بلندپایه برای انجام یک سفر چهار روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد.

وزیر خارجه عراق: به رغم تحریم های یکجانبه آمریکا برهمکاری با ایران تاکید داریم

«آلیک» - وزیر امور خارجه عراق گفت که به رغم تحریم های اقتصادی یکجانبه آمریکا علیه تهران، بر همکاری اقتصادی با کشور همسایه مان ایران تاکید داریم.

به گزارش ایرنا، محمدعلی حکیم عصر روز گذشته پس از پایان مذاکرات مفصل خود با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بیانیه مشترکی را درباره محورهای این دیدار در جمع خبرنگاران قرائت کرد.

وی گفت: دیدار مفصل و مهمی با آقای ظریف و هیات همراه داشتم. این دیدار فرصت مناسبی برای تبادل نظر در موضوعات گوناگون در زمینه روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای بود.

وزیر امور خارجه عراق گفت: روابط تاریخی، دوستانه و برادرانه میان دو کشور وجود دارد و گسترش همکاری های سیاسی و اقتصادی به مصلحت کشور خواهد بود.

وی، سازوکار صدور روادید و رفت و آمدهای تجاری و زیارتی میان دو کشور، بحث گذرگاههای مرزی زمینی و آبی، همکاری چندجانبه در سازمان ملل، همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم در سوریه، تاکید بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و همچنین تاکید بر نتایج مذاکرات استکهلم در مورد بحران یمن را از جمله موضوعات بررسی شده در جریان مذاکرات با همتای ایرانی خود ذکر کرد.

حکیم همچنین گفت که درخصوص کشتیرانی و منابع آب در شط العرب (اروندرود) یک کمیته مشترک میان دو کشور تشکیل شد.

به گفته وی، حمایت از مساله فلسطین و حق مردم آن بر سرزمین خود با پایتختی بیت المقدس و نیز ضرورت پایان دادن به اشغال رژیم صهیونیستی از همه سرزمین های فلسطین از دیگر محورهای این مذاکرات بود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با تایید این بیانیه نقطه نظرات خود را درخصوص روابط دو کشور و تحولات منطقه تبیین کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر روز گذشته در راس یک هیات بلندپایه برای انجام یک سفر چهار روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد.

ظریف قرار است همچنین با برهم صالح رئیس جمهوری و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق دیدار و گفتگو کند.

شرکت و سخنرانی در نشست بزرگ اقتصادی با حضور فعالان اقتصادی دو کشور در بغداد و نشست اقتصادی سرمایه گذاری ایران و عراق در شهر کربلا و همچنین سفر به اربیل و سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق و دیدار و گفتگو با مقامات کرد عراقی از برنامه های سفر به عراق است.

 

عبدالمهدی: عراق به دنبال توسعه روابط با ایران است

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تاکید کرد که کشورش به دنبال توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر عراق شب گذشته در دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیات بلندپایه همراه، گفت که سیاست عراق مبتنی بر برقراری بهترین روابط با کشورهای همسایه است و برای توسعه روابط و آینده ای بهتر در مناسبات با ایران تلاش می کند.

عبدالمهدی همچنین با ابراز خرسندی از مذاکرات موفقی که 'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق در سفر اخیرش به تهران با مقامات ایرانی داشته، ابراز امیدواری کرد که این دیدارهای متقابل، به تقویت هر چه بیشتر روابط دو کشور بیانجامد.

وی بر خواست مردم و دولت عراق برای داشتن بهترین روابط با ایران و بهره گیری حداکثری از ظرفیت های دو کشور تاکید کرد.

تسهیل در رفت و آمد مردم و تجار، ایجاد سازوکارهای اقتصادی و مالی برای توسعه و تداوم تجارت و صادرات انرژی، راه اندازی کشتیرانی در اروند رود و ایجاد شهرک‌های صنعتی در نواحی مرزی، از جمله محورهای گفتگو در این دیدار بود.

همکاری های جمعی منطقه ای برای حل و فصل بحران های منطقه و تبادل نظر در خصوص مسائل سوریه و یمن از دیگر موضوعات مورد رایزنی در مذاکرات وزیر امور خارجه کشورمان با نخست وزیر عراق بود.

ظریف در این دیدار همچنین با تبریک دستاوردهای سیاسی ملت عراق و تشکیل دولت جدید، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ثبات و حاکمیت ملی و دستاوردهای مردم سالاری در عراق تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین تداوم حمایت های جمهوری اسلامی ایران از کشور و دولت عراق در مرحله پیش رو و تقویت نظام سیاسی و دموکراسی در این کشور را خاطرنشان کرد.

ظریف تلاش و آمادگی جمهوری اسلامی ایران در تقویت روابط با جمهوری عراق در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را یادآور شد.

 

حکیم با انتقاد شدید از اقدامات یکجانبه آمریکا: تحریم ها عراق را به تقویت روابط با ایران مصمم تر می کند

سیدعمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی و رئیس فراکسیون اصلاح و سازندگی با انتقاد شدید از اقدامات یکجانبه آمریکا گفت که تحریم های ضد ایرانی، عراق را به تقویت روابط با این کشور مصمم تر می کند.

به گزارش ایرنا، رئیس فراکسیون اصلاح و سازندگی عراق شب گذشته در دیدار صمیمانه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و هیات همراه با وی و چندتن دیگر از رهبران این فراکسیون در بغداد، اظهار داشت: امروز شاهد تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی هستیم.

حکیم افزود: ایران همواره حامی و پشتیبان عراق بوده و بر همین اساس با این تحریم ها مخالفیم و آن را محکوم می کنیم.

رهبر جریان حکمت ملی گفت: اقدام آمریکا در اعمال تحریم های یکجانبه، رفتاری بی سابقه در تعاملات بین المللی است.

وی تاکید کرد که این تحریم های یکجانبه، عراق را بر تقویت روابط با ایران مصرتر از قبل می کند.

حکیم، روابط ایران و عراق را درحال حاضر گسترده و عمیق دانست و تاکید کرد که باید این روابط در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر بخش ها بیشتر شود.

رئیس فراکسیون اصلاح و سازندگی عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابله با داعش، کمک شایان توجهی به عراق داشت و نقش ایران در این زمینه غیرقابل انکار است.

وی گفت: عملیات خروج آمریکا از سوریه اگر چه با کندی درحال انجام است اما یکی از متغیرهای مهم منطقه است و در تحولات سوریه نقش مثبت خواهد داشت.

حکیم افزود: تحولات عراق و سوریه نشان می دهد که کشورهای منطقه می توانند با هم انسجام بیشتری داشته باشند و برای برقراری و گسترش صلح با هم همکاری کنند.

در این نشست صمیمی که ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز حضور داشت، تعداد دیگری از رهبران فراکسیون اصلاح و سازندگی از جمله 'ایاد علاوی' نخست وزیر اسبق عراق نقطه نظرات خود در خصوص تحولات این کشور، روابط عراق با ایران و نیز وضعیت منطقه را تشریح کردند.

ظریف نیز در این نشست از نقش بی بدیل مرجعیت و رهبران سیاسی عراق در تامین امنیت این کشور و ثبات و تمامیت ارضی عراق و از جمله سید عمار حکیم و جایگاه و نقش خاندان بزرگ حکیم در عراق تقدیر کرد.

فراکسیون اصلاح و سازندگی یکی از دو فراکسیون بزرگتر پارلمان عراق است. 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։