فا

سیاست

پنج شنبه, 18 بهمن 1397 12:52

سفیر فرانسه در واشنگتن در توضیح حمایت اروپا از برجام: کشورها باید به امضایشان پایبند باشند

جرارد آرود سفیر فرانسه در واشنگتن در یک پیام توئیتری به یادداشت روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال درباره حمایت اروپا از برجام پاسخ داد.

 «آلیک» - سفیر فرانسه در واشنگتن در واکنش به یادداشت یک روزنامه آمریکایی مبنی بر بی نتیجه بودن حمایت اروپا از توافق هسته ای با ایران، گفت: اروپا به این دلیل از توافق هسته ای حمایت می کند که کشورها باید به امضایشان پایبند باشند.

به گزارش ایرنا، جرارد آرود سفیر فرانسه در واشنگتن در یک پیام توئیتری به یادداشت روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال درباره حمایت اروپا از برجام پاسخ داد.

آرود نوشت: اروپایی ها به برجام پایبند هستند، زیرا (1) توافق خوبی است، (2) ایران آن را اجرا می کند، (3) جایگزینی برای نظارت و محدود کردن برنامه هسته ای ایران ندارد، (4) مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل شامل آمریکا است، (5) کشورها باید به امضایشان پایبند باشند.

وال استریت ژورنال روز سه شنبه در یادداشتی از سوی هیات تحریریه این روزنامه مدعی شد که اروپایی ها فقط برای نشان دادن اعتبارشان خود را متقاعد کرده اند که به برجام پایبند باشند.

این روزنامه سپس با «بیهوده» خواندن حمایت اروپایی ها از برجام، خواستار پیوستن آنان به واشنگتن در اتخاذ رویکردی سختگیرانه تر علیه ایران شد.

ادعای این روزنامه در حالی است که وزیران خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس روز پنجشنبه گذشته در حاشیه نشست اتحادیه اروپا اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان ساز و کار حمایت از تبادلات تجاری ایران و اروپا (INSTEX) به ثبت رسمی رسیده است.

مقر این گروه در پاریس پایتخت فرانسه مستقر است و مدیر این ساز وکار یکی از کارشناسان بانکی از فرانکفورت آلمان است. انگلیس هم ریاست کمیته نظارت را بر عهده خواهد داشت.

همچنین این گروه در آلمان نیز شعبه خواهد داشت. از این سه کشور یک دیپلمات از وزارت امور خارجه در این کانال مالی حضور خواهد داشت.

این ساز و کار در گام نخست تجارت کالاهای انسانی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما پس از آن دامنه اش گسترش خواهد یافت.

در پی تاسیس این شرکت از سوی سه کشور اروپایی، دور نخست مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای مؤسس سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران و اروپا در پاریس برگزار می شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։