فا

سیاست

سه شنبه, 23 بهمن 1397 12:01

دیدارهای وزیر امور خارجه کشورمان در سفر به لبنان

ظریف نخستین وزیر خارجه ای است که بعد از تشکیل دولت جدید لبنان که دو هفته پیش پس از حدود 9 ماه انتظار و رایزنی به ریاست سعد الحریری تشکیل شد به این کشور سفر می کند.

ژنرال عون در دیدار با ظریف خواستار کمک ایران برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان شد

«آلیک» - ژنرال میشل عون رئیس جمهوری لبنان پیش از ظهر روز گذشته در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از کمک های ایران به لبنان در همه زمینه ها قدردانی کرد و خواستار ایفای نقش ایران و کمک به بازگشت پناهجویان سوری از لبنان به کشورشان شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان، ژنرال عون و ظریف در این دیدار که هیات همراه ظریف و محمد جلال فیروزنیا سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت نیز در آن حضور داشتند، در باره تحولات کنونی منطقه و لبنان و موضع تهران در قبال این تحولات گفت وگو کردند.

ژنرال عون در این دیدار که در«بعبدا» کاخ ریاست جمهوری لبنان برگزار شد، با اشاره به روابط دوستانه بین لبنان و ایران و تبریک به مناسب چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از ظریف خواست تا سلام او را به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران برساند.

وی اظهار داشت: معضل پناهجویان سوری در لبنان نیازمند راه حلی ضروری است و آن بازگشت آنها به مناطق باثبات در سوریه است.

رئیس جمهوری لبنان پیامدهای حضور پناهجویان سوری بر اوضاع اقتصادی، امنیتی و اجتماعی کشور متبوعش را بزرگ خواند و گفت که ایران می تواند برای کمک به بازگشت این پناهجویان ایفای نقش کند.

ژنرال عون افزود: دولت جدید لبنان برای پرونده پناهجویان سوری اهمیتی خاص قائل است و با تعیین وزیر، پیگیری این پرونده را بزودی آغاز می کند.

بعد از بحران و تحمیل جنگ به سوریه توسط برخی قدرت های بین المللی وهمدستان منطقه ای آنها با استفاده از تروریست های وهابی و تکفیری، شماری از شهروندان سوری مجبور شدند به کشورهای همجوار مانند لبنان بروند.

مقامات لبنانی تعداد پناهجویان سوری را بیش از یک میلیون نفر در این کشور اعلام کرده اند.

با فروکش بحران بعد از موفقیت های ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، شماری از این پناهجویان تاکنون به سوریه بازگشته اند.

بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه ایران نیز ضمن ارائه پیام شفاهی روحانی به همتای وی که متضمن سلام و آرزوی موفقیت ژنرال عون در رهبری لبنانی ها است، بار دیگر از رئیس جمهوری لبنان برای سفر به تهران دعوت کرد.

وی تاکید کرد که روابط لبنان و ایران تامین کننده منافع دو کشور و دو ملت است.

ظریف اظهار داشت که حکمت و درایت ژنرال عون که منجر به تشکیل دولت جدید لبنان شد، ستودنی است.

دولت لبنان به ریاست سعد الحریری دو هفته پیش، پس از حدود 9 ماه انتظار و چانه زنی تشکیل شد.

ظریف روز یکشنبه برای سفری دو روزه به لبنان وارد بیروت شد.

وی نخستین وزیر خارجه یک کشور است که پس از تشکیل دولت جدید لبنان به این کشور سفر می کند.

وزیر خارجه ایران در بدو ورود به بیروت گفت که هدف از سفرش به لبنان اعلام همبستگی با این کشور پس از تشکیل دولت جدید و نیز اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری های دوجانبه در تمامی زمینه هاست.

ظریف درباره کمک نظامی ایران به لبنان هم گفت که چنانچه دولت این کشور بخواهد، ایران آماده توسعه همکاری ها در همه زمینه هاست.

 

ظریف و بری درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفت و گو کردند

وزیر خارجه ایران در دیدار با رئیس پارلمان لبنان درباره روابط تهران و بیروت و آخرین تحولات منطقه گفت و گو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایرنا، این دیدار ظهر روز گذشته در محل اقامت نبیه بری در بیروت برگزار شد.

محمدجواد ظریف در این دیدار ضمن تبریک تشکیل دولت جدید لبنان، گفت که تهران آماده است روابط خود را با بیروت در همه زمینه ها بدون استثنا توسعه دهد.

وی توسعه روابط تهران و بیروت را به نفع هر دو ملت دانست و تاکید کرد این روابط علیه هیچ کشور یا ملتی نیست.

ظریف افزایش روابط اقتصادی و همکاری های بازرگانی بین ایران و لبنان را از جمله ظرفیت های مهمی در روابط دوجانبه دانست که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس پارلمان لبنان هم ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری، دولت و ملت ایران، ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در برهه پیش رو در همه زمینه ها توسعه یابد.

بری و ظریف همچنین آخرین تحولات منطقه از جمله سوریه را ارزیابی کردند و بهبود اوضاع امنیتی در این کشور را تحولی مهم و مثبت خواندند.

 

ظریف در کنفرانس مشترک خبری با باسیل: همکاری ایران و لبنان به ضرر هیچ کسی نیست

وزیر خارجه ایران در کنفرانس خبری مشترک با همتای لبنانی خود در بیروت تاکید کرد که همکاری ایران و لبنان علیه هیچ کسی نیست و به نفع همه بویژه ملت های دو طرف است.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف روز گذشته در این کنفرانس خبری که پس از دیدار با جبران باسیل در ساختمان وزارت خارجه لبنان برگزار شد، گفت: باعث افتخار من است که در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که ما را متکی به خود کرد، از کشوری بازدید می کنم که توانسته به ملت خود تکیه کند.

وی همچنین از پذیرایی و حسن استقبال لبنانی ها در این سفر تشکر کرد.

* تشکیل دولت لبنان

ظریف در حالی به لبنان سفر کرد که دو هفته پیش دولت این کشور پس از حدود ۹ ماه انتظار و رایزنی تشکیل شد.

وزیر خارجه ایران تشکیل دولت جدید لبنان را به ملت و دولت و مقام های این کشور تبریک گفت.

وی ابراز امیدواری کرد که این تحول باعث رشد و شکوفایی مردم لبنان شود.

* همکاری ایران و لبنان

ظریف با تاکید بر عزم و اراده ایران برای همکاری و حمایت از لبنان گفت: برای ایران باعث افتخار است که همواره در کنار مردم لبنان بوده و خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کمک های نظامی ایران‌ به لبنان تصریح کرد: ما آماده هستیم در همه زمینه ها که دوستان لبنانی آمادگی داشته باشند، دست همکاری را به سمت آنها دراز کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: ایران اصراری بر یک حوزه خاص برای همکاری با لبنان ندارد.

ظریف یکی از حوزه های همکاری را اقتصاد دانست و گفت: بخش های دولتی و خصوصی دو طرف آمادگی خوبی برای همکاری گسترده اقتصادی دارند.

وزیر خارجه ایران با یادآوری سفر اخیر هیات های اقتصادی ایران به دو کشور عراق و سوریه گفت که ایران آمادگی دارد که یک هیات اقتصادی را به لبنان برای همکاری های بیشتر بفرستد یا اینکه تهران میزبان‌ هیات مشابهی از لبنان باشد.

وی همچنین تاکید کرد که ایران هیچ گاه در امور داخلی لبنان دخالت نمی کند و مردم و مسئولان این کشور از توان و درایت لازم در این زمینه برخوردارند که چگونه مشکلاتشان را حل کنند.

ظریف همچنین از موضع لبنان در شرکت نکردن در نشست ورشو تشکر کرد.

* مسائل منطقه

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اصلی ترین مشکل و خطر در منطقه را تجاوز و اشغالگری رژیم صهیونیستی دانست و خاطرنشان کرد: نباید اجازه بدهیم دیگران با ایجاد خطرات تصنعی باعث فراموشی خطر اصلی شوند.

* سوریه

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره محتوای مذاکراتش با همتای لبنانی خود درباره تحولات سوریه گفت: گفت و گوی بسیار خوبی درباره سوریه و تلاش ها برای پیدا کردن راه حل سیاسی بر اساس الگوی آستانه و سوچی داشتیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: ما معتقدیم راه حل در سوریه باید توسط مردم این کشور انجام شود و ما خارجی ها تنها باید این روند را تسهیل و نه اینکه برای آنها تعیین تکلیف کنیم.

ظریف تاکید کرد که هر راه حلی در سوریه باید متضمن احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و خروج همه نیروهای خارجی که حضور غیرقانونی در سوریه دارند، باشد.

وی بازگشت امن و عزتمندانه آوارگان سوری به کشورشان را یکی از محورهای اصلی حل مشکلات در سوریه است.

* سفر مقام سعودی به لبنان

ظریف در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا که آیا سفر قریب الوقوع «نزار العلولا» فرستاده سعودی به لبنان به دلیل نگرانی و ترس عربستان از نتایج سفر ظریف به بیروت است، گفت: ایران همواره از گسترش روابط لبنان با کشورهای عربی استقبال می کند و مانعی در این زمینه نیست.

* مساله نزار زکا

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت «نزار زکا» شهروند لبنانی آمریکایی که در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت شده، یادآور شد: قوه قضائیه ایران مستقل است اما ما به عنوان دولت حداکثر تلاش خود را در ابعاد انسانی این موضوع خواهیم کرد.

* تحریم ها

وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره امکان روابط اقتصادی ایران و لبنان با وجود تحریم های یکجانبه آمریکا گفت: هیچ قانون بین المللی مانع از همکاری اقتصادی دو کشور نیست.

ظریف با اشاره به قطعنامه 2231 شورای امنیت گفت: این قطعنامه هیچ مانعی را برای روابط اقتصادی آزادانه کشورها با ایران ایجاد نمی کند بلکه این آمریکاست که با نقض این قطعنامه از دیگران می خواهد روابط اقتصادی با ایران نداشته باشند.

 

باسیل در کنفرانس خبری مشترک با ظریف: لبنان در نشست ورشو شرکت نخواهد کرد

جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان نیز در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی خود تاکید کرد که کشورش در نشست ورشو شرکت نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، باسیل افزود که لبنان این تصمیم را بر اساس منافع ملی خود گرفته است.

ظریف نیز در این نشست خبری از موضع قاطع لبنان در خصوص نشست ورشو تشکر کرد.

 

ظریف در دیدار الحریری تشکیل دولت لبنان را تبریک گفت

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در دیدار با سعد الحریری نخست وزیر لبنان تشکیل دولت این کشور را به وی و مردم لبنان تبریک گفت و آن را دستاوردی مهم خواند.

به گزارش ایرنا، ظریف در این دیدار که شب گذشته در ساختمان نخست وزیری لبنان برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که تشکیل دولت لبنان که بر پایه رای مردم در انتخابات پارلمانی اخیر بوده، سهم‌بسزایی در پیشبرد امور در این کشور داشته باشد.

ظریف در دیدار با الحریری تاکید کرد که ایران آماده توسعه روابط با لبنان در برهه‌ پیش رو در همه زمینه هاست.

دو طرف در این دیدار درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه گفت و گو کردند.

الحریری هم بر توسعه روابط دوجانبه بین تهران و بیروت تاکید کرد.

 

سید حسن نصرالله در دیدار با ظریف: ییروزی لبنان و مقاومت نتیجه حمایت های ایران است

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: حمایت ها و پشتیبانی ایران از لبنان و مقاومت به پیروزی های بزرگی منجر شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری المنار لبنان، سید حسن نصرالله در این دیدار که با حضور هیات همراه ظریف و محمد جلال فیروزنیا سفیر ایران یکشنبه شب برگزار شد، افزود: این حمایت و پشتیبانی، منجر به پیروزی هایی در صحنه ها و میدان های مختلف شده است.

وی با تشکر از رهبری جمهوری اسلامی، مسئولان و ملت ایران به خاطر حمایت از لبنان، فلسطین، جنبش های مقاومت و ملت های منطقه در مقابله با رژیم صهیونیستی و تروریسم تکفیری ابراز امیدواری کرد که این حمایت ها برغم همه توطئه ها و فشارها ادامه یابد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار تاکید کرد که ایران درکنار دولت، ملت و مقاومت لبنان ایستاده است و آمادگی دارد در همه زمینه ها مساعدت و همکاری کند.

 

روابط تهران و بیروت محور رایزنی نمایندگان احزاب لبنان با ظریف

نمایندگان چند حزب اصلی لبنان عصر روز یکشنبه با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کردند که محور اصلی آن روابط دوجانبه تهران و بیروت بود.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که در محل سفارت ایران در بیروت برگزار شد، شخصیت های سیاسی و نمایندگان احزاب لبنان نظرات و دیدگاه های خود را درباره آخرین تحولات لبنان و منطقه و نیز روابط دوجانبه تهران و بیروت مطرح کردند.

ظریف نیز در این دیدار حمایت ایران از فرایند سیاسی در لبنان و تنوع و همزیستی گروه های لبنانی را یادآور شد.

وی تاکید کرد که ایران همواره از حاکمیت و استقلال لبنان در برابر دشمنان دفاع کرده است.

محمود قماطی وزیر مشاور در امور پارلمان به نمایندگی از حزب الله، آوادیس کیدانیان وزیر گردشگری به نمایندگی از حزب ارمنی داشناک، حسن مراد وزیر مشاور در امور تجارت خارجی به نمایندگی از حزب سُنی اتحاد از جمله مقام های ارشد حاضر در این نشست بودند.

وئام وهاب رئیس حزب دروزی توحید عربی، حنا الناشف رئیس حزب ملی اجتماعی سوریه، جمیل حایک رئیس دفتر سیاسی جنبش امل، ناجی گاریوس به نمایندگی از حزب مسیحی جریان ملی آزاد، پییر بعقلینی به نمایندگی از حزب مسیحی المَرَده، اسامه سعد نماینده پارلمان و دبیرکل سازمان خلق ناصری، عدنان طرابلسی نماینده پارلمان به نمایندگی از جمعیت خیریه اسلامی، مصطفی حمدان دبیرکل گروه مرابطون و چند شخصیت و نماینده احزاب دیگر لبنان از دیگر حاضران در این نشست بودند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։