فا

سیاست

چهارشنبه, 29 اسفند 1397 19:50

رئیس جمهوری قزاقستان از مقام خود کناره گیری کرد / دختر نظربایف رئیس مجلس سنای قزاقستان شد

نور سلطان نظربایف 79 ساله رئیس جمهوری قزاقستان پس از حدود 30 سال در دست داشتن قدرت، روز گذشته در اظهاراتی تلویزیونی استعفای خود را از این سمت اعلام کرد.

«آلیک» - نور سلطان نظربایف 79 ساله رئیس جمهوری قزاقستان پس از حدود 30 سال در دست داشتن قدرت، روز گذشته در اظهاراتی تلویزیونی استعفای خود را از این سمت اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، کناره گیری نظربایف از قدرت در حالیست که 22 فوریه (سوم اسفند) کابینه وزرای این کشور را برکنار کرد.

نظربایف در توجیه این اقدام غیرمنتظره خود گفته بود: در سال‌های اخیر وضعیت حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی تغییری نکرده لذا من امروز تصمیم مهمی برای کشور گرفتم. شهروندان نیازمند به کمک‌های اجتماعی به دلیل کم‌کاری وزرا، تحت پوشش دولت قرار نگرفتند. اعضای دولت ارتباط مستقیم با مردم ندارند و از مشکلات آنان خبردار نیستند.

نظربایف از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از ۲۵ آذر ۱۳۷۰ تاکنون رییس جمهوری قزاقستان بوده است.

بر اساس قانون اساسی قزاقستان در صورت استعفای رئیس جمهوری، این وظیفه را تا تعیین رئیس جدید رئیس پارلمان آن کشور به عهده خواهد گرفت.

دسامبر سال 1991 نظربایف در نخستین انتخابات سراسری ریاست جمهوری قزاقستان بدون رقیب، با کسب بیش از 98 درصد آرا پیروز‌ شد. سال 1995 زمان ریاست او بر اساس یک همه پرسی بیشتر شد. نورسلطان نظربایف، همین طور، در انتخابات ریاست جمهوری سالهای 1999، 2005، 2010 و 2015 با اکثریت آرا پیروز شد.

در سال 2010 قزاقستان قانونی را در باره رئیس جمهوری تصویب کرد که بر اساس آن به نظربایف عنوان «ایلبس» یا «پیشوای ملت» داده شد.

 

رئیس سنای قزاقستان به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرد

قاسم جومارت توکایف رئیس مجلس سنای قزاقستان امروز چهارشنبه در مراسمی به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور سوگند یاد کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای خبری فرانس 24 ، توکایف 65 ساله که به سه زبان روسی، انگلیسی و چینی تسلط دارد، تا پایان دوره اجرایی رئیس جمهوری مستعفی قزاقستان، یعنی تا آوریل سال 2020، به عنوان رئیس جمهوری موقت خدمت خواهد کرد.

توکایف در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهوری قزاقستان گفت که خط مشی و سیاست های رئیس جمهوری پیشین را ادامه داده و در مسائل اصلی بر طبق رای نظربایف عمل خواهد کرد.

 

تغییر نام پایتخت قزاقستان نخستین قدم جانشین نظربایف

کفیل مقام رئیس جمهوری قزاقستان در نخستین قدم برای جانشینی احتمالی به جای رئیس جمهور پیشین، پیشنهاد داده است که نام آستانه پایتخت کشورش به «نورسلطان» تغییر کند.

به گزارش ایرنا، قاسم ژومارت توکایف امروز چهارشنبه در مراسم ادای سوگند به عنوان کفیل ریاست جمهوری این پیشنهاد را مطرح کرد و گفت که این کار به نوعی تشکر از خدمات نورسلطان نظربایف رئیس جمهور پیشین است.

کفیل رئیس جمهوری قزاقستان همچنین پیشنهاد داده است که نام خیابان های مرکزی شهرهای قزاقستان نیز به نام نورسلطان نظربایف تغییر کنند.

توکایف گفت: ما باید نام او را (نظربایف) را ابدی کنیم، ضروری می دانم که نام نورسلطان ابیشویچ نظربایف سیاستمدار کبیر معاصر و نخستین رئیس جمهوری قزاقستان ابدی شود.

توکایف همچنین پیشنهاد کرد تندیسی در پایتخت قزاقستان برای نظربایف ساخته شود و عنوان قهرمان ملی به رئیس جمهوری پیشین اعطا شود.

 

دختر نظربایف رئیس مجلس سنای قزاقستان شد

نمایندگان مجلس سنای قزاقستان دختر نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری سابق این کشور را به عنوان رئیس این مجلس انتخاب کردند.

به گزارش ایرنا، قاسم ژومارت توکایف که به تازگی به مقام کفیل رئیس جمهوری قزاقستان تعیین شده است، داریگا نظربایوا دختر ارشد نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قبلی را به عنوان رئیس سنا پیشنهاد کرد.

این پیشنهاد امروز در جلسه علنی مجلس سنا بررسی شد و 44 نماینده حاضر در جلسه به نامزدی داریگا نظربایوا برای ریاست این مجلس رای دادند.

مطابق قانون اساسی قزاقستان، رئیس مجلس سنا دومین فرد قدرتمند این کشور محسوب می شود.

داریگا نظربایوا متولد هفتم ماه می سال 1963 دارای دکترای علوم سیاسی است و چند سال ریاست شبکه تلویزیونی خبر و خبرگزاری رسمی قزاقستان را برعهده داشته است.

وی از سال 2003 تا 2006 رهبری حزب عصر قزاقستان را نیز برعهده داشت و از این حزب وارد مجلس قزاقستان شد.

داریگا که در سال 2015 معاون نخست وزیر قزاقستان شده بود تنها پس از یک سال به نمایندگی مجلس سنای قزاقستان رسید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։