فا

سیاست

شنبه, 21 ارديبهشت 1398 12:21

مالکی: تهدید ایران ناقض قوانین بین‌المللی است؛ ملت ایران تسلیم‌ناپذیر است

نوری المالکی تأکید کرد: رویکرد اعمال زور و تهدید علیه کشور همسایه ایران نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اراده یک کشور مستقل دارای حاکمیت و تعدی آشکار به یک ملت مسلمانِ تسلیم‌ناپذیر است.

«آلیک» - رئیس ائتلاف دولت قانون در عراق تأکید کرد: رویکرد اعمال زور و تهدید علیه کشور همسایه ایران نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اراده یک کشور مستقل دارای حاکمیت و تعدی آشکار به یک ملت مسلمانِ تسلیم‌ناپذیر است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سایت النشره، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون در عراق در سخنانی گفت: تنش نظامی در منطقه و کوبیدن بر طبل جنگ و اشاره تلویحی به رویارویی همراه با اعمال تحریم‌های اقتصادی یکجانبه مغایر با قوانین و موازین بین‌المللی از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران پیامدهای خطرناکی برای ملت مسلمان ایران و همه ملت‌های منطقه به‌ویژه ملت عراق در بر خواهد داشت که از جنگی ویرانگر با گروه تروریستی داعش بیرون آمده است و همچنان هسته‌های پنهان این گروه تروریستی امنیت و ثبات آن را تهدید می‌کند.

مالکی افزود: سیاست تهدید به استفاده از زور و سلاح‌های راهبردی و تلاش برای تحمیل اراده و سلطه با زور، ثبات و امنیت منطقه را به لبه پرتگاه سوق خواهد داد و دور جدیدی از خشونت فراگیر را به‌راه انداخته و سرآغاز مرحله‌ای از قتل و ویرانی و خرابی خواهد بود، این درحالی است که ملت‌های منطقه حساس ما به آرامش و ثبات و توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و همکاری مشترک بیشتری نیاز دارند.

وی خواستار "پایان دادن به بحران بین آمریکا و ایران از طریق گفت‌وگو و خودداری از دنبال کردن سیاست تحمیل شرایط به دیگران با استفاده از زور" شد.

رئیس ائتلاف دولت قانون همچنین خواهان "پایان دادن به تنش نظامی در منطقه از طریق گفت‌وگو و به‌دور از سیاست تحمیل شرایط با اعمال زور" شد.

اخبار مرتبط

 • نوری المالکی با انتقاد شدید از نشست اخیر اعراب: برخی اعراب لجوجانه نقش مثبت ایران در منطقه را نادیده می گیرند
  نوری المالکی با انتقاد شدید از نشست اخیر اعراب: برخی اعراب لجوجانه نقش مثبت ایران در منطقه را نادیده می گیرند

  نوری المالکی گفت که بیانیه پایانی اجلاس اعراب چالش‌های خطرناکی که ملت‌های عربی منطقه با آن مواجه هستند، نادیده گرفته و فقط بر حق عربستان سعودی در دفاع از خاکش متمرکز شده و به این صورت به دخالت نظامی سعودی را در کشور یمن مشروعیت بخشیده است.

 • نوری المالکی و حیدرالعبادی با حضور در محل اقامت رئیس جمهوری با دکتر روحانی دیدار کردند
  نوری المالکی و حیدرالعبادی با حضور در محل اقامت رئیس جمهوری با دکتر روحانی دیدار کردند

  نوری المالکی و حیدر العبادی نخست وزیران اسبق و سابق عراق با حضور در محل اقامت دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با وی دیدار و گفتگو کردند.

 • نگاه - محاسبات اشتباه داعش در عراق
  نگاه - محاسبات اشتباه داعش در عراق

  تصور کنیم اگر داعش بر بغداد مسلط شد، آیا می‌ تواند این شهر را با اکثریت ساکنان شیعی‌ اش اداره کند؟
  دیپلماسی ایرانی: آن چه داعش با کارهای انتحاری اش در عراق انجام می دهد بیش از هر چیز شبیه خلبان های کامیکازی ژاپنی ها است که برای دفاع از خود و تخریب روحیه حریف انجام می دادند. اکنون سوال مهمی که مطرح می شود، این است: بعد از تسلط داعش بر مناطق سنی نشین چه خواهد شد؟

 • واکاوی حمایت ترکیه از «داعش»
  واکاوی حمایت ترکیه از «داعش»

  روزنامه «السفیر» در مقاله‌ ای به قلم محمد نورالدین نوشته است موضع ترکیه درباره «تهاجم داعش» به عراق و همچنین تحرکات آن در سوریه سوال‌ های بسیاری را درباره چرایی حمایت آنکارا از گروه «دولت اسلامی عراق و شام» و «جبهه النصره» و همه گروه ‌های تندرویی که به تازگی در سوریه و سپس در عراق به ظهور پیوسته ‌اند، مطرح می‌ کند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։