فا

سیاست

چهارشنبه, 22 خرداد 1398 11:43

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه: حفظ و تداوم برجام صرفاً با هزینه ایران امکان‌پذیر نیست

غلامحسن دهقانی روز گذشته در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد که تداوم برجام صرفاً با هزینه ایران امکان‌پذیر نیست و کشورهای باقیمانده در برجام وظیفه‌ دارند برای حفظ این توافق گام‌های عملی و جدی بردارند.

«آلیک» - معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه روز گذشته در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد که تداوم برجام صرفاً با هزینه ایران امکان‌پذیر نیست و کشورهای باقیمانده در برجام وظیفه‌ دارند برای حفظ این توافق گام‌های عملی و جدی بردارند.

به گزارش ایرنا، غلامحسن دهقانی ضمن تقدیر از تلاش‌های مدیرکل آژانس در ارتباط با راستی آزمایی اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران، بر اهمیت حرفه‌ای گری، بی‌طرفی و استقلال آژانس به‌عنوان سرمایه واقعی این نهاد، تأکید کرد.

دهقانی افزود: جمهوری اسلامی ایران ارزش زیادی به حمایت گسترده کشورهای حاضر در این نشست در حمایت از تداوم برجام و چندجانبه گرایی قائل است و این حمایت باید به عنوان یک نشانه امیدوار کننده از تعهد قوی و قاطع کشورها، برای احترام به چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون در امور بین‌الملل نگریسته شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه اظهار داشت که با وجود اجرای کامل و مداوم تعهدات تحت برجام توسط جمهوری اسلامی ایران از روز اجرایی شدن این توافق، آمریکا هیچ‌گاه به تعهداتش پایبند نبوده و حتی فشار حداکثری بر سایر کشورها برای بی‌اعتبار کردن آن و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد کرد که برای صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای مضر است.

دهقانی با اشاره به بیانیه صادره از سوی شورای عالی امنیت ملی ایران و گام‌های جدید معرفی‌شده در این زمینه، گفت: ایران از سازوکار پیش‌بینی شده دربند ۳۶ برجام استفاده کرد و کمیسیون مشترک برجام دو بار در سطح مدیران سیاسی و دو بار در سطح وزرای امور خارجه تشکیل جلسه داد.

وی افزود: در این جلسات، کشورهای باقیمانده در برجام صریحاً تأکید کردند که برداشتن تحریم‌ها و بهره‌مندی ایران از فواید اقتصادی ناشی از آن، بخش اساسی برجام را تشکیل می‌دهد و بر این اساس متعهد شدند تا «راه‌های عملی» برای عادی‌سازی و حتی ارتقای همکاری‌های اقتصادی با ایران، از جمله از طریق ایجاد کانال‌های بانکی مؤثر و تداوم صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی، طراحی کنند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اما متأسفانه، به رغم صدور بیانیه‌های سیاسی بی‌شمار و حمایت‌های لفظی، هیچ سازوکار اجرایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و جبران تأثیرات آن بکار گرفته نشده است.

وی تصریح کرد: تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بخش وسیعی از برجام را خنثی و بی‌اثر کرد و به‌طور اساسی توازن آن را از بین برد. بر همین اساس، ایران به اعضای برجام اعلام کرد که خروج آمریکا و اعمال مجدد تحریم‌هایی که در نتیجه برجام برداشته‌شده بود، یک «عدم کارکرد مهم» توسط یک عضو از برجام و نقض جدی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می‌شود و بر این اساس به اقداماتی ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام متوسل شده است.

دهقانی با اشاره به گذشت یک سال از آن زمان، افزود: متأسفانه به دلیل عدم برداشتن گام‌های معنادار و مؤثر توسط کشورهای باقیمانده در برجام برای جبران تأثیرات مخرب اقدامات آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا در راستای استیفای حقوق شناخته‌شده خود ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، گام‌های عملی بردارد تا توازن از دست رفته در برجام را احیا کند.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه ضمن تشریح گام‌های مشخص‌شده توسط شورای عالی امنیت ملی در این رابطه، افزود: ایران حداکثر خویشتنداری را در این رابطه نشان داده است. در این مقطع، ایران با این تصمیم خود درواقع به حفظ برجام کمک کرده و همزمان، آمادگی خود را برای ادامه مشورت‌ها با جامعه بین‌المللی، به‌ویژه کشورهای باقیمانده در برجام، به‌منظور یافتن راه‌های عملی مؤثر برای حفظ این توافق اعلام داشته است.

وی خاطرنشان کرد: ایران بر اهمیت برجام تأکید دارد و آماده است تا در صورت یافتن راه‌حلی رضایت‌بخش در رابطه با وضعیت غیرقابل‌قبول کنونی و بازگرداندن توازن و تضمین منافع مربوط به برداشتن تحریم‌ها، در تصمیم خود بازنگری کند.

دهقانی اظهار داشت: ایران قوی‌ترین اراده را در همکاری برای اجرای برجام و تعامل با آژانس در این رابطه، از خود نشان داده است که قابل‌مقایسه با دیگران نیست و همچنان معتقد به اهمیت دیپلماسی و چندجانبه گرایی در روابط بین‌الملل است؛ اما اگر حفظ چنین سطحی از تعامل و همکاری برای اجرای برجام هدف محسوب می‌شود، تعهد به پایبندی عملی به تعهدات، جزو الزامات است.

 

** آمانو: برجام یک دستاورد مهم برای راستی آزمایی است

غلامحسین دهقانی معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه ایران همچنین با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دیدار و گفت وگو کرد.

دهقانی در این دیدار گفت: وظیفه آژانس این است که هنگام تهیه گزارش درباره ایران بدون پیش‌داوری عمل کرده و تمامی جوانب را بسنجد.

وی با تشریح مبانی تصمیم اخیر ایران در خصوص توقف برخی اقدامات داوطلبانه خویش تحت برجام، بر ضرورت اقدامات عملی اعضای باقی‌مانده به‌ منظور حفظ این توافق، تأکید کرد. او همچنین تصریح کرد که برگشت‌پذیری تصمیم ایران به اقدامات عملی سایر طرف‌ها بستگی دارد.

آمانو نیز در این دیدار، برجام را یک دستاورد مهم برای راستی آزمایی خواند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։