فا

سیاست

پنج شنبه, 11 آبان 1396 08:29

علی اف: ایران، آذربایجان و روسیه درحوزه های نفت، گاز و انرژی همکاری تاریخی دارند

رئیس جمهوری آذربایجان با مطلوب ارزیابی کردن مذاکرات سه کشور در اجلاس سه جانبه تهران گفت: هم اکنون سه کشور در حوزه های نفت، گاز و انرژی همکاری تاریخی دارند

 «آلیک»- رئیس جمهوری آذربایجان با مطلوب ارزیابی کردن مذاکرات سه کشور در اجلاس سه جانبه تهران گفت: هم اکنون سه کشور در حوزه های نفت، گاز و انرژی همکاری تاریخی دارند.

 ه گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، الهام علی اف  دیشب در کنفرانس خبری مشترک با روسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه اظهار داشت: بین ایران، آذربایجان و روسیه مذاکرات خوبی انجام گرفت و روابط میان سه کشور در سطح بالایی قرار دارد. این نشست ها و همکاری های سه جانبه آینده روشنی دارد.

وی افزود: الگوی همکاری سه جانبه میان این سه کشور برای تقویت امنیت و ثبات منطقه بسیار مهم است و نقش مهمی هم در زیرساخت های اقتصادی سه جانبه دارد.

علی اف گفت: گردش بازرگانی بین سه کشور افزایش یافته است که نشان می دهد بین سه کشور مناسبات دوستانه و نزدیکی وجود دارد.

 وی تاکید کرد: پایین آمدن قیمت نفت در بازارهای جهانی بر اقتصاد ما تاثیر منفی چندانی نگذاشته است و سه کشور در حوزه های نفت، گاز و انرژی هم همکاری تاریخی دارند.

 وی با تشکر از میهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران گفت: بار دیگر در کشور برادر و همسایه قرار دارم؛ بین ایران، آذربایجان و روسیه مذاکرات خوبی انجام گرفت که خوشبختانه روابط ما با موفقیت و سرعت پیش می رود و این همکاری ها، هم اکنون در سطح بالایی قرار گرفته است.

 رئیس جمهوری آذربایجان ادامه داد: همکاری های سه جانبه که اولین آن در آگوست سال گذشته در باکو به ابتکار آذربایجان صورت گرفت و دیدار امروز که در تهران انجام می شود، آینده خوبی دارد.

 وی افزود: همکاری های سه جانبه کاملا طبیعی است چرا که تاریخ و جغرافیای مشترک، ما را به هم متصل می کند؛ ملت های ما قرن ها در تماس نزدیک با هم بوده اند.

 علی اف گفت: نشست سه جانبه برای امنیت منطقه بسیار مهم است و طرح های زیرساختی و اقتصادی، ما را به هم متصل می کند که آقای روحانی در این نشست بر آن تاکید کردند.

 وی افزود: آذربایجان در جهان، یگانه کشوری است که هم با ایران و هم روسیه هم مرز است و این موقعیت جغرافیایی ایجاب می کند که ما در تمامی زمینه ها همکاری داشته باشیم.

 رئیس جمهوری آذربایجان گفت: از اجلاس قبلی تاکنون رویدادهای مهمی رخ داده است؛ با وجود گذشت یک سال، توافق های حاصله به خصوص در زمینه اقتصادی عملی شده است و باید بر این همکاری ها تاکید کنم.

 وی افزود: گردش بازرگانی با ایران 70درصد بالا رفته که نشان می دهد بین سه کشور مناسبات صمیمانه و دوستانه ای وجود دارد و بدیهی است که بخش های اقتصادی این کارها را انجام می دهند.

 علی اف گفت: مبادلات نشان می دهد که اقتصاد ما با موفقیت رشد می کند و پایین آمدن شدید قیمت نفت در جهان بر اقتصاد ما تاثیر نگذاشته است. البته در مدت گذشته از اجلاس قبلی، آذربایجان راه آهن خود را تکمیل و تا مرز ایران احداث کرده است و در عین حال روی رودخانه 'آستارا چای' پلی احداث کرده و اولین قطار در ماه مارس امسال از مرز ایران و اذربایجان گذشته است و بخش آذربایجانی کریدور حمل و نقل شمال – جنوب آماده بهره برداری کامل است.

 وی افزود: برای تامین مالی آستارا توافق هایی حاصل و سند آن مبادله شده است و پس از آن که تمام کارها تکمیل شد، این طرح بزرگ نیز به طور کامل راه اندازی می شود.

 علی اف افزود: در زمینه نفت و گاز نیز امروز می بینیم که اعضای اوپک با هم همکاری های صمیمانه ای دارند و در نتیجه این همکاری ها، قیمت نفت در سطح مطلوبی بالا گرفته است.

 رئیس جمهوری آذربایجان گفت: در مجموع در یک سال اخیر، یکسری مسائل حل شده و از توافق های حاصله در تهران و در اجرای بیانیه تهران در دیدار آینده نتایج مطلوبی به دست می آید که این دستاوردها را به همگان منعکس خواهیم کرد.

 

 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։