فا

سیاست

شنبه, 07 بهمن 1396 14:39

ابرقدرت اوراسیایی: ایران به اتحادیه اقتصادی به رهبری روسیه می پیوندد

جمهوری اسلامی ایران در مراحل پایانی پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می باشد. بهروز حسن الفت، سرپرست دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت این خبر را به رسانه ملی‌ ایران اعلام نمود.

جمهوری اسلامی ایران در مراحل پایانی پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می باشد. بهروز حسن الفت، سرپرست دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت این خبر را به رسانه ملی‌ ایران اعلام نمود.

به گفته ی حسن الفت قرار است در اوایل فوریه ۲۰۱۸ ‌ ایران رسما به عضویت این اتحادیه قدرتمند در آید. پیشتر، اتحادیه اقتصادی اوراسیا تأیید کرده بود که تفاهم نامه‌ای با ایران در اواخر سال ۲۰۱۷ امضا می‌‌شود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا اتحادیه ای است با یک بازار متشکل از قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان، ارمنستان و روسیه. گردش کالا، خدمات، سرمایه و کارگر در داخل اتحادیه تضمین شده می‌‌باشد. اتحادیه در ژانویه ۲۰۱۵ به عنوان وزنه تعادلی در مقابل فشار اقتصادی اتحادیه اروپا و آمریکا شکل گرفت.

طبق گفته ی حسن الفت، عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا با تسهیل تجارت با همسایگان شمالی ایران و رهائی از تعرفه‌ها و سهولت قوانین گمرکی در نقاط مرزی برای اقتصاد ایران بسیار سودمند خواهد بود.

در مارس ۲۰۱۷، نخست وزیران پنج کشور عضو اتحادیه توافق نمودند که گفتگو‌ها با ایران در اولویت قرار گیرد چرا که عضویت ایران می‌‌تواند اتحادیه را که در حال حاضر جمعیت ۱۸۳ میلیون نفری را دربر می‌گیرد، بیش از پیش گسترش دهد.

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین که از مدت‌ها هواخواه پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیایی بوده است این چنین اذعان کرده است: «ایران شریک قدیمی‌ روسیه است. ما اعتقاد داریم که روابط دوجانبه از کاهش تنش ایجاد شده حول ایران به دنبال امضای برجام سود خواهد برد».

 

مترجم: واهه برخورداری

منبع: https://www.almasdarnews.com/article/eurasian-superpower-iran-join-russia-led-economic-power-bloc

اخبار مرتبط

 • «گزارش نشست «مناسبات ایران و ارمنستان فرصت ها و چالش ها
  «گزارش نشست «مناسبات ایران و ارمنستان فرصت ها و چالش ها

   دوشنبه بیست وششم آذرماه 1397 نشستی تحت عنوان «مناسبات ایران و ارمنستان، فرصت‌ها و چالش‌ها» به همت موسسه ترجمه و تحقیق هور و با همکاری بنیاد مطالعات قفقاز، انجمن دوستی ایران و ارمنستان و اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان در سالن آرام مانوکیان تهران و با حضور چهره هایی چون آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، محسن فغانی رئیس ادارة قفقاز وزارت امور خارجه،  دمیرچی رئیس میز روسیه در وزارت امور خارجه، علیرضا بیگدلی سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان،ترکیه و قبرس،دکتر کارن خانلری نمایندة ارمنیان در مجلس شورای اسلامی، مسئولین منطقه آزاد ارس و جمعی از اساتید دانشگاه و اصحاب رسانه برگزار گردید.

 • ایران، روسیه و ترکیه بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند
  ایران، روسیه و ترکیه بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند

  ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه ای تعهد قوی خود را نسبت به حاکمیت، استقلال،‌ وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه مورد تاکید مجدد قرار داده و تصدیق کردند که این اصول باید از سوی همه طرف ها مورد احترام قرار گیرد.

 • فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند
  فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند

  یک روزنامه آلمانی گزارش داد که برلین و پاریس درباره سازوکار مالی ویژه برای ایران به توافق رسیدند و به زودی با راه اندازی این نهاد، 9 کشور اروپایی به آن می پیوندند.

 • اوراسیا موافقت نامه محدوده آزاد تجاری با ایران را تایید کرد
  اوراسیا موافقت نامه محدوده آزاد تجاری با ایران را تایید کرد

  اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سن پترزبورگ برگزار شد و در آن موافقت نامه ایجاد محدوده آزاد تجاری با ایران، مورد تایید قرار گرفت.

 • نخست وزیر ارمنستان ایران را شریک مهم توصیف کرد
  نخست وزیر ارمنستان ایران را شریک مهم توصیف کرد

  نیکول پاشینیان نخست وزیر موقت ارمنستان، ایران را شریکی بسیار مهم برای کشورش خوانده و از امکان همکاری های نزدیک میان تهران و منطقه اوراسیا سخن گفت.

 • زنگنه: ایران باید از هر تصمیمی درباره سطح تولید اوپک مستثنی باشد
  زنگنه: ایران باید از هر تصمیمی درباره سطح تولید اوپک مستثنی باشد

  وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران باید از هر تصمیمی درباره سطح تولید مستثنی باشد، ‌تصریح کرد: پیشنهادهای زیادی درباره کاهش تولید مطرح است و اعضایی که می‌خواهند تولیدشان را کاهش دهند باید درباره آن تصمیم بگیرند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։