فا
دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 14:22

بیانیه

امروز ۲۴ آوریل ۲۰۱۸م. مصادف است با صدو سومین سالگرد واقعه نسل کشی ارمنیان در ترکیه عثمانی. نسل کشی ای که طی آن بیش از یک و نیم میلیون انسان بی گناه به دلیل اهداف شوم پان تُرکیستی و نژاد پرستانه سران وقت ترکیه، یعنی زمامداران حزب اتحاد و ترقی یا ترکان جوان با یک برنامه ریزی دقیق و از پیش تعیین شده در سرزمین های باستانی ارمنستان غربی به وقوع پیوست.

 

«بیانیه» 

۲۴ آوریل ۲۰۱۸م. مصادف است با صدو سومین سالگرد واقعه نسل کشی ارمنیان در ترکیه عثمانی. نسل کشی ای که طی آن بیش از یک و نیم میلیون انسان بی گناه به دلیل اهداف شوم پان تُرکیستی و نژاد پرستانه سران وقت ترکیه، یعنی زمامداران حزب اتحاد و ترقی یا ترکان جوان با یک برنامه ریزی دقیق و از پیش تعیین شده در سرزمین های باستانی ارمنستان غربی به وقوع پیوست.

در کنار نسل کشی فیزیکی، که منجر به نابودی دو سوم جمعیت و مهاجرت و ترک دیانت اجباری ارمنیان شد، این ملت از یک نسل از بهترین دانشمندان، روشنفکران، متفکرین، نویسندگان، شعرا و هنرمندان خود نیز محروم و کل سرزمین ارمنستان غربی یا آناتولی شرقی نیز تا به امروز ضمیمه خاک ترکیه مانده است. همچنین تمام اموال و دارائی های منقول و غیر منقول ملت ارمنی غارت و مصادره و بیش از ۴۰۰۰ کلیسا، آثار باستانی، مدرسه و کارخانه متعلق به ارمنیان، از صحنه جغرافیایی محو و نابود گردید.

ارمنیان در صدو سه سال قبل قربانی سیاست های دولتی شدندکه به دلیل عدم باور به موازین حقوق بشر با دیده نفرت، تبعیض و نژاد پرستی به شهروندان و اقلیت های کشور خود می نگریست، سیاستی که به صورت موروثی بعدها نیز از طرف مصطفی کمال آتاتورک بنیان گذار ترکیه نوین ادامه یافت و تا به امروز نیز توسط تمام دولت های جایگزین به عنوان سیاستی بنیادین و نهادینه به اجرا گذاشته می شود.

این افراطی گری، خشونت، ترویج نژاد پرستی و تهمت های نابجا به وضوح در سیاست های دولت کنونی ترکیه نیز دیده شده و نو عثمانی گری با هدف احیای هژمونی امپراتوری عثمانی به عنوان پدیده ای غیر قابل انکار، پایه و اساس رفتارهای سیاسی و توسعه طلبانه دولت ترکیه نمود یافته است.

سیاست های غیر شفاف دولت ترکیه در خصوص مسائل منطقه، همسوئی و پیروی از سیاست های توسعه طلبانه غرب، حمایت های لجستیکی از گروه های تروریستی چون داعش، وارد کردن تهمت های ناروا و نژاد پرستانه علیه همسایگان، تجاوز غیر قانونی به خاک عراق و سوریه و الحاق شهر عفرین به خاک ترکیه همه و همه نمونه هایی بارز از سیاست های نوعثمانی گری امروز سران ترکیه می باشد.

امروز در صدو سومین سالگرد واقعه نسل کشی که حدود ۳۰ کشور و ده ها جامعه بین المللی آن را به رسمیّت شناخته و حتی بیش از دویست روشنفکر و متفکر ترک نیز آن را محکوم کرده اند، دولت ترکیه می بایست شهامت داشته، با تاریخ خود روبه رو شده، عذرخواهی نماید و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان سرزمین های ارمنستان غربی را بازگردانده و طبق موازین حقوق بین الملل غرامت بپردازد.

زیرا ما باور داریم تنها راه رسیدن به عدالت و صلح پایدار، مهار سیاست های نژاد پرستانه و عدم تکرار جنایات مشابه ، محکوم نمودن جهانی اولین نسل کشی قرن بیستم می باشد.

 

هیئت برگزار کننده صدو سومین سالگرد نسل کشی ارمنیان

منتخب شورای خلیفه گری ارامنه تهران

4 اردیبهشت ۱۳۹۷

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։