فا

سیاست

شنبه, 13 مرداد 1397 10:02

اتحادیه اروپا و آسه آن علیه جنگ تجاری آمریکا به صف شدند

فدریکا موگرینی در گفت وگو با همتایان خود در جنوب شرق آسیا تاکید کرد این بلوک اقتصادی می تواند بر تجارت آزاد با اتحادیه اروپا حساب کند.

«آلیک» - اتحادیه اروپا و اتحادیه جنوب شرق آسیا موصوف به آسه آن با تاکید بر همکاری و حمایت از سیاست های تجارت آزاد جهانی صفوف خود را علیه حمایت گرایی یکجانبه اقتصادی که آمریکا آن را در صدر سیاست های اقتصادی جهانی خود قرارداده، فشرده تر کردند.

به گزارش ایرنا، روز گذشته نشست وزیران امور خارجه اتحادیه جنوب شرق آسیا با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه پنجاه و یکمین اجلاس وزیران امور خارجه آسه آن در محل اکسپوی سنگاپور برگزار شد.

اتحادیه اروپا که یکی از 35 طرف شریک گفتمانی آسه آن است، در پی گسترش روابط اقتصادی با این بلوک اقتصادی آسیایی است.

وزیران خارجه آسه آن و اتحادیه اروپا از مدت ها قبل در حال گفت وگو برای ایجاد یک پیمان تجارت آزاد منطقه جنوب شرق آسیا با منطقه اروپا هستند.

اعضای آسه آن که از جنگ تجاری آمریکا علیه چین متاثر خواهند شد، در پی کاهش شدت این آثار هستند.

فدریکا موگرینی در گفت وگو با همتایان خود در جنوب شرق آسیا تاکید کرد این بلوک اقتصادی می تواند بر تجارت آزاد با اتحادیه اروپا حساب کند.

موگرینی گفت: اتحادیه اروپا به جای جنگ تجاری بر تجارت آزاد و منافع حاصل از آن تاکید دارد و در این موضع می ایستد.

آمریکا تاکنون 34 میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای وارداتی چین اعمال کرده است اقدامی که به واکنش مشابه چین مواجه شده است.

واشنگتن در اقدامی جدید اعلام کرده است قصد دارد تعرفه 10 درصدی بر 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین را به 25 درصد افزایش دهد که باعث تشدید جنگ تجاری میان دو کشور شده است.

آمریکا پیشتر بر کالاهای وارداتی چین به این کشور به ارزش 34 میلیارد دلار 25 درصد تعرفه وضع کرد که 16 میلیار دلار کالای دیگر چینی نیز در هفته های آتی هدف تعرفه های جدید آمریکا قرار خواهد گرفت.

منطقه آسه آن با 10 کشور عضو آن جمعیتی بالغ بر650 میلیون نفر را در جنوب شرق آسیا شامل می شود که بیشترین سرعت رشد اقتصادی را در سال های اخیر داشته و به شدت به روابط آزاد تجاری میان یکدیگر و قدرت های اقتصادی منطقه مانند چین وابسته هستند.

اتحادیه اروپا و آسه آن از سال 2007 گفت وگوها بر سر ایجاد پیمان تجارت آزاد میان دو منطقه آغاز کردند اما اروپایی ها دو سال بعد این گفت وگوها را رها کردند که بخشی از آن مرتبط با مشکلات نظامی در میانمار علیه اقلیت روهینگیایی بود.

پس از آن دو طرف این گفت وگوها را به منظور ایجاد یک پیمان تجاری میان دو منطقه از سرگرفته اند.

سیف الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی پیشتر هشدار داده بود که کشورهای جنوب شرق آسیا از یک جنگ تجاری ناخوشایند رنج می برند.

وی تاکید کرد نگرانی ما این است که اگر جنگ تجاری ادامه یابد همه ما می دانیم کشورهای جنوب شرق آسیا از سوی یک یا دو طرف تحت تاثیر قرار خواهیم گرفت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։