فا

سیاست

دوشنبه, 05 شهریور 1397 09:09

ایران و سوریه سند موافقت نامه همکاری دفاعی امضا کردند

به گزارش دیشب ایرنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپهبد العماد علی ایوب وزیر دفاع سوریه بعد از مذاکرات سند موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و فنی بین دو کشور را امضاء کردند.

«آلیک»- به گزارش دیشب ایرنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپهبد العماد علی ایوب وزیر دفاع سوریه بعد از مذاکرات سند موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و فنی بین دو کشور را امضاء کردند.
براساس این گزارش، در این سند بر گسترش همکاری‌های دفاعی و نظامی بین دو کشور ایران و سوریه تاکید شده است.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به امضای این سند همکاری نظامی، گفت: ‌‌این موافقت‌نامه زمینه‌های گسترده‌ای را فرا‌روی همکاری‌ها دو جانبه قرار می دهد.
امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به روابط راهبردی تهران و دمشق تصریح کرد: سوریه از مرحله جنگ عبور کرده و وارد مرحله بازسازی شده است.
وی ادامه داد: این موافقت‌نامه دفاعی و فنی پیش‌رو زمینه‌های حضور‌، مشارکت و همکاری‌های دوجانبه تهران و دمشق را تعریف خواهد کرد.
وزیر دفاع‌ سوریه نیز گفت: در سایه حمایت‌ها و همکاری با جمهوری اسلامی ایران بود که پیروزی‌های بزرگ علیه گروه های تروریستی و حامیان آنها رقم خورده است.
سپهبد علی ایوب با اشاره به امضای این سند همکاری دفاعی اظهار داشت: در این همکاری‌های دو جانبه منافع ملی خودمان را محقق خواهیم کرد و ‌به هیچ طرف و کشوری اجازه نخواهیم داد به روابط محکم و استوار دو کشور خدشه‌ای وارد کنند.
‌وی تصریح کرد: دمشق بر این باور است که سیاست تنها منافع ملی نیست بلکه به اصول و ارزش‌هایی استوار است که بین ایران و سوریه پابرجاست.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیروز (یکشنبه) برای سفری دو روزه وارد دمشق پایتخت سوریه شد.
امیر حاتمی در بدو ورود در فرودگاه بین المللی دمشق مورد استقبال همتای سوری ، مقام های وزارت دفاع سوریه، سردار علی نژاد وابسته نظامی و جواد ترکابادی سفیر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
امیر حاتمی همچنین با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز دیدار و گفت و گو کرده است.
مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از مقام های لشکری در این سفر امیر حاتمی را همراهی می کنند.

اخبار مرتبط

 • آمانو تایید کرد: ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند
  آمانو تایید کرد: ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند

  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر با تائید پایبندی ایران به برجام، راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای در دنیا را کاری مهم و بی‌نظیر در کمک به برقراری صلح و امنیت بین‌الملل توصیف کرد.

 • درخواست گوترش از ایران، روسیه و ترکیه درباره ادلب
  درخواست گوترش از ایران، روسیه و ترکیه درباره ادلب

  به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دیشب دبیرکل سازمان ملل متحد از سه کشور ایران، روسیه و ترکیه خواست از هیچ تلاشی برای یافتن راهکارها به منظور حفاظت از غیرنظامیان در ادلب دریغ نکنند.

 • آمانو: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجراء کرده است
  آمانو: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجراء کرده است

  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل شهریور ماه در گزارش خود بار دیگر تایید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 پایبند بوده است.

 • ظریف: تروریست ها باید از ادلب خارج شوند
  ظریف: تروریست ها باید از ادلب خارج شوند

  محمد جواد ظریف در بدو ورود در فرودگاه بین المللی دمشق در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: پس از پیروزی های خوب جبهه مقاومت علیه گروه های افراطی و تروریسم در سوریه زمان بازسازی این کشور فرا رسیده است و کشورهای متحد راهبردی سوریه در آن سهیم هستند.

 • مقام ارشد کنگره: اروپا، ایران را به آمریکا ترجیح داد
  مقام ارشد کنگره: اروپا، ایران را به آمریکا ترجیح داد

  تارنمای «واشنگتن فری بیکن» به نقل از یک مقام ارشد کنگره با اشاره به تلاش اروپا برای حفظ برجام و انزوای آمریکایی ها نوشت که اروپایی ها همکاری با ایران را به آمریکا ترجیح داده اند.

 • رویه آمریکا صحت سیاستهای محور مقاومت را ثابت کرد
  رویه آمریکا صحت سیاستهای محور مقاومت را ثابت کرد

  به گزارش ایرنا، اسد یکشنبه شب در دیدار امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه با وی در دمشق، اظهار کرد: سیاست آمریکا در تعامل پرونده هسته ای ایران، تحریم بر علیه روسیه و تلاش برای طولانی کردن جنگ در سوریه از طریق پشتیبانی از گروه های تروریستی و در پیش گرفتن تهدید همزمان با هر عملیات جدید ارتش سوریه و نیروهای همپیمان بر ضد تروریسم صحیح و درست بودن سیاست‌های محور مقاومت در مبارزه با تروریسم را به اثبات رساند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։