فا

سیاست

شنبه, 10 شهریور 1397 12:17

منطقه آزاد مغری، آماده برای همکاری مشترک اقتصادی بین ایران و ارمنستان

اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان روز گذشته با آرتسویک میناسیان وزیر اقتصاد ارمنستان دیدار و گفتگو نمودند.

«آلیک» - اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان روز گذشته با آرتسویک میناسیان وزیر اقتصاد ارمنستان دیدار و گفتگو نمودند.

آرتسویک میناسیان در این دیدار با مهم ارزیابی نمودن روابط دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در عرصه سیاسی روابط بسیار خوبی دارند ولی روابط اقتصادی آنها همسطح با روابط سیاسی توسعه پیدا نکرده است. وی ضمن مثبت ارزیابی نمودن تلاش های گروه های دوستی پارلمانی دو کشور در راستای فعال نمودن تعاملات اقتصادی فیمابین اظهار داشت: ایران و ارمنستان بایستی سازوکارهایی در راستای توسعه روابط تنظیم نمایند.

وزیر اقتصاد ارمنستان با اشاره به موقعیت ارمنستان بعنوان حلقه واسط با اتحادیه اورآسیا و موافقتنامه های گمرکی این کشور با اتحادیه اروپا اظهار داشت: شرکت های ایرانی می توانند کالاهای خود را در ارمنستان تولید و به اتحادیه اروپا صادر نمایند. وی در ادامه افزود جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم برای ارمنستان به لحاظ صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی و ترانزیت می باشد.

میناسیان همچنین ابراز امیدواری کرد منطقه آزاد مغری در مجاورت مرزهای دو کشور بزودی فعالیت خود را آغاز نماید و فعالان اقتصادی ایرانی بتوانند با سرمایه گذاری در این منطقه خط تولید کالاهای مختلف را راه اندازی نموده و ارتباط میان منطقه آزاد مغری و ارس را برقرار نمایند. وی توسعه فعالیت و تعامل میان مناطق آزاد تجاری دو کشور را زمینه ساز توسعه گردشگری دانستند.

رمضانعلی سبحانی فر رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به اعضای تشکیل دهنده گروه دوستی پارلمانی در مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای این گروه با تخصص های متنوع در راستای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور تلاش می نمایند. وی همچنین خواستار توسعه روابط اقتصادی همسطح با روابط سیاسی گردید و با تاکید بر برقراری رژیم لغو روادید میان دو کشور آن را گامی بزرگی در راستای توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان ارزیابی نمود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان در ادامه خواستار تسریع در اجرای خط سوم انتقال برق میان دو کشور و سرمایه گذاری در منطقه آزاد مغری گردید. وی با تاکید بر ضرورت ارتباط ریلی بین دو کشور آن را گامی بلند در راستای توسعه روابط تجاری و بازرگانی و ترانزیت فیمابین ارزیابی نمود و آمادگی کشورمان را برای افزایش صادرات گاز به ارمنستان ابراز داشت.

سبحانی فر در ادامه این دیدار خواستار همکاری نزدیک دو کشور در زمینه عوارض گمرکی و حق خاک گردید و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای حذف عوارض حق خاک از سوی دو کشور ابراز داشته و گفت: این اقدام موجب رونق تعاملات حمل و نقلی و ترانزیتی بین دو کشور خواهد شد. وی همچنین آمادگی مجلس شورای اسلامی را جهت تصویب موافقتنامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اورآسیا ابراز داشته و خواستار اجرایی شدن هر چه سریعتر این موافقتنامه گردید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։