فا

اجتماعی

پنج شنبه, 15 مرداد 1394 10:55

چهل روز از درگذشت آندرانیک هویان، باستان شناس و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ گذشت

آندرانیک هویان، فرزند سیمون هویان و یودوکسیا رالی، در سال 1312 در قزوین به دنیا آمد. اجداد پدری اش از ارمنيان ساکن استانبول ترکیه و اجداد مادری اش، یونانی الاصل بودند. او از دانش آموختگان دبیرستان های البرز و تمدن بود. در سال 1333 تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران آغاز و در سال 1337، در رشته باستان شناسی و در سال 1344، در رشته  تاریخ لیسانس گرفت.

آندرانیک هویان، فرزند سیمون هویان و یودوکسیا رالی، در سال 1312 در قزوین به دنیا آمد. اجداد پدری اش از ارمنيان ساکن استانبول ترکیه و اجداد مادری اش، یونانی الاصل بودند. او از دانش آموختگان دبیرستان های البرز و تمدن بود. در سال 1333 تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران آغاز و در سال 1337، در رشته باستان شناسی و در سال 1344، در رشته  تاریخ لیسانس گرفت.
فعالیت در موزه ایران باستان و ریاست اداره فرهنگ و هنر گرگان و آبادان از نخستین تجربه های حرفه ای وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تهران است. هویان در سال های پیش از انقلاب اسلامی، مدیرکل اداره فرهنگ و هنر استان زنجان بود. در سال های پس از انقلاب اسلامی، به پژوهش و نگارش ده ها عنوان مقاله در نشریات معتبر تاریخی و فرهنگی و نیز یازده عنوان کتاب پرداخت. همسرش، آزادوهی چولاکیانس در تمامی این سال ها، یار همراه وی در نگارش مقالات و کتاب ها بوده است. "ارمنیان ایران"، "نقش ارمنیان در سینمای ایران"، "کلیساهای ارمنیان ایران"، "کلیساهای مسیحیان در ایران زمین"، "روابط فرهنگی ایران و ارمنیان"، "جلفا"، "آیین ها و مراسم سنتی ارمنیان ایران"، "هنرمندان ارمنی ایران"، "جشن های ایرانی" و "فعالیت های فرهنگی و هنری ارمنیان تهران" از کتاب های اوست. کتاب "جشن های ایرانی" با یادداشت ایرج افشار برای انتشار در اختیار مرکز نشر دانشگاهی قرار گرفت. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دفتر پژوهش های فرهنگی، فرهنگستان هنر و مرکز بین المللی گفتگوی تمدن ها از نهادهایی بوده اند که کتاب های آندرانیک هویان را به چاپ و انتشار رسانده اند. همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی از دیگر فعّالیت های اوست.

150806f13a

هویان در زمان کارش در وزارت فرهنگ و هنر، هرکجا که اعزام شد، خانه فرهنگ و کتابخانه بنا نهاد. تأسیس موزه رختشویخانه زنجان، تأسیس صداخانه مجهز و راه اندازی سالن نمایش فیلم مخصوص کودکان در زنجان، تأسیس انجمن سینمای جوان، راه اندازی گروه کر صد نفره و بسط و توسعه موزه آبادان تنها بخشی از کوشش های فرهنگی او است. تالار فخرالدین اسعد گرگانی نیز با پیگیری و تلاش های مکرر او در گرگان به بهره برداری رسید.
هویان همواره بر وجود پیوندهای عمیق میان ایرانیان و ارمنیان تأکید داشت و در مقالات و کتاب های خود، با پژوهش بر آن صحه گذاشته است. او خود را یک ایرانی علاقمند به ایران می دانست و مقیم ایران ماند.

150806f13b

آندرانیک هویان پیش از آغاز فعالیت های فرهنگی اش، ورزشکاری تمام عیار بود. او که از دوره دبستان، علاقه ای وافر به ورزش داشت، پس از ورود به دوره دبیرستان و کسب مقام های قهرمانی متعدد با انجمن ورزشی دبیرستان البرز، رسماً به تمرین فوتبال پرداخت و به تیم فوتبال کیان، یکی از باشگاه های تیم تاج (استقلال) پیوست. دوره ای از فوتبال کناره گیری کرد و با تشویق برادر خود به دوچرخه سواری پرداخت و در این ورزش نیز مدال های قهرمانی متعددی از آن خود کرد. بوکس حرفه ای از دیگر ورزش هایی است که وی در آن حرفی برای گفتن داشت. هویان از مؤسسین تیم فوتبال باشگاه آرارات بود که در سال 1334، با تشکیل آن، به تیم پیوست و اولین کاپیتان تیم فوتبال آرارات در تاریخ خود شد. در سال های تحصیل در دانشگاه تهران، وی از چهره های درخشان تیم فوتبال دانشگاه تهران بود که بارها در کنار این تیم به مقام قهرمانی دست یافته بود. هویان بعدها مربی و سرپرست تیم فوتبالِ باشگاه آرارات شد. کارو حق وردیان یکی از شاگردان وی در این دوره است. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تهران، از فعالیت های ورزشی کناره گیری کرد و در عرصه فرهنگی کوشید.

150806f13c

آندرانیک هویان بعد از ظهر روز یکشنبه 31 خردادماه سال جاری، پس از دوره ای بیماری، در منزل خود در تهران درگذشت و در آرامستان ارمنيان تهران به خاک سپرده شد. از او دو فرزند به نام های کریست و لوریس به یادگار مانده است. فرزند ارشد او، کریست هویان، گرافیست، کارتونیست و کاریکاتوریست برنده جوایز بین المللی و فرزند کوچک تر، لوریس هویان، موسیقیدان و رهبر ارکستر است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։