فا

اجتماعی

پنج شنبه, 16 مهر 1394 11:55

چهره اعتقادی دکتر آرسن میناسیان

از زمانی که در سرزمین هنرپرور و فرهنگ آفرین گیلان به خدمت مقدّس سربازی مشغول بودم، با نام دکتر آرسن میناسیان آشنا شده ام.
سنگ مزار ساده و دور از تجملات او در محوطة کلیسا و مدرسة ارمنیان رشت حاکی از آن بود، که به رسم دیرین ارمنیان، مردی بزرگ در جوار مکانی مقدّس به خاک سپرده شده است.

دکتر کارن خانلری
نماینده ارمنیان تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی

 

از زمانی که در سرزمین هنرپرور و فرهنگ آفرین گیلان به خدمت مقدّس سربازی مشغول بودم، با نام دکتر آرسن میناسیان آشنا شده ام.
سنگ مزار ساده و دور از تجملات او در محوطه کلیسا و مدرسه ارمنیان رشت حاکی از آن بود، که به رسم دیرین ارمنیان، مردی بزرگ در جوار مکانی مقدّس به خاک سپرده شده است. تفّحص مقدماتی، نتایج باورنکردنی در برداشت. با اینکه سال ها از مرگش می گذشت، ولی مردم اعم از مسلمان و ارمنی چنان از او یاد می کردند، گویی چندی پیش او را دیده اند... فراوان دیدم کسانی را که نه به روح، بلکه به جان مسیو آرسن قسم یاد می کردند.
او که بود؟ آیا او واقعاً یک قدّیس بود؟
رفته رفته امواج اعجاب مرا به سوی شناخت دلایل، انگیزه ها و سرچشمه ها سوق دادند، که به چه سان چنین گونه ای از نوع بشر بوجود می آید؟
دریافتم که باید دکتر آرسن را از درون تفکّراتش دید و شناخت. تفکّراتی که با قلم پرتوان عمل، تحریر شده و در عین صلابت، با ساده ترین زبان ها بازگو شدنی است.
دکتر آرسن میناسیان در خطّه ای از کشور عزیزمان ایران به دنیا آمد، که گهواره ناب ترین عقاید آزادی خواهانه و عرصه پیکار فداکارترین فرزندان این مرز و بوم با جهل و ظلم و بیدادگری است. از اوان کودکی و نوجوانی، با افکار روشنفکران بنام ارمنی چون دکتر تاشچیان، دکتر هاروطیون استپانیان، خاچاطور میناسیان و غیره آشنا شده و سنّت انقلابی به جا مانده از کمیته ستّار و مبارزینی همچون یپرم خان و معزالسلطان را به نیکی فرا گرفت.
او یک انسان گرا و یک ملّت گرای واقعی بود. او می دانست که فرهنگ های ملّی و قومی مختلف دنیا نه تنها پیشرفت و توسعه انسانی را خدشه دار نمی سازند، بلکه به دور از سایه های شوم و شووینیزم، قادرند جامعه بشری را به سوی آینده ای غنی تر و زیباتر رهنمون کنند. می دانست که اخوت و همزیستی ملل و مساعدت ما بین آنان نه بوسیله استحاله، بلکه از طریق شناخت عمیق و احترام متقابل به اعتقادات فرهنگی میسر است. به همین دلیل در عین حالی که مهمترین مسئولیت ها را در شوراهای اجتماعی و مذهبی ارمنیان عهده دار بود فعالانه به مراودت گسترده با دوستان گیلک و دیگر آحاد مسلمان می پرداخت و به پاس احترام به ارزش ها و باورهای مذهبیشان، در جلسات سوگواری ایام عاشورا و یا محافل افطار ماه رمضان در کنار ایشان بود.
او یک جامعه گرای ناب بود، نابرابری های اجتماعی پیش از هر چیزی ذهن او را می آزردند، وجود تهی دستی، تبعیض و محرومیت از ابتدائی ترین امکانات رفاهی، حقوق اجتماعی و دستاوردهای علمی با نظام فکری و اسلوب تفکری او ناسازگار بود. به همین دلیل او آنچه در توان داشت خالصانه به مردم داد تا شاید بتواند عده ای را از بلای تیفوس به دور نگه دارد. به همین دلیل هیچ تنگ دستی از داروخانه کارون، با دستی خالی بیرون نمی آمد. به همین دلیل او با سبدهای پر از خرما و شیشه های شیر و دارو، در تجمع کارگران کارخانه گونی بافی رشت حاضر شده و حمایت قاطع خود را از اعتصاب بر حق آنان ابراز می داشت و تمام عواقب سیاسی ناشی از این حمایت را به جان می خرید.
او یک مردم سالار معتقد بود، احترام به حقوق، رأی و خواست مردم برای وی اصلی اساسی بود که در طول زندگی اش بدان پایبند ماند. تحت بدترین شرایط مالی و جسمی از خدمت بی شائبه به خلق سرباز نزد و از زیر بار مسئولیت های اجتماعی شانه خالی نکرد. به همین دلیل از عضویت در شورای شهر گرفته تا تاسیس مسجد، کلیسا، و مدرسه و تا بنیان گذاری اولین آسایشگاه سالمندان و معلولین ایران و تا عملیات نجات مغنیان محبوس در چاه و حتی کمک به مردم در هنگام آتش سوزی های موسمی رشت، در کلیه عرصه ها حضوری موثر داشت.
آری چهره ایدئولوژیک دکتر آرسن میناسیان نمایه ای سترگ از زندگی پربار اوست که شاید کمتر به آن پرداخته شده است.
مسلماً او قدیس نبود و نیروی ماوراء طبیعه نیز نداشت... اما آیا هر کسی می توانست بدون پشتوانه غنی اعتقادی و عزم و انگیزة برخاسته از آن، به چنین مراتب و درجات عالی انسانی دست یازد؟
در حقیقت آرسن انسانی معتقد بود، انسانی معتقد که محبوب عموم مردم شد و مایه مباهات، افتخار و سرافرازی ارمنيان ایران زمین...

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։