فا

اجتماعی

پنج شنبه, 20 اسفند 1394 10:45

پیشنهادی درباره ضرورت بزرگداشت و معرفی آرسن میناسیان در رشت و دعوت از لوریس چکناواریان

در چند سال گذشته نسبت به احترام شخصیت های تاریخی و بزرگ استان گیلان در قالب بزرگداشت، نصب تندیس، تمبر، کتاب و معرفی نامه اقداماتی انجام شده که با همه نقدها و مشکلات در نوع خود ارزشمند است. با این حال هنوز کسانی هستند که به نسبت خدمات و اقدامات ارزشمندشان برای شهر رشت، کار خاصی انجام نگرفته است. یکی از نام آورترین این افراد بدون شک آرسن میناسیان معروف به موسیو آرسن است.

هر چه باشد برای کسی که برای اولین بار نام گیلان را در خدمت رسانی به همنوعان ثبت کرده است چندان مناسب نیست که جهت بزرگداشت و تقدیر از اقداماتش در رده آخر قرار گیرد، تقدیری که به نوعی یادآور ارزش های وقف عام برای شهروندانی است که درگیر مشکلات روزمره خویش اند.
اختصاصی / گیل خبر، در چند سال گذشته نسبت به احترام شخصیت های تاریخی و بزرگ استان گیلان در قالب بزرگداشت، نصب تندیس، تمبر، کتاب و معرفی نامه اقداماتی انجام شده که با همه نقدها و مشکلات در نوع خود ارزشمند است. با این حال هنوز کسانی هستند که به نسبت خدمات و اقدامات ارزشمندشان برای شهر رشت، کار خاصی انجام نگرفته است. یکی از نام آورترین این افراد بدون شک آرسن میناسیان معروف به موسیو آرسن است.
در مورد اهمیت جایگاه آرسن میناسیان همین بس که نام اولین آسایشگاه معلولین و اولین داروخانه شبانه روزی به نام وی گره خورده که نشان دهنده این است که در اعتلای نام گیلان و شهر رشت تا چه اندازه کوشا بوده است. این ارمنی گیلانی با تلاش برای ایجاد کارهای خیرانه تا آن جا پیش رفته بود که حتی در مراسم محرم نیز شرکت می کرد و در میان حوادث و بلایای طبیعی خود سعی می نمود به یاری مجروحان و مصدومان بشتابد. همین که روز اعلام فوت وی در سال ۵۶ شهر رشت به حالت نیمه تعطیل درآمد و عزاداری باشکوهی جهت تشییع وی انجام گرفت جایگاه والایش در میان مردم را نشان می دهد. در چند سال گذشته سعی شده با چاپ تمبر و معرفی وی به عنوان یک فرد خیر از وی یادی به میان آورده شود. اما اینها برای بزرگداشت میناسیان بسیار کم به نظر می رسد.
حال که در گیلان به خصوص رشت و منطقه آزاد انزلی تندیس هایی از بزرگان چون میرزا کوچک خان جنگلی، محمود نامجو، سیروس قایقران، شهید املاکی، شیون فومنی، دکتر معین، دکتر حشمت، دکتر بهزاد و آیت الله ضیابری و بهجت و بزرگان زنده چون پروفسور سمیعی، پروفسور اکبرزاده و پروفسور رضا نصب شده است و در نظر گرفته شده که تندیس هایی نیز از کاشف السلطنه و حسن امیدزاده معلم فداکار شفتی نیز ساخته شود خوب است که جایگاه مرد بزرگی چون آرسن میناسیان فراموش نشود.
همچنین می توان در قالب بزرگداشتی با حضور ارمنيان دیگر همچون لوریس چکنواریان با برگزاری مراسم یادبودی از تلاش های وی در غیابش تقدیر نمود تا ارزش و جایگاه آرسن میناسیان به عنوان يک غیر مسلمان بیشتر شناخته شود.
هر چه باشد برای کسی که برای اولین بار نام گیلان را در خدمت رسانی به همنوعان ثبت کرده است چندان مناسب نیست که جهت بزرگداشت و تقدیر از اقداماتش در رده آخر قرار گیرد، تقدیری که به نوعی یادآور ارزش های وقف عام برای شهروندانی است که درگیر مشکلات روزمره خویش اند.

پايگاه خبری تحليلی گيل خبر

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։