فا

اجتماعی

شنبه, 11 ارديبهشت 1395 11:55

برگزاری مراسم یادبود نسل کشی ارامنه در جلفای اصفهان

شنبه، در کلیسای استپانـُس مقدس، مراسم مخصوص قدیسان شهید نسل کشی ارامنه برگزار شده و طی آن پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران اسقف اعظم بابگن چاریان تعداد 10 عکس با موضوع قدیسان شهید نسل کشی را با روغن مقدس تبرک نمود. این تابلوها به منظور نصب در در کلیساهای مختلف جلفای اصفهان و شاهین شهر آماده شده بود.

مراسم یادبود یكصد و یكمین سالگرد نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی (در سال 1915 میلادی) روز شنبه و یکشنبه 4 و 5 اردیبهشت 1395 با حضور جمع زیادی از ارامنه اصفهان در كلیساهای استِپانـُس مقدس و دیر آمِناپرگیچ مقدس (کلیسای وانک) برگزار شد.
شنبه، در کلیسای استپانـُس مقدس، مراسم مخصوص قدیسان شهید نسل کشی ارامنه برگزار شده و طی آن پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران اسقف اعظم بابگن چاریان تعداد 10 عکس با موضوع قدیسان شهید نسل کشی را با روغن مقدس تبرک نمود. این تابلوها به منظور نصب در در کلیساهای مختلف جلفای اصفهان و شاهین شهر آماده شده بود.
پس از مراسم مذهبی، جمعیت حاضر در کلیسا با در دست داشتن شمع های روشن، از کلیسای اسنپانـُس مقدس به سوی کلیسای وانک حرکت کرده و در برابر بنای یادبود نسل کشی ارامنه با نثار گل خاطره شهدای نسل کشی را گرامی داشت. به مناسبت این روز برنامه فرهنگی و سخنرانی نیز برگزار گردید.
ورژ در-ماردیروسیان، رئیس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران، با اشاره به سیاست خارجی دولت ترکیه در خصوص ایجاد ناامنی در منطقه و همچنین نقض حقوق بشر در این کشور، گفت: دولت ترکیه تنها دولتی است که حملات نظامی دولت آذربایجان علیه جمهوری قراباغ در اوایل ماه آوریل سال جاری میلادی را مورد حمایت و تشویق خود قرار داد.
روبرت بِگلریان، نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران در مجلس شورای اسلامی، ضمن محکوم نمودن نسل کشی ارامنه توسط دولت ترکیه عثمانی اذعان داشت: حتی اگر دولت کنونی ترکیه نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخته و پرداخت غرامت نماید، هیچ تضمینی وجود ندارد که مجدداً اقدام به چنین کاری نکند، بنابراین ارامنه بایستی برای احقاق حقوق خود جهت منفعت ملی و منطقه ای تلاش گسترده تری نمایند.
اسقف اعظم بابگن چاریان، پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران نیز در این مراسم طی ایراد سخنانی با ذکر این واقعیت که دولت ترکیه با تحریف تاریخ خواهان انکار و عدم پذیرش این واقعه تاریخی می باشد، به تهاجم نظامی دولت آذربایجان علیه مرزهای جمهوری قراباغ و کشتار مردم بی دفاع آن مرز و بوم و حمایت های این حملات توسط دولت ترکیه اشاره کرده و گفت:، ملت ارمن برای رسیدن به حقوق پایمال شده خویش و برای حاکمیت عدل و داد از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.
خاطرنشان می کند مطابق سالیان گذشته، در مراسم سال جاری نیز همکاری سازمان انتقال خون در محوطه کلیسای وانک برای فراهم شدن امکان اهدای خون مشهود بود.
صبح روز بعد، یکشنبه 24 آوریل، مصادف با یکصد و یکمین سالگرد نسل کشی ارامنه، ارامنه اصفهان با برگزاری عشای ربانی در کلیسای وانک مراسم یادبود نسل کشی ارامنه را برگزار نمودند. پس از مراسم مذهبی تمامی هیئت های فعال در امور ارامنه اصفهان و جنوب ایران و متعاقباً ارامنه حاضر در کلیسا با نثار گل مراتب احترام خود نسبت به شهدای نسل کشی را بجا آوردند. حاضرین با سر دادن شعارهایی از مجامع بین المللی خواستار شناسایی و محکوم نمودن نسل کشی ارامنه توسط دولت ترکیه عثمانی شدند و اجرای عدالت را تنها راه برای جلوگیری از تکرار چنین اعمال ضدبشری دانستند.
در پایان این مراسم بیانه ای نیز در محكومیت نسل كشی ارامنه توسط دولت عثمانی در سال 1915 میلادی قرائت گردید. در این بیانیه از دولت تركیه به عنوان وارث مسئولیت اعمال پیشینیان خود خواسته شد تا مسئولیت نسل كشی و احقاق حقوق ارامنه را برعهده بگیرد.

اخبار مرتبط

 • دغدغه‌های زنان محله جلفا
  دغدغه‌های زنان محله جلفا

  نبود زیرساخت‌های ورزشی کافی، ازدیاد رستوران و کافی شاپ‌ها، بی توجهی به زنان در محلات، کمبود پارکینگ و تجمع حیوانات موزی از مهم ترین دغدغه های زنان محله جلفا در دیدار با رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصفهان بود.

 • چاپ کتاب در ایران ۳۸۰ ساله شد
  چاپ کتاب در ایران ۳۸۰ ساله شد

  مراسمی به مناسبت «سیصد و هشتادمین سالگرد چاپ نخستین کتاب در ایران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت و با حضور سفیر ایران برگزار می‌شود.

 • بیانیه
  بیانیه

  امروز ۲۴ آوریل ۲۰۱۸م. مصادف است با صدو سومین سالگرد واقعه نسل کشی ارمنیان در ترکیه عثمانی. نسل کشی ای که طی آن بیش از یک و نیم میلیون انسان بی گناه به دلیل اهداف شوم پان تُرکیستی و نژاد پرستانه سران وقت ترکیه، یعنی زمامداران حزب اتحاد و ترقی یا ترکان جوان با یک برنامه ریزی دقیق و از پیش تعیین شده در سرزمین های باستانی ارمنستان غربی به وقوع پیوست.

 • شهردار اصفهان: اصفهان به زودی اقدام به تبادل گردشگران ارمنی با فرانسه می کند
  شهردار اصفهان: اصفهان به زودی اقدام به تبادل گردشگران ارمنی با فرانسه می کند

  شهردار اصفهان گفت: طی تفاهمنامه بین شهردار منطقه ۵ و شهرداری آی سی در فرانسه زمینه برای بازدید ارامنه این شهر از جلفای اصفهان فراهم می آید و اقدام به تبادل گردشگر ارامنه می کنیم.

 • انتشار گزارشی درباره دخالت داشتن آلمان در کشتار ارامنه
  انتشار گزارشی درباره دخالت داشتن آلمان در کشتار ارامنه

  سلاح های استفاده شده از سوی امپراتوری عثمانی برای کشتار ارامنه در زمان جنگ جهانی اول از سوی آلمان تامین شده بود.

 • «سفارش کشتار» نام کتاب جدید تانر آکچام مورخ و جامعه شناس ترک
  «سفارش کشتار» نام کتاب جدید تانر آکچام مورخ و جامعه شناس ترک

   «سفارش کشتار، تلگراف های طلعت پاشا و نسل کشی ارمنیان» نام کتاب جدیدی است که توسط تانر آکچام مورخ و جامعه شناس ترکیه ای هفته گذشته به چاپ رسیده است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։