فا

اجتماعی

پنج شنبه, 13 آبان 1395 09:25

مهاجرت یک خانواده ارمنی از ترکیه به ارمنستان

خانواده "سواگ بالیکچیان" سرباز وظیفه فقید ارتش ترکیه، اخیرا به ارمنستان مهاجرت کرده اند. "سواگ" درست در روز 24 آوریل سال 2011 میلادی یعنی در سالروز گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارمنیان حین خدمت سربازی اجباری کشته شده است.

خانواده "سواگ بالیکچیان" سرباز وظیفه فقید ارتش ترکیه، اخیرا به ارمنستان مهاجرت کرده اند. "سواگ" درست در روز 24 آوریل سال 2011 میلادی یعنی در سالروز گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارمنیان حین خدمت سربازی اجباری کشته شده است. خانواده وی و ارمنی های ترکیه عقیده دارند که سرباز ارمنی از قصد کشته شده و این ادامه همان ترورهایی است که "هراند دینک" روشنفکر معروف ارمنی اهل ترکیه را نیز مورد هدف قرار داد. مقامات قضایی ترکیه گروهی از سربازان وظیفه همقطار سرباز ارمنی را بازداشت کرده و اعلام داشته اند که قتل "سواگ" جنبه ملی- مذهبی نداشته است، ولی خانواده وی این موضع حکومت را قبول ندارند.
پدر، مادر، خواهر و برادر کوچک "سواگ" اکنون به ارمنستان نقل مکان کرده و اعلام داشته اند که باید یاد فرزند خود را در میهن ابا و اجدادی گرامی دارند. "گاربیس" پدر خانواده در ارمنستان خانه جدید خریده و به همراه "آنی" همسر و "لیرنا" و "اودین" فرزندان خود زندگی نویی را آغاز کرده است. "رافی حرمان آراکس" ستون نویس ارمنی یکی از سایت های خبری ترکیه به شرح زندگی این خانواده پرداخته است. "لیرنا" خواهر این سرباز فقید اعلام داشته است که زبان ارمنی را در مدرسه ارمنی های استامبول آموخته اند، ولی تا به حال به ارمنستان سفر نکرده بودند. آنان قصد داشتند در استامبول رستوران دایر کنند و حتی امکان مهاجرت به کشورهای اروپایی و غربی را داشته اند، ولی بعد از این حادثه تصمیم گرفتند به ارمنستان نقل مکان کنند. آنان با وجودیکه زبان مادری را بخوبی می دانسته اند، ولی در ترکیه، ارمنی صحبت نکرده و طی روزهای اول اقامت در ارمنستان با دیدن همکیشان و تابلوهای ارمنی در شوک بسر برده اند.
خانواده بالیکچیان آشپزان معروفی بوده و اکنون نیز تصمیم دارند در ایروان رستورانی با غداهای سنتی ارمنی و شرقی درست کنند. مادر "سواگ" بخوبی یاد دارد که فرزندش عاشق دستپخت عالی وی و غذاهایی نظیر "بوهچا بادیرجان"، "شهریه پیلاو"، "دلمه بادیرجان" و "هاتایی تابوله" بود. این خانواده بعد از کشته شده فرزند خود در ارتش ترکیه پنج سال در سوگواری بوده، دست به هیچ کار جدیدی نزده اند و اکنون با انتقال به ارمنستان می خواهند زندگی جدیدی آغاز کند.

منبع: وب سایت رادیوی عمومی ارمنستان

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։