فا

اجتماعی

سه شنبه, 15 فروردين 1396 09:21

آیین بزرگداشت آرسن میناسیان نیکوکار برجسته گیلانی در رشت برگزار شد

مراسم چهلمین سالروز درگذشت نیکوکار برجسته گیلانی آرسن میناسیان در مزارش واقع در مدرسه ارمنی‌های رشت برگزار شد.

«آلیک» - مراسم چهلمین سالروز درگذشت نیکوکار برجسته گیلانی آرسن میناسیان در مزارش واقع در مدرسه ارمنی‌های رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، مراسم چهلمین سالروز درگذشت آرسن میناسیان عصر دیروز با حضور پرشور جمعی از مردم رشت بر سر مزار این نیکوکار گیلانی برگزار شد.

آرسن میناسیان در سال 1285 در محله استادسرای رشت متولد شد و در همان دوران کودکی علاقه زیادی به نیکوکاری داشت.

آرسن در اولین روز مدرسه پالتویی که مادرش برای او دوخته بود را به یکی از هم کلاسی‌های نیازمند خود اهدا کرد و خیر بودن از همان ابتدا در خون او وجود داشت.

وی علاقه زیادی به ساخت داروهای سنتی داشت و در سال 1320 با ساخت دارویی، بسیاری از بیماران را که به بیماری تیفوس مبتلا شده بودند معالجه کرد.

داروخانه کارون، نخستین داروخانه شبانه روزی ایران در رشت از یادگاران آرسن میناسیان است. وی همچنین با کمک آیت الله ضیابری نخستین خانه سالمندان را در محله معلولان فعلی رشت دائر کرد.

آرسن میناسیان را می‌ توان به‌عنوان سنبل نیکوکاری در ایران و حتی دنیا نام برد. وی 14 فروردین 1356 در سن 71 سالگی درگذشت. آرامگاه وی در مدرسه ارمنی‌های رشت واقع است.

پس از فوت وی مراسم تشییع باشکوهی در رشت با حضور آیت الله ضیابری برگزار کرد.

اخبار مرتبط

 • در نقد و بررسی مستند «موسیو آرسن» مطرح شد: این شخصیت را کمتر می‌شناسید اما ...
  در نقد و بررسی مستند «موسیو آرسن» مطرح شد: این شخصیت را کمتر می‌شناسید اما ...

  در نقد و بررسی مستند «موسیو آرسن» مطرح شد: «این فیلم به یک شخصیت کم‌تر شناخته شده پرداخته است؛ شخصیت قابل توجهی که خوش‌بختانه فقط به دلیل فعالیت‌های نیکوکارانه‌ای که انجام داده مورد تکریم قرار دارد، نه چیزی دیگر».

 • «لبخندهای لاغر» عبدالستار کاکایی به سینما حقیقت
  «لبخندهای لاغر» عبدالستار کاکایی به سینما حقیقت

  عبدالستار کاکایی که سال گذشته، عضو هیات انتخاب جشنواره سینما حقیقت بود، امسال با جدیدترین اثر «لبخندهای لاغر» به دهمین جشنواره بین‌ المللی سینما حقیقت خواهد آمد.

 • معرفی کتاب: کتاب «سایه مسیح» با کوشش ایساک یونانسیان، منتشر شد
  معرفی کتاب: کتاب «سایه مسیح» با کوشش ایساک یونانسیان، منتشر شد

  این کتاب زندگی نامه نیکوکار به نام ایرانی-ارمنی دکتر آرسن خاچاطور میناسیان بنیانگذار اولین آسایشگاه سالمندان و معلولین ایران و خاورمیانه و بنیانگذار اولین داروخانه شبانه روزی ایران در رشت می باشد.

 • پیشنهادی درباره ضرورت بزرگداشت و معرفی آرسن میناسیان در رشت و دعوت از لوریس چکناواریان
  پیشنهادی درباره ضرورت بزرگداشت و معرفی آرسن میناسیان در رشت و دعوت از لوریس چکناواریان

  در چند سال گذشته نسبت به احترام شخصیت های تاریخی و بزرگ استان گیلان در قالب بزرگداشت، نصب تندیس، تمبر، کتاب و معرفی نامه اقداماتی انجام شده که با همه نقدها و مشکلات در نوع خود ارزشمند است. با این حال هنوز کسانی هستند که به نسبت خدمات و اقدامات ارزشمندشان برای شهر رشت، کار خاصی انجام نگرفته است. یکی از نام آورترین این افراد بدون شک آرسن میناسیان معروف به موسیو آرسن است.

 • افق - آرسن میناسیان بزرگ مردی که در حق او کم لطفیم
  افق - آرسن میناسیان بزرگ مردی که در حق او کم لطفیم

  آرسن بدون توجه به قومیّت و دین، یاری رسان همه آحاد ملت بود. او اولین داروخانه شبانه روزی ایران را بنیان نهاد و اولین آسایشگاه سالمندان و معلولین ایران را با همیاری مرحوم آیت الله ضیابری، مرحوم استقامت و پیشنهاد دکتر حکیم زاده پایه گذاری کرد.

 • چهره اعتقادی دکتر آرسن میناسیان
  چهره اعتقادی دکتر آرسن میناسیان

  از زمانی که در سرزمین هنرپرور و فرهنگ آفرین گیلان به خدمت مقدّس سربازی مشغول بودم، با نام دکتر آرسن میناسیان آشنا شده ام.
  سنگ مزار ساده و دور از تجملات او در محوطة کلیسا و مدرسة ارمنیان رشت حاکی از آن بود، که به رسم دیرین ارمنیان، مردی بزرگ در جوار مکانی مقدّس به خاک سپرده شده است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։