فا

اجتماعی

چهارشنبه, 06 دی 1396 11:00

جشن کریسمس در بازداشتگاه اوین

محبی مدیرکل زندان های استان تهران، چهارمحالی رئیس زندان اوین، کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال کشور، یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی، کشیش گریگوریس نرسسیان، کشیش آریستاگیس شاه میریان، کشیش وانیا کشیش کلیسای کاتولیک  و ... در این مراسم حضور داشتند و با ورود زندانیان مسیحی که میهمانان ویژه این جشن بودند؛ جشن کریسمس آغاز شد.

«آلیک» - صبح روز گذشته بازداشتگاه اوین، میزبان برگزاری مراسم میلاد حضرت مسیح (ع) بود جشنی که در آمفی تئاتر این ندامتگاه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، محبی مدیرکل زندان های استان تهران، چهارمحالی رئیس زندان اوین، کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال کشور، یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی، کشیش گریگوریس نرسسیان، کشیش آریستاگیس شاه میریان، کشیش وانیا کشیش کلیسای کاتولیک  و ... در این مراسم حضور داشتند و با ورود زندانیان مسیحی که میهمانان ویژه این جشن بودند؛ جشن کریسمس آغاز شد.

زندانیان با گفتن merry Christmas جشن میلاد حضرت مسیح (ع) را به یکدیگر تبریک گفته و برای برگزاری این مراسم مذهبی و سنتی در جایگاه خود قرار گرفتند.

در ابتدای مراسم آیاتی از سوره مریم قرائت شد« آنجا که حضرت مریم پاسخ ملامتگران را به اشاره حواله به طفل کرد و آن طفل به امر خدا به زبان آمد...»

پس از آن دعای ربانی همراه با نواختن موسیقی اجرا شد و زندانیان مسیحی برای ادای احترام به پا خواستند و هر یک به طرقی این دعا را زمزمه کردند.

بعد از اجرای دعای ربانی چراغ‌ها خاموش شد و بخش‌هایی از فیلم حضرت عیسی (ع) و مریم مقدس برای حاضرین پخش شد.

در ادامه چهارمحالی رئیس زندان اوین برای عرض خیرمقدم به میهمانان و حاضرین در مراسم گفت: از حضور تمامی گرامیان کمال تشکر را دارم، همچنین آقای محبی و تمام عزیزانی که با دلگرمی و حضور خود موجبات برپایی این مراسم باشکوه را فراهم آوردند، امیدواریم به میمنت و برکت تولد فرخنده مولود الهی موجبات آزادی زندانیان خصوصا پیروان حضرت مسیح (ع) که در این زندان محبوس هستند فراهم شود.

چهارمحالی هدف از برگزاری این مراسم را تسهیل تحمل حبس برای زندانیان اتباع خارجی می داند زندانیانی که به دور از خانواده و در غربت در زندان محبوس هستند.جالب است آنجا که مدعیان حقوق بشر ندا سر می‌دهند که زندانیان خارجی در ایران بدون برخورداری از حقوق اولیه زندانیان، در زندان‌ها  نگهداری می‌شوند، این در حالی است که سازمان زندانها به مسایل فرهنگی و مذهبی آنها نیز  اهمیت داده و برای این موضوع برنامه ویژه ای ترتیب داده است.

رئیس زندان اوین در پایان صحبتهایش اظهار امیدواری کرد که به برکت تولد فرخنده مولود الهی امسال موجبات آزادی زندانیان خصوصا پیروان حضرت مسیح (ع) که در این زندان محبوسند فراهم شود.

در ادامه وانیا  کشیش کلیسای کاتولیک نیز از صمصم قلب آروزی آزادی هر چه زودتر زندانیان را کرد و گفت: از طرف ملت آشوری این عید مسیح را به مسیحیان و هموطنان تبریک می گویم؛ در کلیساها اعلام کردیم که ما مسیحیان چگونه آزادانه این مراسم را برگزار کردیم متاسفانه برخی فکر می کنند ما از لحاظ سیاسی و امنیتی این حرفها را می زنیم اما اینگونه نیست ما این مراسم را از ساعت 8 شب با آرامش و بدون هیچکونه نگرانی برگزار کردیم این در حالی است که در خود آمریکا و کشورهای اروپایی اعلام کردندکه امکان حمله داعشی ها به کلیساهای اروپا دور از انتظار نیست، بنابراین لازم است از همه برادران زحمت کشی که در ایجاد این امنیت و آرامش نقش دارند تشکر کنم.

کشیش کلیسای کاتولیک همچینین به تلاش های قضات زندان برای آزادی زندانیان مسیحی و اتباع خارجی اشاره کرد و گفت:  دعا می کنیم که زندانیان هر چه زودتر به آغوش خانواده هایشان بازگردند هرچند می دانیم و بر ما ثابت شده که قضات در اینجا هر کاری که از دستشان بربیاد انجام می دهند و حتی اقدام به جمع آوری مبالغی نیز در این زمینه کرده اند.

دوباره با پخش موسیقی زنده، شادی و شعف بیشتری به مراسم بازگشت و جالب اینجا بود که با اجرای شعر ایران ایران مرحوم محمدنوری زندانیان اتباع خارجی با تکان دادن سر و حتی بعضا زمزمه نام ایران با خواننده همراهی می کردند و این موضوع به قدری تعجب برانگیز بود که از آنها پرسیدم آیا معنی شعر را می فهمند و به زبان فارسی تسلط دارند که با پاسخ مثبت آنها روبه رو شدم.

با آنها که به گفت و گو پرداختم هر کدام برگزاری این مراسم را مثبت ارزیابی می کردند هرچند نیازی به پرسیدن هم نبود و بدون هیچ دقتی می شد از حالاتشان به احساس درونشان  پی برد هرچند از آلام دوری از خانواده به این طریق کم نخواهد شد اما آنچه مهم بود این بود که در آن لحظه حس خوبی داشتند و از اینکه کنار یکدیگر این مراسم را جشن می گرفتند خوشحال بودند.

پس از اجرای چند قطعه موسیقی،  مجری برنامه فرصت را غنیمت شمارد و با دعوت از یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی او را به جایگاه فراخواند.

بت کلیا که 5 دوره نماینده آشوریان در مجلس و دبیر کل اتحادیه جهانی آشوریان را در کارنامه خود دارد از همان ابتدای صحبت خود اظهار کرد: زندگی ما در ایران توام با مسالمت نیست بلکه با محبت است، چرا که در محبت صلح و آسایش و آرامش وجود دارد. ایکاش چشمان مدعیان حقوق بشر و دموکراسی باز باشد و گوش‌هایشان بشنود که ایران مهد آزادی و آرامش است.

وی ادامه داد: من آشوری و مسیحی که در ایران زندگی می کنم نیازی به قیم ندارم، مدعیان دروغین حقوق بشر عنوان می‌ کنند که من آزادی ندارم بیایند این مکان را ببینند که زندانیان چگونه میلاد مسیح را با شادی جشن می گیرند و به چه صورت به درخواست های زندانیان پاسخ داده می شود و راهنمایی می شوند.

نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت های خود ضمن تشکر از قوه قضاییه، سازمان زندانها و تمامی دست اندرکاران نظام  گفت:  از اینکه چنین برنامه هایی بدون هیچ دخالتی و به راحتی برگزار می شود بسیار جای تشکر دارد و از پشت همین تریبون بیانیه هایی که علیه کشور ایران صادر می شود را محکوم می کنم و به مدعیان حقوق بشر می گویم شما بروید و به فکر مردم خود باشید.

به بخش های پایانی مراسم که رسیدیم هدایایی به رسم یادبود به زندانیان تقدیم شد و سپس پس از گرفتن عکس یادگاری، کشیش نان مقدس را به زندانیان مسیحی داد و آنها پس از انجام این کار زانو زدند و هر یک به دعا پرداختند. 

از یکی از آنها پرسیدم که چه دعایی کرد و او اینگونه پاسخ داد: از خدا خواستم به ما رحم کند و گناهانمان را ببخشد و به او قول دادم که دیگر گناه نکنم. از من پرسید مسیحی هستم یا مسلمان و پس از شنیدن پاسخ گفت: مسلمان و مسیحی یکی هستند و ما همه با هم برداریم.از زندانی دیگری پیرامون این مراسم پرسیدم و گفت: چیزاهایی که امروز دیدم برایم جالب بود، ما اعتقاد داریم که در این روز در کنار یکدیگر باشیم و از همه مسئولینی که این برنامه را ترتیب دادند تشکر می کنم.

جشن کریسمس تا ظهر به طول انجامید و پس از پایان مراسم هر یک از زندانیان بار دیگر میلاد حضرت مسیح را به یکدیگر تبریک و شادباش گفتند.

 

گزارش از مرجان نظری فرد

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։