فا

اجتماعی

یکشنبه, 24 دی 1396 10:25

یکی از متولیان کلیسای مریم مقدس شیراز: این اثر تاریخی باید بازسازی شود

هرموند هارطونیان، رئیس هیات نمایندگان کلیسای مریم مقدس شیراز گفت: کلیسای مریم مقدس شیراز با 400 سال قدمت در معرض تخریب است و باید بازسازی شود.

«آلیک» - رئیس هیات نمایندگان کلیسای مریم مقدس شیراز گفت: کلیسای مریم مقدس شیراز با 400 سال قدمت در معرض تخریب است و باید بازسازی شود.

هرموند هارطونیان روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در شیراز افزود: این ساختمان قدیمی شرایط خوبی ندارد و در صورت عدم رسیدگی به آن ممکن است حتی با یک زلزله خفیف فرو ریزد.

وی ادامه داد: ‌کلیسای مریم مقدس شیراز در صورت بازسازی و مقاوم سازی می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری به گردشگران داخلی و خارجی معرفی شود.

هارطونیان اظهار داشت: علی رغم پیگیری های انجام شده و قول مساعد مسئولان ذیربط هنوز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نگرفته و جای آن دارد تا با توجه به ارزش تاریخی این مکان مقدس متولیان میراث فرهنگی در این خصوص چاره اندیشی کنند.

نماینده ارامنه شیراز در خلیفه گری جنوب کشور بیان کرد: کلیسای مریم مقدس شیراز در بین کلیساهای موجود در کشور دارای ویژگی های منحصر به فردی است و در صورت تخریب قابل جبران نیست.

هارطونیان بیان کرد: نوع معماری، نقاشی های موجود روی چوب های سقف و همچنین گچ بری های زیبا و ظریف داخل ساختمان حکایت از نبوغ هنرمندان ایرانی در سال های اخیر دارد.

وی ادامه داد:‌ ساختمان اصلی این کلیسا بیش از 400 سال قدمت دارد و در حدود 110 سال قبل بازسازی شده و قسمت های دیگری نیز به آن اضافه شده است.

هارطونیان ادامه داد: محل واقع شدن این کلیسا در بافت قدیم شیراز و در جوار تعدادی از امام زادگان و بقاع متبرکه مربوط به مسلمانان حاکی از این است که از دیرباز مسلمانان و ارامنه در کنار هم با آرامش زندگی می کرده اند.

وی گفت: با توجه به قرار گرفتن این کلیسا در شیراز و در مسیر جاده ابریشم همواره به عنوان مکانی مقدس به ارامنه سایر کشور ها از جمله اروپاییان خدمت رسانی می کرده است.

رئیس هیات نمایندگان کلیسای مریم مقدس شیراز افزود: برای بازسازی و مقاوم سازی این مکان تاریخی حداقل پنج میلیارد ریال اعتبار لازم است که در صورت تامین آن بلافاصله می توان کار مرمت و بازسازی آن را آغاز کرد.

کلیسای مریم مقدس شیراز در محله تاریخی سنگ سیاه شیراز قرار دارد و به شماره 759 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։