فا

اجتماعی

دوشنبه, 23 بهمن 1396 14:34

کارن خانلری: تست‌زنی جای تفریح و فعالیت اجتماعی دانش آموزان را می‌گیرد / لزوم تدوین راهکاری برای محصلان تیزهوش

کارن خانلری نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه، بیان کرد: دانش‌آموزان باید در زمینه‌های دیگر مانند اجتماعی، فرهنگی و ... هم فعالیت کنند اما وجود این آزمون‌ها مانع این مشارکت می‌شود.

«آلیک» - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تصمیم حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه، بیان کرد: دانش‌آموزان باید در زمینه‌های دیگر مانند اجتماعی، فرهنگی و ... هم فعالیت کنند اما وجود این آزمون‌ها مانع این مشارکت می‌شود.

کارن خانلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به حذف هر نوع آزمون تستی در مدارس ابتدایی کشور، حذف مدارس خاص و ممنوع شدن توزیع کتاب‌های تستی کمک درسی، گفت: این آزمون‌ها برای دانش‌آموزان استرس زیادی ایجاد می‌کند و فرزندان ما از سنین پایین برای ورود به مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان دغدغه‌ دارند.

نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دانش‌آموزان در این سنین باید زمان خود را برای یادگیری، کنجکاوی و بازی صرف کنند این در حالیست که بچه‌ها ناچارند برای موفقیت در آزمون مدارس فقط به تست‌زنی بپردازند.

وی بیان کرد: وجود این مدارس باعث شده که دانش‌آموزان در گرداب وحشتناکی به نام آزمون گرفتار شوند؛ در حالی که دانش‌آموزان باید در زمینه‌های دیگر مانند اجتماعی، فرهنگی و ... فعالیت کنند اما وجود این آزمون‌ها از مشارکت آنها در سایر فعالیت‌ها جلوگیری می‌کند بنابراین حذف این مدارس با هدف کاهش استرس دانش‌آموزان اقدام بسیار مناسب و پسندیده‌ای است.

خانلری اظهار کرد: اگرچه آزمون ورودی مدارس باید هر چه سریعتر حذف شود اما لازم است راهکاری برای آموزش دانش‌آموزان تیزهوش نیز تدوین شود چرا که این افراد نخبه و تیزهوش تمایل دارند آموزش‌هایی متناسب با بهره هوشی خود را دریافت کنند.

 

نخبه‌ شناسی از طریق سوابق آموزشی دانش‌آموزان؛ نه یک آزمون

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه تاکید کرد: در صورتی که آموزش و پرورش سوابق آموزشی دانش‌آموزان را کامل در اختیار داشته باشد می‌تواند آزمون‌های ورودی مدارس را به راحتی و بدون دغدغه حذف کند چرا که می‌توان از همین سوابق برای شناسایی دانش‌آموزان تیزهوش استفاده کرد.

وی ادامه داد: با تحقق این امر از یک سو دانش‌آموزان نیازی به استفاده از کلاس‌های اضافه و کتب غیردرسی ندارند تا در آزمون ورودی موفق شوند و از سوی دیگر سوابق تحصیلی دانش‌آموزان طی چند سال در نظر گرفته می‌شود و با یک امتحان، تیزهوش بودن یا نبودن دانش‌آموز مشخص نمی‌شود.

خانلری با بیان اینکه اگر سوابق آموزشی دانش‌آموزان ایجاد شود می‌توان دانش‌آموز نخبه را به درستی شناسایی کرد، گفت: پس از شناسایی این دانش‌آموزان نخبه باید آنها را به سمت آموزش‌های خاص هدایت کرد تا استعداد این افراد هرز نرود.

 

کیفیت آموزشی مدارس دولتی افزایش یابد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان افزود: مدارس دولتی باید کیفیت آموزشی خود را بهبود بخشند چرا که برخی از والدین به عملکرد این مدارس اعتماد ندارند؛ آموزش و پرورش باید اقدامات لازم برای بهبود وضعیت کیفی مدارس را انجام دهد تا بتواند خواسته‌ها و نیازهای دانش‌آموزان نخبه را تامین کند؛ در برخی موارد محتوای کتب درسی نیاز دانش‌آموزان را برآورده می‌کند اما شیوه ارائه این مطالب مناسب نیست.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։