فا

اجتماعی

پنج شنبه, 24 اسفند 1396 12:57

همراه اول و ایرانسل به دلیل تخلف 40 میلیارد ریال جریمه شدند

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران اعلام کرد: اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در پی تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر پرهیز از هرگونه تعرض به حقوق و حریم شهروندی کاربران و به دلیل بی توجهی در حفظ اطلاعات مشترکان 40 میلیارد ریال جریمه شدند.

«آلیک» - سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران اعلام کرد: اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در پی تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر پرهیز از هرگونه تعرض به حقوق و حریم شهروندی کاربران و به دلیل بی توجهی در حفظ اطلاعات مشترکان 40 میلیارد ریال جریمه شدند.

به گزارش ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، براساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گزارش های واصله از مشترکان اپراتورهای همراه اول و ایرانسل حاکی از آن بود که در هنگام استفاده کاربران از اینترنت همراه و ورود به برخی سایت ها، شماره مشترکان در اختیار سایت پذیرنده قرار گرفته است.

طبق تاکید وزیر ارتباطات مبنی بر پرهیز از هرگونه تعرض به حقوق و حریم شهروندی، موضوع برای رسیدگی به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارجاع و پس از بررسی فنی مساله توسط مرکز ماهر مشخص شد، اپراتورهای یادشده با برخی از شرکت ها برای تسهیل در فرایند پرداخت برخط و ورود کاربران به سامانه های مورد نیاز، شماره مشترکان را با استفاده از یک روش‌ تبلیغاتی موسوم به header enrichment و با ضوابط خاص امنیتی در اختیار برخی شرکت های طرف قرارداد می گذاشتند که در این بین بدلیل اشتباه در تنظیمات امنیتی بعضی از شرکت های طرف قرارداد با اپراتور، موجبات سوءاستفاده از شماره مشترکان برای ارسال پیامک تبلیغاتی فراهم شده بود.

پس از احراز تخلف، ضمن اخطار به اپراتورهای تلفن همراه، خطای مورد اشاره برطرف شد و برای بررسی بیشتر و انجام تنظیمات امنیتی کامل تر، این سرویس اکنون متوقف شده است.

بنابراین با توجه به گزارش مرکز ماهر و توضیحات ارایه شده از سوی اپراتورهای تلفن همراه، نقض هدفمند حریم خصوصی مشترکان توسط این دو اپراتور رخ نداده اما اشتباه و کاستی اپراتورهای تلفن همراه در کنترل موضوع و مشکلاتی که در تنظیمات این سرویس توسط شرکت های طرف قرارداد اپراتور وجود داشته، موجب سوء استفاده شده است.

در این گزارش آمده است: طبق مفاد موافقتنامه پروانه اپراتورهای تلفن همراه، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل و شرکت ارتباطات سیار ایران هریک مشمول جریمه به میزان حداکثر 20 میلیارد ریال هستند که با توجه به شرایط و ضوابط و مراحل تعریف شده در این موافقتنامه، فرایند این موضوع در سازمان در حال انجام است و پس از تکمیل مراحل به آنها ابلاغ می شود.

در اطلاعیه وزارت ارتباطات تاکید شده که رعایت حقوق مشترکان و حفظ محرمانگی اطلاعات آنها از اصول مصرح در پروانه اپراتورها بوده و هیچ گونه قصور و تقصیری در این حوزه قابل پذیرش نیست و این وزارتخانه در صورت اثبات تخلف، حسب مقررات و مفاد پروانه اپراتورها اقدام خواهد کرد.

وزارت ارتباطات همچنین با اعلام اینکه «یکی از کارآمدترین روش های نظارت بر عملکرد دارندگان پروانه، استفاده از گزارش ها و نظرهای مردمی است» از مردم درخواست کرده با دقت و حساسیت کامل، مواردی از این قبیل را از طریق سامانه 195 به اطلاع سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران برسانند.

به گزارش ایرنا، سوم دی ماه امسال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر حفظ حریم خصوصی مردم، گفت: هیچ اپراتوری حق ندارد اطلاعات مشترکان را در اختیار دیگران قرار دهد.

محمدجواد آذری جهرمی در همایش مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هیچ کوتاهی و چشم پوشی در این زمینه از کسی پذیرفته نیست، افزود: رگولاتور موظف است با جدیت با متخلفان برخورد و اطلاع رسانی کند.

وی ادامه داد: اگر اپراتور تخلف کرد و اطلاعات مشترکان خود را در اختیار دیگران قرار داد، رگولاتور باید بدون هیچ چشم پوشی برخورد قاطع کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։