فا

اجتماعی

دوشنبه, 28 اسفند 1396 12:25

از کلیسای سنت نشان تا طبیعت بکر روستای غرغن فریدن

روستای غرغن در قلب کوچک خود دنیایی از شگفتی را پنهان کرده و در روزهای بهاری میزبان گردشگران داخلی و خارجی به ویژه ارامنه اصفهان است.

«آلیک» - روستای غرغن در قلب کوچک خود دنیایی از شگفتی را پنهان کرده و در روزهای بهاری میزبان گردشگران داخلی و خارجی به ویژه ارامنه اصفهان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، نوروز که می‌شود طبیعت جانی دوباره می‌گیرد، جانی که در رنگ خاک و کل خودنمایی می‌کند و اینک بهار در قالب روستایی خاص با مردمانی دوست داشتنی دیدنی‌تر می‌شود.

غرغن نام روستایی از توابع بخش مرکزی فریدن در استان اصفهان است که در فاصله 16 کیلومتری از مرکز شهرستان فریدن، با طبیعتی زیبا و منحصر به فرد از میان کوه‌های سر به فلک کشیده و شاخ و برگ رنگارنگ درختان تنومند، خودنمایی می‌کند.

ساکنان اصلی این روستا ارامنه‌ای بودند که در زمان صفویان به فریدن بزرگ کوچانده شدند.نام این روستا نیز واژه‌ای ارمنی است و بسیاری از عناوین مزارع و باغات روستا نیز ارمنی است.

در سال 1349 پس از این که احداث و آب گیری سد زاینده‌رود سبب مهاجرت ساکنان روستاهای پشت سد شد، تعدادی از اهالی روستای یان چشمه و بابادگان به این روستا کوچ کرده و زمین‌های کشاورزی و منازل ارامنه را خریداری کردند.

غرغن از نظر ساختار روستایی معماری ویژه و منحصر به فردی دارد. روستا از چندین قلعه تشکیل شده است که نحوه چینش قلعه‌ها و همچنین ساخت طویله‌های احشام، دیوار ها، آشپزخانه‌ها و کاهدان‌‌ها، ارتباط زیر زمینی قلعه‌ها، چاه‌ها و همچنین جوی‌های آب قابل توجه است.

کلیسای سنت نشان یکی از آثار تاریخی روستای غرغن است که در 22 آبان 1386 با شمارهٔ ثبت 19862 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این کلیسای زیبا و تاریخی که مربوط به اواخر دوره قاجار است؛ هر ساله در مناسبت های مختلف آئین مسیحیت، پذیرای خیل عظیمی از هموطنان مسیحی است.

بر اساس کتیبه‌های چوبی به جای مانده ، این بنا درسال 1903 میلادی ساخته شده است.تابلوهایی زیبا و قدیمی دیوارهای داخلی آن را زینت داده و در محوطه بزرگ اطراف ساختمان کلیسا نیز، اقامتگاه‌هایی کوچک  تعبیه شده است.دیوارهای اطراف محوطه این کلیسا که نمایانگر قدمت بلند این بناست از سنگ و خاک ساخته شده و بر روی آن ردیف‌هایی از خار چیده شده است.

نمای داخلی ساختمان این کلیسا نیز آجری است.سقف چوبی کلیسا  و نیز ستون‌های چوبی که آن را نگه داشته است گواهی دیگر بر تاریخ پر ریشه این مکان است.در این کلیسا اشیاء قدیمی  از جمله  فرشها و تابلوهای زیبا از اعتقادات و تاریخ ارامنه ،چشم هر بینندهای را خیره می‌کند، به طوری که به فاصله کمی پس از ورود به این کلیسا سفری شگفت به تاریخ غنی و پر رمز و راز این روستا آغاز می‌گردد.

مناظر طبیعت زیبای اطراف غرغن منحصر به فرد است که تپه‌های اطراف آن نیز نمای زیبای به این روستا داده است، البته رودخانه و چشمه‌های  اطراف این روستا وجود دارد که به جاذبه‌های گردشگری آن می‌افزاید البته این رودخانه به رودخانه بزرگ پلاسجان می‌پیوندد، که در پایان تصاویری از طبیعت زیبا  این روستا را خواهید دید.

یکی از ویژگی‌های اهالی این آبادی زبان شیرین ترکی شان بوده که نسبت به ترک زبانان منطقه متفاوت است و  با لهجه خاصی که مختص روستانشینان اطراف شهرستان چادگان است، تکلم می‌کنند، مهم‌ترین ویژگی مردان شجاع و زنان فداکار این روستا مهمان نوازی آنها است.

اخبار مرتبط

 • رضایت جمعیت ارامنه اصفهان از اقدامات شهرداری در بافت تاریخی جلفا
  رضایت جمعیت ارامنه اصفهان از اقدامات شهرداری در بافت تاریخی جلفا

  یکی از مناطق جنوبی شهر اصفهان «جلفا» نام دارد که سابقه بناهای ساخته شده در آن به زمان شاه عباس باز می گردد. این منطقه ارمنی‌نشین دارای ۵ محله به نام های «حصیرباف ها»، «میدان بزرگ»، «میدان کوچک»، «چهارسوق» و «قارا کل» استپس از سکونت ارامنه در این منطقه، با توجه به اینکه شغل اغلب آنها حجاری بوده، به نام محله سنگ‌تراشان هم معروف شد.

 • تغییر زندگی ارامنه اصفهان در آینه عکس‌های هولتسر
  تغییر زندگی ارامنه اصفهان در آینه عکس‌های هولتسر

   

  ارنست هولتسر، مهندس آلمانی است که در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار از طرف دولت انگلیس به اصفهان فرستاده و در تلگرافخانه این شهر مشغول به کار شد. او بعد از 12 سال کار در این تلگرافخانه با یک زن ارمنی ازدواج کرد و در اصفهان ماندگار شد. هولتسر در سال 1911 فوت کرد و در قبرستان ارامنه اصفهان به خاک سپرده شد

 • شرکت هزاران شهروند ارمنی اصفهان و شاهین شهر در راهپیمایی 24 آوریل، سالروز نژاد کشی ارامنه بدست ترکیه عثمانی
  شرکت هزاران شهروند ارمنی اصفهان و شاهین شهر در راهپیمایی 24 آوریل، سالروز نژاد کشی ارامنه بدست ترکیه عثمانی

  شرکت کنندگان در این راهپیمایی، ضمن اعلام حمایت خود  از سیاستهای صلح جویانه دولت جمهوری اسلامی ایران در مناقشات سوریه و مبارزه با تروریسم سازمان یافته، خواستار آن شدند که سازمان ملل متحد نسل کشی ارمنیان توسط ترکیه عثمانی را بر اساس گزارش کمسیون ویژه سازمان ملل رسما محکوم کرده و جهت پایان بخشیدن به جنگ خانمانسوز سوریه و بازگرداندن صلح و امنیت به منطقه اقدام نماید.

 • دیدار مسئولین خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران با مدیر کل و معاونان اداره آموزش و پرورش اصفهان
  دیدار مسئولین خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران با مدیر کل و معاونان اداره آموزش و پرورش اصفهان

  مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان ضمن تشکر و ابراز خرسندی از حضور اسقف اعظم و هیئت همراه در اداره کل، وظیفه تعلیم و مسئولیت معلمی و رهبری در مسیر مقدس تربیت دانش آموزان را عملی افتخارآمیز دانست. ایشان با اشاره به عید نوروز و تحول طبیعت، خانه تکانی دل و جان را در این ایام امری مهم دانستند.

 • معتمدین اقلیت های دینی اصفهان به تایید شورای نظارت استان رسیدند
  معتمدین اقلیت های دینی اصفهان به تایید شورای نظارت استان رسیدند

  فرماندار اصفهان از تایید لیست 30 نفره معتمدین اقلیت های دینی این شهرستان برای عضویت در هیات اجرایی دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه از سوی شورای هیات نظارت این استان خبرداد.
  فضل الله کفیل روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: لیست 30 نفره از معتمدین ارامنه اصفهان و جنوب کشور برای عضویت در هیات اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه ارامنه جنوب کشور به هیات نظارت استان ارسال شد که همه آنها مورد تایید قرار گرفتند.

 • دیدار مسئولین خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران با استاندار اصفهان
  دیدار مسئولین خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران با استاندار اصفهان

  چهارشنبه، 3 اردیبهشت 1393، هیئتی متشکل از اعضای مجمع نمایندگان، روسای شورا و هیئت مذهبی خلیفه گری ارامنه، به رهبری اسقف بابگِن چاریان پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران در تالار «اشرف» استانداری اصفهان با استاندار رسول زرگرپور دیدار کرد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։