فا

اجتماعی

پنج شنبه, 22 شهریور 1397 11:35

کارن خانلری: وطن دوستی حلقه مفقوده نخبگان مهاجر به خارج از کشور

کارن خانلری نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی معتقد است که در کشور حس وطن دوستی در نخبگان و دانش آموختگان مهاجرت کرده به خارج وجود ندارد.

«آلیک» - عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است که در کشور حس وطن دوستی در نخبگان و دانش آموختگان مهاجرت کرده به خارج وجود ندارد.

کارن خانلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص مهاجرت نخبگان و دانش آموختگان ایرانی و دلایل مهاجرت آنها گفت: دلایلی که برای مهاجرت دانش آموختگان ایرانی به خارج از کشور بیان می شود؛ از جمله فضای مناسب برای ادامه تحصیل و موقعیت شغلی و کسب درآمد درست است ولی  بیشتر شکل ظاهری مسئله می باشد.

نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید در این خصوص از روح این دلایل نیز با خبر شد؛ آنچه به نظر می آید بحث فرهنگی مهاجرت دانش آموختگان ایرانی به خارج از کشور اصلی ترین عامل است. در کشور های خارجی که در آنجا زندگی آکادمیک وجود دارد، براساس تلاش دانشمندان و نخبگان آن کشورها در طول سال ها و قرن ها بدست آمد تمام پیشرفت ها یک شبه بدست نیامده است. تلاش این دانشمندان و نخبگان براساس نوعی حس وطن دوستی و وطن پرستی است.

 

حس وطن دوستی در نخبگان و دانش آموختگان ایرانی مهاجرت کرده به خارج وجود ندارد

وی ادامه داد: درست است که در یک کشور باید تمام مسائل اقتصادی و مشکلات آن حل شود ولی شایسته است که نخبگان یک کشور بر اساس حس وطن دوستی به دنبال اعتلا و پیشرفت کشور خود باشند. متاسفانه در کشور ما این وطن دوستی در نخبگان و دانش آموختگان مهاجرت کرده به خارج وجود ندارد؛ چرا نباید برای اعتلای کشور خود تلاش نکنند و تک بعدی و تنها پیشرفت خود را ملاک قرار دهند.

این نماینده مجلس در دوره دهم افزود: باید به این نکته توجه کرد که سرمایه کشور در جهت تربیت تمام افراد جامعه علی الخصوص نخبگان هزینه شده و زمانی که کشور به آنها نیاز دارد، آنها باید چشم بر تمایلات اقتصادی خود ببنند و با درآمدی کمتر نسبت به خارج به فکر اعتلای کشور خویش باشند.

 

جای خالی آموزش فرهنگی در آموزش های ابتدایی

خانلری بیان کرد: مشکل از آنجاست که در کشور نوجوانان بجای یادگیری مسایل فرهنگی، تنها بدنبال شرکت در کنکور بوده و ورود به دانشگاه و بعد از آن خروج از کشور برای زندگی بهتر را هدف قرار داده اند ولی در مورد اعتلا و پیشرفت کشور هیچ آموزشی داده نمی شود؟ بنابراین باید علاوه بر تدریس دروس نظری به دانش آموزان، دروس فرهنگی و تربیتی نیز در کنار آن تدریس شود.

 

نخبگان کشور باید در مسیر اعتلای کشورشان قدم بردارند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: دولت و وزارت آموزش وپرورش وظیفه دارند ضمن حل مسایل اقتصادی، مشکلات فرهنگی کشور که باعث خروج نخبگان از کشور شده را حل کند و به تمامی افراد جامعه حس وطنی دوستی و حس توجه به پیشرفت و اعتلای کشور ار بیاموزد تا بتوانیم از نخبگان و دانش آموختگان کشور به نحو احسن و در جهت رشد کشور استفاده کنیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։