فا

اجتماعی

یکشنبه, 26 اسفند 1397 10:08

فرزندان به سوگ مادر مجسمه‌سازی ایران نشستند

مادر مجسمه سازی مدرن ایران تا پایان عمر ازدواج نکرد و فرزندی نداشت اما خود وصف استعاری از زایش هنر شد تا شاگردانش خود را سوگوار مادر بدانند.

«آلیک» - مادر مجسمه سازی مدرن ایران تا پایان عمر ازدواج نکرد و فرزندی نداشت اما خود وصف استعاری از زایش هنر شد تا شاگردانش خود را سوگوار مادر بدانند.

لیلیت تریان از اولین نسل مجسمه‌سازان ایرانی بود، وی که را مادر مجسمه سازی ایران می خواندنش، شانزدهم اسفند ماه در سن 88 سالگی به علت کهولت سن در تهران درگذشت.

مریم مزینانی مدیر نمایشگاه‌های خانه هنرمندان در شروع مراسم نکوداشت این بانوی مجسمه ساز که شامگاه دیشب در این مرکز هنری برگزار شد، گفت: زندگی لیلیت تریان در آموزش گذشت و این چیزی نیست که از حافظه تاریخی ایران زمین پاک شود. وجودش بسیار مبارک بود و شاگردان بزرگی را تربیت کرد که امروز خود، استاد شاگردان صاحب نامی هستند.

مزینانی گفت: تریان همواره به خانه هنرمندان سر می‌زد و همین فرصت دیدارش را به ما می داد. او هر لحظه را زندگی می‌کرد و همیشه می‌‌گفت؛ کار کنید تنبل نباشید.

در این مراسم فیلم مستندی از لیلیت تریان پخش شد که محمدرضا اصلانی از شاگردان وی در آن با اشاره به جایگاه استادی این هنرمند گفت: ما از ایشان در مدرسه فقط درس هنر نیاموختیم بلکه درس زندگی را نیز فراگرفتیم.

وی نقش تریان را در مجسمه سازی کشور ستود و گفت: او مجسمه سازی را در ایران به هنر تبدیل کرد و این یک مساله بسیار مهم است که وی را بنیانگذار و مادر مجسمه سازی مدرن معرفی می کند.

در بخشی از این فیلم تریان از مباحث آموزشی فعلی ابراز ناراحتی می کند و می گوید از اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تا آنروز پیشرفتی ندیده است.

مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان در این مراسم گفت: تریان یکی از هنرمندان برجسته این سرزمین است و می‌دانم که سازمان زیباسازی شهرداری تهران بسیار تلاش کرد که آثار ایشان را در عرصه‌های عمومی به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به آمار بالای هنرمندان درگذشته سال در حال اتمام، گفت: سال سختی را پشت سرگذاشتیم و جامعه هنرمندان تعداد زیادی از این عزیزان را از دست داد. تا روز مراسم پاسداشت هنرمندانی که ابدی شدند با عنوان «چراغ خاموشی نیست»، تعداد درگذشتگان 119 نفر بود که متاسفانه در همان روز شاهد درگذشت این هنرمند بزرگ بودیم.

عباس مجیدی رئیس انجمن مجسمه سازان ایران نیز در این مراسم گفت: امسال سال سخت و تلخی را پشت سر گذاشتیم. پس از گرامیداشت محسن وزیری‌مقدم، رضا یاراحمدی و حسن حاجی نوری اکنون به سوگ تریان نشستیم.

وی، تریان را از پایه گذاران مجسمه سازی مدرن عنوان کرد و گفت: او به حق مادر مجسمه سازی ایران است. بسیاری از اساتید خود را با افتخار شاگرد ایشان می دانند؛ او با صراحت در ذهن و بیان همیشه منبع انرژی و دلگرمی بود.

سودابه فضایلی از موسسان نشر نقره و از شاگردان هنرمند فقید، گفت: تریان جدی، مهربان و در کار بسیار سخت گیر بود و همین امر سبب می‌شد مهربانی او کمتر دیده شود. حافظه او اعجاب انگیز بود و همه شاگردانش را به نام کامل می‌شناخت.

وی افزود: من از دیدن کارهای او و شباهت آثار این هنرمند با آلبرتو جاکومتی بسیار حیرت کردم.

فضایلی افزود: نشر نقره را با انگیزه نیمی کتاب و نیمی نمایشگاه تاسیس کردیم و بسیار اصرار داشتم کارهای وی را نمایش دهم و پس از تلاش های بسیار قبول کرد که آثارش را نمایش دهیم که در نهایت با استقبال منتقدان و دانشجویان روبرو شد و باور نمی کردند که چنین هنرمندی در ایران وجود دارد.

عباس مشهدی زاده از شاگردان این استاد نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به شاگردان صاحب نام این هنرمند گفت: لیلیت تریان هیچ وقت ازدواج نکرد ولی فرزندان بسیاری زایید.

لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر در این مراسم با انتقاد از اقلیت خواندن ارامنه گفت: برخی ها به نحوی سخن می گویند، گویی اتوبوس و قطاری ارامنه را در ایران پیاده کرده است. نباید فراموش کرد که ارامنه یکی از پادشاهانی بودند که در کنار کوروش این سرزمین را تشکیل داشتند و افتخار ما این است که ایرانی هستیم.

وی با اشاره به نقش تریان در هنر کشور گفت: وی به کشور خود خدمت کرد و خانواده تریان افراد سرشناسی بودند که در تاریخ علم و هنر ایران ماندگار خواهند بود.

چکناواریان بر نقش هنر در کشور تاکید کرد و گفت: هیچ کشوری به‌ خاطر ثروت، قدرتمند نیست و این هنرمندان هستند که به یک کشور قدرت می دهند و افتخار ایرانیان به فرهنگ دو هزار و پانصد ساله ای است که در جهان کم نظیر است.

تریان در مدرسه بوزار فرانسه هنر مجسمه سازی را فرا گرفت و پس از بازگشت به ایران به تدریس هنر در دانشکده هنرهای تزئینی پرداخت. او نخستین بار هنر مدرن مجسمه‌سازی را به صورت آکادمیک وارد مراکز آموزشی ایران کرد و از مؤسسان دپارتمان مجسمه‌سازی دانشکده هنرهای تزئینی بوده است. تعدادی از هنرمندان شاخص مجسمه‌سازی امروز ایران از شاگردان وی به شمار می‌آیند.

ساخت مجسمه یادبود «مسروب ماشتوتس» (مبدع الفبای ارمنی) و نصب در کلیسای تارکمانچاتس تهران، تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی، برپایی نمایشگاه گروهی دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیات داوری بی‌ینال مجسمه‌سازی تهران، برپایی نمایشگاه های متعدد از آثارش از جمله فعالیت های این هنرمند مجسمه سازی است. سال 1385 نیز از مقام هنری تریان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) تجلیل به عمل آمد و چندی پیش در ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری نیز از مقام هنری این مجسمه ساز تجلیل شد.

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر لیلیت تریان روز گذشته در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد. همچنین مراسم نکوداشت این بانوی مجسمه ساز ایران عصر روز گذشته با حضور سیدمجتبی حسینی؛ معاون هنری وزارت فرهنگ و اراد اسلامی، احمد مسجد جامعی؛ عضو شورای شهر تهران و جمعی از هنرمندان در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։