فا
پنج شنبه, 24 بهمن 1392 11:25

مختصری از تاریخچه فوتبال باشگاه «آرارات» تهران

باشگاه فرهنگی-ورزشی «آرارات» در سال 1323 تأسیس شد، ولی یک سال طول کشید تا تیمهای مختلف ورزشی اش شکل بگیرند. یکی از آنها تیم فوتبال «آرارات» بود که به تدریج بازی در مسابقات دوستانه و رسمی را تجربه کرد. 

باشگاه فرهنگی-ورزشی «آرارات» در سال 1323 تأسیس شد، ولی یک سال طول کشید تا تیمهای مختلف ورزشی اش شکل بگیرند. یکی از آنها تیم فوتبال «آرارات» بود که به تدریج بازی در مسابقات دوستانه و رسمی را تجربه کرد. سرانجام در سال 1341 «آرارات» وارد مسابقات باشگاهی تهران شد. این شروع حضور بیش از نیم قرن تیم ارمنيان در باشگاههای تهران و لیگ سراسری بود که توانست طرفداران زیادی حتی در بین دوستداران غیر ارمنی فوتبال به دست آورد.
در سال 1347 قرار شد تیمهای پایتخت در مسابقات تعیین دسته جات تهران شرکت کنند. «آرارات» در مسابقه سرنوشت سازش مقابل تیم نادر ایستاد و در پایان 120 دقیقه توانست با تک گل آرشاویر ملکی سهمیه اش را در دسته اول تهران حفظ کند. این شروع دورانی بود که «آرارات» توانست خودش را در میان تیمهای مطرح آن روزهای فوتبال تهران تثبیت کند و خاطراتی فراموش نشدنی از بازی مقابل بزرگان پایتخت به یادگار بگذارد. مدیریت «آرارات» هم که از همان زمان به صورت هیئت فوتبال اداره می شد، برای فدراسیون فوتبال یک الگوی مدرن محسوب می شد.
از سال 1352 تصمیم گرفته شد که لیگ سراسری به سبک لیگهای معتبر اروپایی، با نام جام تخت جمشید برگزار شود. در اولین و دومین دوره این جام که با حضور 12 تیم برگزار شد، «آرارات» حضور نداشت. ولی در سومین دوره که در سال 1354 با شرکت 16 تیم برگزار شد، «آرارات» بازی در لیگ سراسری را تجربه کرد و در پایان به رتبه دوازدهم رسید. «آرارات» در چهارمین دوره جام تخت جمشید هم مقام دوازدهم را تکرار کرد، ولی به دلیل قانون ویژه فدراسیون وقت به دسته دوم لیگ تخت جمشید سقوط کرد. طبق این قانون که برای حمایت از تیمهای شهرستانی تصویب شده بود، آخرین تیم شهرستانی و آخرین تیم تهرانی بدون توجه به رتبه شان به دسته پایین تر سقوط می کردند. این قانون همچنین باعث می شد که سهمیه 8 تیمی تهران و سایر شهرستانها حفظ شود.
البته یک اتفاق ناخوشایند حکم به سقوط «آرارات» داد. در آخرین بازی فصل «آرارات» موفق شده بود در خانه اش صنعت نفت آبادان را تا دقیقه 88 با 2 گل شکست دهد، ولی قطع برق ورزشگاه که تا 5 دقیقه بعد از آن وصل نشد، منجر به لغو نتیجه بازی و تکرار آن در روز بعد شد. بازی تکراری، اما با تساوی بدون گل به پایان رسید تا «آرارات» تنها یک امتیاز برای بقا کم داشته باشد و سقوط کند.
این آخرین حضور «آرارات» در دسته اول جام تخت جمشید بود، چرا که این مسابقات تنها یک سال بعد و با پیروزی انقلاب نیمه کاره ماند.
با شروع دوباره مسابقات باشگاههای تهران، «آرارات» یک بار دیگر در بازی برای تعیین دسته جات موفق بود و در دسته اول قرار گرفت. «آرارات» در دهه 60 یکی از تیمهای خوب باشگاههای تهران بود و تماشاگران زیادی را برای دیدن بازیهایش به ورزشگاه شیرودی می کشاند تا نشان دهد برازنده لقب قطب سوم فوتبال تهران است. در پایان فصل 66-65 «آرارات» به دسته دوم تهران سقوط کرد، ولی پس از تلاشی 3 ساله توانست به جایگاه سابقش در میان تیمهای برتر پایتخت برگردد.
از سال 1369 لیگ سراسری پس از وقفه ای 12 ساله از سر گرفته شد. در این مسابقات که با نام لیگ آزادگان برگزار شد، «آرارات» یکی از 16 تیم شرکت کننده بود و توانست پیروزی های به یاد ماندنی ای هم به دست آورد.
با تولد تیمهای صنعتی که دستمزدهای بالایی به بازیکنان می پرداختند، «آرارات» به تدریج توان رقابت با تیمهای برتر را از دست داد. این جنگ نابرابر در پایان فصل 75-74 به سقوط «آرارات» از لیگ آزادگان انجامید. تیم ارمنيان اکثر سالهای اخیر را در لیگ 2 (دسته سوم کشور) گذراند، هر چند در فصل 84-83 در یک قدمی صعود به لیگ یک قرار گرفت، ولی در یک بازی نزدیک در شهر اراک مغلوب نساجی مازندران شد. حضور «آرارات» در لیگ 2 تا سال 1386 ادامه داشت که به دلیل مشکلات مالی مجبور به انصراف از این مسابقات شد.

 

2- کمیته فوتبال فعلی باشگاه
کمیته فعلی فوتبال باشگاه فرهنگی-ورزشی «آرارات» تهران مدت 6 ماه است که رسماً فعالیت خود را در دو رده پایه و بزرگسال زیر نظر هیئت ورزشی باشگاه آغاز کرده است. این کمیته پیرو آخرین مصوبه رسمی مجمع نمایندگان باشگاه و با هدف و نیت ارتقاء فوتبال پایه باشگاه و همچنین تدوین و تحقق راهکارهای چگونگی احیاء مجدد فوتبال بزرگسالان، روی کار آمده است.
این کمیته بر اساس چارت تشکیلاتی منظم و با بهره‌گیری از افراد مجرب و متخصص در حوزه‌های مختلف، ولی با هدف یکسان به‌وجود‌آمده و اعضاء این کمیته به شرح زیر می‌باشند:
1- زاریک آوایانس ریاست کمیته فوتبال، بانی گردهمایی و تشکیل کمیته فوتبال کنونی، همچنین مسئول ساماندهی کمیته پیشکسوتان کمیته فوتبال
2- خاچیک بابایانس مدیر اجرایی کمیته دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، با بیش از 5 سال سابقه تحقیق و مطالعه در حوزه مدیریت تشکیلات فوتبال
3- داروین آواکیان مدیر راهبردی کمیته با سابقه عضویت در شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران و شمال
4- آرمن سورنیان مدیر بخش اقتصادی و درآمد زایی کمیته، فارغ التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی تهران و همچنین کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) از دانشگاه لیدز کشور انگلستان
140213f06aضمناً این کمیته در کنار خود دارای مشاورین فنی و با سابقه‌ ایست که بنا به اقتضای زمان و مسائل به وجود آمده از نظرات کارشناسانه این دوستان نیز بهره می‌برد.
1- مارکار آقاجانیان بازیکن و مدافع اسبق تیم ملی ایران و باشگاههای آرارات، بانک تجارت، بهمن کرج و پاس تهران، مربی تیم ملی فوتبال ایران از سال 2007 و همچنین افتخار قهرمانی جام باشگاههای آسیا در سال 1991 با پاشگاه پاس ایران که مشاور فنی کمیته فوتبال را به عهده دارند.
2- گاسپار امیرخانیان بازیکن اسبق فوتبال، دارای سابقه روزنامه نگاری و ورزشی نویس سابق روزنامه آلیک که در بخشهای اجرایی، فنی و روابط عمومی، کمیته فوتبال را یاری خواهند کرد.
گفتنی است هسته اولیه این کمیته از سال 88 و با هدف ایجاد راهکارهای مدیریت حرفه‌ای فوتبال و تحقق معیارهای حرفه‌ای‌گری AFC در فوتبال کار خود را آغاز کرده و یکی از اهداف اصلی این کمیته تدوین برنامه‌های کوتاه و بلند مدت در راستای مدیریت فوتبال و همچنین استقلال مالی فوتبال باشگاه می‌باشد.
لازم به ذکر است اعضای این کمیته همانند سایر کمیته ‌ها و بخشهای مدیریتی باشگاه فرهنگی- ورزشی آرارات کاملاً غیر انتفاعی و خیرخواهانه فعالیت کرده، ولی معتقدند که در دوره کنونی و با توجه به پیچیدگیها و گستردگی فوتبال در ایران و جهان بایستی تعصب و تعهد پیشکسوتان، اعضاء و هواداران باشگاه را با علم مدیریت روز عجین کرد.
مدیریت تیمهای پایه و هماهنگی‌های لازم جهت برگزاری مسابقات دو تیم جوانان و نوجوانان باشگاه در مسابقات دسته اول لیگ استان تهران به عنوان فعالیتهای اجرایی این کمیته قلمداد شده و در کنار این مهم، کمیته در راستای احیاء مجدد تیم فوتبال بزرگسالان در قدم اول سعی در انجام یک مطالعه امکان سنجی جامع جهت بررسی نحوه شروع این کار و ورود مجدد به عرصه فوتبال در سطح اول کشور را سرلوحه کار خود قرار داده است.
اهمیت انجام این پروژه به منظور تحلیل و بررسی وضعیت حال حاضر فوتبال در ایران بوده، همچنین اهمیت این مطالعه آنجا موضوعیت پیدا می‌ کند که فوتبال «آرارات» قریب 7 سال است که در سطح اول فوتبال کشور فعالیت رسمی نداشته و در طی این هفت سال تغییرات بنیادینی در روند مدیریتی فوتبال در کشور به‌ وجود آمده است.
در پایان لازم ‌می‌ دانم تا از عموم هواداران، پیشکسوتان و خانواده ‌های بازیکنان فوتبال باشگاه که ظرف این مدت کوتاه همواره به این کمیته لطف داشته و از هیچ کمک و مشاوره‌ ای دریغ نکرده‌ اند، تشکر و قدردانی کنیم. ضمن اینکه معتقدیم باشگاه «آرارات» با داشتن افراد متعصب و متخصص در حوزه مدیریت فوتبال، پیشکسوتانی که در هر حال تجربه خود را در اختیار اعضاء این کمیته قرار می ‌دهند، همچنین مربیان و بازیکنان آینده دار و صد البته نگاه کارشناسانه و حمایتی متولیان فوتبال و ورزش کشور می تواند مجدداً به سطح اول فوتبال کشور بازگشته و رسالت همیشگی خود را که همانا پرورش بازیکنان مستعد و با اخلاق در بیش از نیم قرن تاریخچه و اصالت خود بوده را انجام دهد.

 

3- کادر فنی تیمهای پایه باشگاه فرهنگی- ورزشی «آرارات» تهران
تیم نونهالان (مدرسه فوتبال)
سرمربی: ادموند بزیک بازیکن اسبق تیم ملی و باشگاههای «آرارات»، پرسپولیس و سپاهان اصفهان، و با سوابق ذیل:
چهارمین گلزن تاریخ لیگ برتر ایران با 48 گل به ثمر رسیده
* آقای گل جوانان تهران
* آقای گل امید تهران
* قهرمان جوانان با «آرارات» تهران
* قهرمان امید با «آرارات» تهران
* آقای گل دوره دوم لیگ برتر
* مقام سوم جام باشگاههای آسیا (۲ بار)
* قهرمانی لیگ آزادگان با پرسپولیس تهران در سال ۱۳۷۶
* قهرمانی لیگ آزادگان با پرسپولیس تهران در سال ۱۳۷۸
* قهرمانی لیگ آزادگان با پرسپولیس تهران در سال ۱۳۷۹
* قهرمانی جام حذفی ایران با پرسپولیس تهران در سال ۱۳۷۸
* قهرمانی جام حذفی ایران با سپاهان اصفهان در سال ۱۳۸۵
* قهرمانی لیگ برتر ایران با سپاهان در دوره دوم لیگ برتر
که آقای سواک باغداساریان ایشان را در امر مربیگری یاری می‌کنند.

تیم نوجوانان باشگاه
سرمربی: آقای رافیک آقاجانیان، پیشکسوت مربیگری باشگاه «آرارات» تهران که سالهاست در زمینه تربیت بازیکنان جدید فعالیت داشته و بازیکنانی چون سروژ ابراهیمی، سرژیک تیموریان، فرد ملکیان و بسیاری دیگر از جمله این بازیکنان می باشند. ایشان را در امر مربیگری آقایان نوریس باقری و آرا بوداغیان همراهی می کنند.

تیم جوانان باشگاه
سرمربی: ماسیس هاکوپیان مهاجم سابق تیم فوتبال «آرارات» دارای مدرک مربیگری A آسیا که از سال 89 مربیگری تیم جوانان باشگاه را به عهده دارد. از جمله افتخارات ایشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
* نایب قهرمان فوتبال نوجوانان استان تهران با تیم نوجوانان هرازدان-1363
* قهرمان بازیهای آموزشگاههای استان تهران با تیم کوشش مریم-1364
* نایب قهرمان فوتبال جوانان استان تهران با تیم جوانان هرازدان-1365
* قهرمان بازیهای فوتبال جوانان استان تهران با تیم عقاب(نیروی هوایی)-1366
* عضو تیم منتخب ارتش جمهوری اسلامی ایران-1367
* شروع دوران بازیگری در تیم فوتبال «آرارات» از سال1369
* نایب قهرمان بازیهای نقش جهان اصفهان(به همراه تیم «آرارات»)-1373
* قهرمان بازیهای بسیج سراسر کشور در اهواز(به همراه تیم «آرارات»)-1374
* عضو تیم ملی فوتسال ایران جهت شرکت در تورنمنت آلمان-1995
* قهرمان بازیهای فوتبال لیگ دسته اول کشور با تیم بهمن-1377
* قهرمان بازیهای فوتبال ارمنستان با تیم منتخب تهران به عنوان سرمربی-2009
* قهرمان بازیهای المپیک ارمنستان با تیم منتخب تهران به عنوان سرمربی-2011
* 12 سال حضور مستمر به عنوان بازیکن در تیم آرارات از سال 69 تا 81
* 4 سال به عنوان کمک مربی در کنار آقای حسن حبیبی و سالم خلیلویچ از کشور کرواسی
کسب تمامی مدارک مربیگری فوتبال از AFC و دریافت مدرک A از کنفدراسیون فوتبال آسیا
ضمن اینکه آقای آرتین میناسیان کاپیتان و مدافع با اخلاق سالهای نه چندان دور باشگاه «آرارات» تهران ایشان را در امر مربیگری یاری می کنند.
سرپرست تیمها: جناب آقای زوریک وارطانیان که خود بازیکن سابق تیم فوتبال «آرارات» بوده و همچنین مدت 2 سال است که سرپرستی و مدیریت تدارکات کلیه تیمهای پایه باشگاه را به عهده دارد.

4- خلاصه‌ای از وضعیت تیمهای باشگاه، حاضر در لیگ دسته اول باشگاههای تهران
گفتنی است که تیمهای فوتبال نوجوانان و جوانان باشگاه «آرارات» تهران در رقابتهای لیگ دسته اول باشگاههای تهران که زیر نظر هیئت فوتبال استان تهران برگزار شده، حضور دارند.
تیم نوجوانان باشگاه علیرغم کسب نتایج ضعیف و باخت در چهار دیدار اول خود که علت اصلی آن ورود بازیکنان جدید از تیم نونهالان و رفتن بیش از 6 بازیکن اصلی این تیم به تیم جوانان باشگاه بود، در 3 دیدار اخیر خود به مدد تجربه مربیان، تمرینات منظم و پرفشار و برگزاری جلسات فنی کمیته فوتبال با مربیان و سرپرست تیم موفق شد سه بازی آخر خود را با برد پشت سر گذاشته و ضمن کسب 9 امتیاز کامل، 9 گل را نیز به ثمر برسانند. لازم به ذکر است این تیم 6 بازی دیگر تا پایان این فصل از مسابقات برگزار خواهد کرد.
تیم جوانان باشگاه «آرارات» در حال حاضر جزء تیمهای پرقدرت و مدعی گروه چهارم لیگ دسته اول باشگاههای تهران به شمار آمده و تاکنون از 10 بازی برگزار شده خود 20 امتیاز کسب کرده و در بین 14 تیم حاضر در این گروه رتبه سوم را در اختیار دارد. این تیم تا پایان فصل تنها 3 مسابقه دیگر را پیش رو دارد که با توجه به حساسیت بالا و رقابت تنگاتنگ بالای جدول از عموم هواداران و علاقمندان باشگاه تقاضا می کنیم که در دیدارهای این تیم حاضر بوده و این تیم را تشویق کنند. مربیان این تیم امید زیادی دارند تا با کسب امتیازات کامل از 3 دیدار باقی مانده تیم جوانان راهی مسابقات پلی‌آف و متعاقباً لیگ برتر باشگاههای تهران شوند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։