فا
پنج شنبه, 16 آبان 1392 00:00

درباره ما

«آلیک» (به معنی موج) نشريه سياسی، اجتماعی، ادبی و هنری ارمنی زبان چاپ تهران

در دهه هزار و سیصد الی هزار و سیصد و ده ه. ش. مهاجرت ارمنیان ساکن شهرستان های ایران به سوی تهران شتاب گرفت و ورود مهاجرین ارمنی اهل قفقاز به ایران در اثر بروز جنگ در کشور روسیه و ایالات تابع آن به ایران پناه آورده بودند نیز فزونی یافت. این گروه اقلیت با فرهنگ ویژه خود و با سنخیت و همبستگی دیرین با فرهنگ ایران، نیاز به اماکن فرهنگی-مذهبی، مدارس، باشگاه های گوناگون و به ویژه رسانه گروهی به زبان مادری خود داشتند که همواره در هر گونه شرایط اجتماعی پاسدار آن بودند. فکر تاسیس نشریه ای ارمنی زبان در جلسات مشورتی «باشگاه جوانان ارمنی» در اواخر دهه 1300 ش. مطرح شد. آرسن میکائیلیان وکیل دعاوی و از فعالین با سابقه جنبش مشروطیت ایران به امور مقدماتی کسب امتیاز چاپ نشریه از وزارت معارف وقت پرداخت. به این ترتیب در اواخر سال 1309 ش./اوایل 1931 م. نشریه «آلیک» با حداقل امکانات و بودجه ای که به صورت کمک های مردمی در «باشگاه جوانان ارمنی» از افراد فرهنگ دوست جمع آوری شده بود آماده انتشار شد.
مؤسسین «آلیک» عبارت بودند از دکتر هاروتیون استپانیان، دکتر وارطان هوانسیان، هوسپ تادئوسیان، یقیشه ایشخانیان، استپان خانبابیان و هامبارتسوم گریگوریان، که در سال های نخست امور اداری روزنامه را نیز داوطلبانه تقبل کرده بودند.  

 

هدف و خط مشی سیاسی-اجتماعی روزنامه «آلیک»
نخست: طرح مسایل اجتماعی ارمنیان ایرانی تبار، کوشش مستمر در راستای ترقی جامعه ایران و اطلاع رسانی به جامعه ارمنیان ایرانی و مقیم کشورهای دیگر درباره رویداد های ایران در ابعاد گوناگون آن می باشد. قبل از فرو پاشی نظام اشتراکی در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی در طرفداری از استقلال سیاسی از دست رفته ملت ارمنی در سرزمین تاریخی و اجدادی خود موضعی ضد کمونیستی داشت، و پس از فروپاشی آن نظام در راه تحکیم روابط ایران و ارمنستان بر مبنای پیوندهای تاریخی-فرهنگی دیرینه و منافع متقابل دو ملت می کوشد.

محور دوم: پیگیری و دفاع از محتوای «مسئله ملی ارمنیان» اهداف این نشریه متکی بر دو محور اساسی و مشترک است، در دراز مدت است که محتوایی حقوقی-سیاسی را داراست و دفاع از حقوق و هویت قومی- فرهنگی ارمنیان پراکنده در کلیه کشورهای جهان.


در اولین سر مقاله «آلیک» می خوانیم:
«آلیک» با درک عمیق وظیفه و تعهد سنگینی که تقبل کرده قدم در جایگاه نشر افکار می گذارد،گر چه پیمودن این راه در حد غیر ممکن دشوار باشد». «....آگاهیم که نزد ما پیشانی هیچ روزنامه نگار متعهدی در قبال مسائل اجتماعی باحلقۀ برگ زیتون مزین نشده است. با وجود این همچنان اعتقادی اساسی به این امر داریم که «آلیک» در شرایط دشوار کنونی ملزم است تا در حد توان خود در راه ارتقای سطح فرهنگی ارمنیان ایرانی مفید واقع شود. هرگونه تلاش برای همیاری در راه مهم و پرشکوه اعتلای ایران و تشویق ملت ارمن برای مشارکت در این هدف مهم به موازات بهبود و ارتقای سطح فرهنگ آنان در صدر مجموعه اهداف «آلیک» جای دارد». «....شرق در بحبوحة زایشی عظیم قرار دارد .شرق زمان پر شکوه بیداری خود را می گذراند تا از قرون سکون و سکوت به در آید و پیام خود را به گوش دنیای متمدن برساند. مشرق زمین امروز حقیقتا با شور و حرارتی در خور حیاتی نو پیام سترگ و نجات بخش خود را ابراز خواهد داشت و نور حیات بخش آن به غرب خسته، منحط و فرتوت خواهد تابید تا شکوه دیرین مشرق زمین بار دیگر متجلی شود. اعتقاد راسخ داریم که نقش شکوهمند پاسداران پیشتاز این نهضت فرخنده پیشاپیش به نام اقوام پارسی و ارمن رقم خواهد خورد. («آلیک»، س اول، ش 1، ص 1، 1 فروردین 1310 ش./22 مارس 1931 م.). 


انتشار آن فقط دو بار متوقف شده است: بار اول در دوران هجوم نیروهای متفقین به تهران در جنگ جهانی دوم که به دستور احمد قوام [قوام السلطنه] نخست وزیر وقت کلیه جراید کشور موقتا تا تصویب قانون جدید مطبوعات توسط مجلس شورای ملی تعطیل شدند و این وضعیت از تاریخ: 17 آذر 1321 ش./ 8 دسامبر م. به مدت سه ماه به طول انجامید.
تعطیلی دوم به علت شرکت داوطلبانه در اعتصاب سراسری شصت و دو روزه مطبوعات ایران از تاریخ: 16 آبان 1357 ش./7 نوامبر م. 1978. در بحبوحه مبارزات انقلاب اسلامی ملت ایران بود.
از تاریخ یکم فروردین 1310 ش./22 مارس 1931 م. به ترتیب به صورت هفتگی، دوروزانه وروزنامه منتشرمی شود. اولین صاحب امتیاز و مدیر مسئول آن دکتر وارطان هوُانسیان از اول فروردین 1310 ش./22 مارس 1931 م. الی هجدهم تیر 1330 ش./10 جولای 1951 م. عهده دار مسئولیت نشریه بود. پس از وی امتیاز و مسئولیت نشر روزنامه به ترتیب به این افراد محول شده است: دکتر آرداشس بابالیان از تاریخ نوزده تیر 1330 ش./11 جولای 1951 م. الی نوزده تیر 1339 ش./10 جولای 1960 م. دکتر رستـم استپانیان: از 20 تیر 1339 ش./11 جولای 1960 م. الی 16 اردیبهشت 1359 ش./6 مه 1980 م. و مهندس آلبرت عجمیان: از تاریخ 17 اردیبهشت 1359 ش./7 مه 1980 م. عهده دار این مسئولیت می باشد.
روزنامه از بدو انتشار تا کنون 21 سردبیر و مسئول هیئت تحریریه داشته است از جمله هوسپ تادئوسیان اولین سردبیر روزنامه، و پس از وی تا کنون یرواند هایراپتیان، آندره دراوهانیان (آ. آموریان) (مسئول)، هوسپ هوانسیان (ه . المار)، تاجات بوقوسیان، دکتر باغدیک میناسیانس، خاژاک در گریگوریان (مسئول)، هرایر خالاتیان، نورایر السایان، خانم سدا گریگوریان (داویدیان) و اکنون: درنیک ملیکیان (ملکیان مهر) که عهده دار این سمت است.
این نشریه از اول فروردین 1310 ش. به مدت سه سال و نه ماه به صورت هفتگی، سپس به مدت شش سال یک روز در میان در چهار صفحه، از تاریخ دهم شهریور 1339 ش./ اول سپتامبر 1960 م. به بعد به صورت روزنامه عصر و از تاریخ هشتم آبان 1345 ش./30 اکتبر 1966 م. در هشت صفحه با تیتر رنگی چاپ شد.
در سالهای پس از انقلاب اسلامی ملت ایران، به ویژه در بحبوحه جنگ تحمیلی هشت ساله اکثر صفحات روزنامه به طور مداوم به اخبار جنگ و مسایل مربوط به رزمندگان و داوطلبان ارمنی در جبهه های جنگ و کمک های خود جوش و همکاری صنعتگران و صاحبان حرفه های مختلف این اقلیت قومی-مذهبی در راه ادای وظیفه میهنی آنها اختصاص یافته بود.
با شروع دهه هفتاد هجری شمسی این روزنامه نقشی چشمگیر در اطلاع رسانی و همکاری های رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران و جمهوری جدید الاستقلال ارمنستان داشته است. بخش انتشاراتی روزنامه «آلیک» به موازات نشر روزنامه همواره به انتشار نشریات جنبی موقتی نیز پرداخته است. از جمله: ماهنامه، مجله دو هفتگی جوانان، ضمیمه های گوناگون ادبی، کودکان، پزشکی، ورزشی، تقویم و غیره.
از اواخر تابستان سال 1390 ش. / 2011 م. چاپ ستون مقالات فارسی با محتوای سیاسی-اجتماعی یک الی دو بار در هفته آغاز گردید.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։