بین‌المللفرهنگی

کارگردان پینوکیو درگذشت

مارک گوستافسون کارگردان مشترک پویانمایی برنده اسکار «پینوکیوی گیرمو دل تورو» در سن ۶۴ سالگی درگذشت.

به گزارش ایرنا، گیرمو دل‌تورو کارگردان سرشناس مکزیکی در رسانه‌های اجتماعی در واکنش به درگذشت مارک گوستافسون او را ستون استاپ موشنو مردی دلسوز، حساس و بسیار شوخ توصیف کرد.

گوستافسون پس از یک حرفه طولانی در استاپ موشن (روش استفاده از عروسک‌ها و مدل‌های واقعی به جای نقاشی) همکاری خود را با گیرمو دل‌تورو آغاز کرد.

او کار خود را با عنوان طرح پویانمایی کشمش‌های کالیفرنیا در دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز کرد و سپس کارگردانی پویانمایی را در سال ۲۰۰۹ با انیمیشن آقای فاکس شگفت‌انگیز ساخته وس اندرسون کلید زد. او همچنین به عنوان رئیس پویانمایی در فیلم سه بعدی کریسمس استثنایی هارولد و کومار در سال ۲۰۱۱ ایفای نقش کرد.

به گزارش ورایتی، گوستافسون در ابتدا قصد داشت پینوکیو را با گریس گریملی و با تهیه‌کنندگی دل تورو کارگردانی کند، اما در نهایت دل تورو تصمیم گرفت بیشتر درگیر این موضوع شود و گفت و خودش نیز یکی از کارگردانان باشد و این انیمیشن در نهایت برنده اسکار بهترین فیلم انیمیشن در سال ۲۰۲۳ و همچنین جوایز مهم دیگری شد.

دل تورو در صفحه اجتماعی خود نوشت: مارک گوستافسون را تحسین می کردم، حتی قبل از اینکه او را ملاقات کنم. او ستون انیمیشن استاپ موشن، یک هنرمند واقعی، مردی دلسوز، حساس و بسیار شوخ و دوستی الهام بخش بود و به همه اطرافیانش امید داد. امروز ما او را گرامی می داریم و دلتنگ او هستیم. او میراثی بزرگ از انیمیشن از خود به جای گذاشته است که حرفه و هنر انیماتورهای بی شماری را شکل داد.

نخستین نمایش جهانی پینوکیوی گیرمو دل تورو در ۱۵ اکتبر ۲۰۲۲ در جشنواره فیلم لندن بود و این پوبانمایی در ۹ نوامبر ۲۰۲۲ در سینماهای منتخب اکران شد و در ۹ دسامبر از طریق نتفلیکس پخش شد. این انیمیشن فانتزی موزیکال مورد تحسین منتقدان قرار گرفت که کارگردانی دل تورو و گوستافسون، انیمیشن، موسیقی متن و صداپیشگی آن را تحسین کردند. این فیلم در مراسم گلدن گلوب نامزد نیز دریافت سه جایزه شد و جایزه بهترین انیمشن را از آن خود کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا