ارمنستانایرانفرهنگی

هایک ملیکیان پیانیست مطرح ارمنستان در راه ایران

هایک ملیکیان (نوازنده پیانو اهل ارمنستان) به سی‌ونهمین جشنواره موسیقی فجر می‌آید.

به گزارش ایسنا، امسال سی‌ونهمین جشنواره موسیقی فجر مانند سال‌های گذشته با پیشوند بین‌المللی برگزار می‌شود.

به همین منظور در این دوره از جشنواره موسیقی فجر، ۷ گروه موسیقی بین‌الملل از هشت کشور از جمله هندوستان (راهیش بهارتی)، بلژیک و عراق (گروه حجاز)، ارمنستان (هایک ملیکیان)، ازبکستان (سردار سولیف)، افغانستان (عندلیبان)، تاجیکستان (ابرار زوفاروف) و هلند (نیکولاس فن‌پوکه) روی صحنه می‌روند.

یکی از اجراهای مهم بخش بین‌الملل جشنواره موسیقی فجر، رسیتال پیانوی هایک ملیکیان (نوازنده پیانوی اهل ارمنستان) است. هنرمندی که گفته می‌شود عمدتا به عنوان یکی از بهترین نوازندگان موسیقی کلاسیک قرن بیستم و معاصر شناخته می‌شود.

ملیکیان در ایروان به دنیا آمده است. او نوه سقراط خانیان شاعر، مترجم و روزنامه‌نگار سرشناس است. دو آلبوم انفرادی ملیکیان توسط شرکت NAXOS Grand Piano منتشر شده‌اند که شامل تک‌نوازی‌های پیانو از آثار آرنو باباجانیان و الکساندر آروتیونیان می‌شود.

در سال ۲۰۱۳، او به همراه کارینه جیلانیان به مناسبت صدمین سالگرد نسل کشی ارامنه در آلمان روی صحنه رفت.

ملیکیان در سال‌های فعالیتش روی صحنه‌های معتبر جهان از جمله سالن بزرگ Gulbenkian (لیسبون، پرتغال)، سالن ویکتوریا (ژنو)، سالن کنسرت بزرگ آرام خاچاتوریان (ایروان) و … اجرا کرده است.

البته این نخستین بار نیست که او برای برگزاری کنسرت به ایران می‌آید، بلکه به نظر می‌رسد در سال ۹۴ نیز طی دو اجرا در تالار رودکی و شهرهایی از جمله شیراز، یزد و اهواز روی صحنه رفته است.

کنسرت این هنرمند در جشنواره موسیقی فجر دوشنبه ۲۳ بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در تالار رودکی برگزار می‌شود.

ملیکیان نوازنده پیانوی سرشناسی است که جوایز متعددی را مانند مدال طلای اتحادیه آهنگسازان مسکو، هنرمند افتخاری جمهوری ارمنستان و … از آن خود کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا