فا

ارمنیان تهران و شمال کشور

پنج شنبه, 22 ارديبهشت 1401 12:30

با حضور جمع کثیری از ایرانیان؛ مراسم گرامیداشت یکصد و هفتمین سالگرد نسل کشی ارمنیان برگزار شد

مراسم گرامیداشت صدو هفتمین سالگرد نسل کشی ارمنیان، به همت موسسه ترجمه و تحقیق هور و با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی،نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،شهرداری تهران، نویسندگان و مورخان ایرانی و نمایندگان اصحاب رسانهدر سالن اجتماعات انجمن اجتماعی ارمنیان تهران برگزار شد.

«آلیک» - سه شنبه بیستم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، مراسم گرامیداشت صدو هفتمین سالگرد نسل کشی ارمنیان، به همت موسسه ترجمه و تحقیق هور و با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی،نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،شهرداری تهران، نویسندگان و مورخان ایرانی و نمایندگان اصحاب رسانهدر سالن اجتماعات انجمن اجتماعی ارمنیان تهران برگزار شد.

در این مراسم یک فیلم مستند در خصوص نسل کشی ارمنیان و دکلمه ای نوشته عباس اقبال مهران شاعر ایرانیبه تصویر کشده شد و همچنین از دو کتاب «ریشه های شرارت» نوشته اروین استاب با ترجمه محمد باقر امیرانی و کتاب «فرمان قتل عام» نوشته تانر آکچام مورخ ترک با ترجمه خانم آتوسا سمیعی رونمایی شد.

در ابتدای مراسم، خانم سارینه توروسیان به نیابت از موسسه ترجمه و تحقیق هور ضمن خوشامدگویی به حضار در سخنانی گفت:

آنچه باعث می شود ما ارمنیان هر ساله و در سراسر جهان این جنایات را یادآوری کرده و گرامی بداریم بی مجازات ماندن آن و همچنین عواقب و پیامدهایی است که تا به امروز گریبانگیر ملت ارمنی شده است.

ارمنیان در صدو هفت سال قبل قربانی سیاست های دولتی شدند که به دلیل عدم باور به موازین حقوق بشر و با دیده نفرت، تبعیض و نژاد پرستی به شهروندان و اقلیت های کشور خود می نگریست. سیاستی که به صورت موروثی بعدها نیز از طرف تمام دولت های جایگزین ترکیه نه تنها علیه ارمنیان بلکه در قبال کردها، علویان، یونانیان نیز ادامه یافت و تا به امروز نیز به عنوان سیاستی بنیادین و نهادینه به اجرا گذاشته می شود. نمونه بارز این ادعا حمایت مستقیم نظامی و سیاسی آنکارا از باکو، در طول جنگ اخیر قراباغ بود که نتیجه اش بر همگان پوشیده نیست.

این افراطی گری، خشونت،ترویج نژاد پرستی و تهمت های ناروا که به وضوح در سیاست های دولت کنونی ترکیه نیز دیده می شود ادامه همان سیاست های عثمانی گری ای است که با هدف احیای هژمونی امپراتوری عثمانی روی می دهد و به عنوان پدیده ای غیر قابل انکار در منطقه جریان دارد.

امروز در حالی که بیش از ۳۱ کشور منجمله آلمان، متحد وقت ترکیه و ایالات متحده آمریکا و همچنین دو کشور مسلمان سوریه و لبنان و ده ها نهاد بین المللی وقوع آن جنایات را تأیید و آن را نسل کشی خوانده اند،میراث ‏داران حقوقی و سیاسی عثمانی با تحریف تاریخ، آن جنایاترا به یک «تراژدی بزرگ» تقلیل داده که البته آبرویی برای منکران آن بازخرید نمی کند.

دولت کنونی ترکیه نه تنها برخلاف نظام حقوق بین الملل، از پذیرش مسئولیت و عذرخواهی رسمی بابت جنایات اسلاف خود و پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان ابا دارد و گزارش های موثق مورخان در این خصوص را نیز در حکم خیانت به هویت و تاریخ و تبار خود قلمداد می کند، امروز نیز از یک سو بدلیل ضعف سیاسی ایجاد شده پیرامون دولت و ملت ارمنستان استفاده کرده و تحت ایده دروغین روند عادی سازی روابط، در راه انکار و به فراموشی سپردن کامل نسل کشی از حافظه ارمنیان قدم برداشته و از سوئی نیز با طریق تحریک باکو، مردم بی دفاع جمهوری آرتساخ را تحت فشار قرار داده، تا این بار نیز همانند سال ۱۹۱۵، میلادی مردم ارمنی مجبور به کوچ اجباری و مهاجرت از سرزمین های آبا و اجدادی خود شوند.

گذشته از موارد یاد شده، حمایت های علنی ترکیه از گروه های تروریستی در عراق و سوریه، حمایت از گروه های نئونازی در اروپای شرقی، و از همه مهمتر تحریک و ترویج مسائل قومی در منطقه، امری انکار ناپذیر بود و از سیاست های بارزی است که تحت لوای ایدئولوژی نوعثمانی گری ادامه دارد و متأسفانه این بار نیز جامعه متمدن بین الملل چشمان خود را بر آن بسته است.

ترکیه همچنین پارا فراتر گذاشته و پس از انتقال گروه های تروریستی به باکو در زمان جنگ ۲۰۲۰ قراباغ به اسکان آنان در سرزمین های اشغالی جمهوری آرتساخ که اتفاقاً همجوار با پایگاه های تازه تأسیس رژیم صهیونیستی نیز می باشد پرداخته و علاوه بر تهدید ارمنستان دست به اقدامات تحریک آمیزی نیز علیه ایران می زند. این گستاخی تا جایی پیش رفته که چندی پیش سخنگوی رئیس جمهور ترکیه بصورت علنی ابراز می دارد در صورتی که اسرائیل علیه ایران وارد جنگ شود ترکیه حریم هوایی خود را در اختیار آن رژیم قرار خواهد داد.

بنابراین برگزاری مستمر یادبودهایی اینچنین علاوه بر این که حامل این پیام برای نسل‏ها است که «به خاطر داشته باشیم و فراموش نکنیم»، و «به خاطر داشته باشیم و حق را بطلبیم»! در عین حال اهرمی بازدارنده جهت جلوگیری از احتمال تکرار چنین جنایاتی نیز می باشد و همچنین می تواند نیشتری بر وجدان اخلاقی دولت هایی باشد که به خاطر منافع سیاسی از شناسایی و تأیید رسمی این واقعیت هولناک امتناع کرده اند.

آقای محمد باقر امیرانی مترجم کتاب «ریشه های شرارت» بعنوان اولین سخنران مراسم ضمن تشریح موضوع کتاب گفت:

اگر ما ایرانیان میخواهیم با ارمنیان همدردی کنیم، می بایست ضمن محکومیت نسل کشی ارمنیان، قید ترکیه پرستی و قید سفرهای سیاحتی به ترکیه را بزنیم. دلارهای ایران را آنجا خرج نکنیم. این موضوع به نفع منافع ملی ایران نیز می باشد.

خانم آتوسا سمیعی بعنوان سخنران دوم در مورد کتاب «فرمان قتل عام» نوشته تانر آکچام به سخنرانی پرداخت که حاوی توضیحاتی در مورد صحت تلگرام های محرمانه دولت عثمانی بود که مورخ ترک به صورت دقیق صحت و سقم آن ها را بررسی کرده است.

افشین متقی از اعضای انجمن ژئوپلیتیک ایران سخنران بعدی مراسم بود که در سخنانی نسل کشی ارمنیان را محکوم و از اراده آن انجمن برای برگزاری همایش هایی در خصوص نسل کشی سخن راند.

روبرت بگلریان نماینده مسیحیان ارمنی اصفهان و جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی به حلقه های اتصال صهیونیسم و پانتورکیسم پرداخت و از ضرورت پژوهش و آینده نگری در این مورد صحبت کرد.

ایساک یونانسیان، رئیس هیئت مدیره موسسه ترجمه و تحقیق هور بعنوان آخرین سخنران مراسم، ضمن تشکر و قدردانی از حضار و نمایندگان اصحاب رسانه در سخنانی گفت:

ترکیه می خواهد از ضعف سیاسی و نظامی حاصل از جنگ ۴۴ روزه قراباغ پیرامون دولت کنونی ارمنستان استفاده کرده و با ایده دروغین روند عادی سازی روابط ترکیه با ارمنستان، مسئله نسل کشی ارمنیان را از حافظه تاریخی ملت ما پاک نماید. اما یقین داشته باشند که نه تنها سه میلیون جمعیت ارمنستان بلکه بیش از ده میلیون از ارمنیان دیاسپورا یا ارمنیان ساکن در اقصی نقاط جهان هرگز این اجازه را به ترکیه نخواهند داد و تا آخرین لحظه جهت احقاق حق خود به مبارزه ادامه خواهند داد.

در انتهای مراسم دو نوجوان ارمنی قطعاتی از آهنگسازان شهیر ارمنی را بوسیله پیانو و ویُلن اجرا کردند.

 

عکس: آدیس عیسی قلیان، روزنامه آلیک

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։