فا

ارمنیان تهران و شمال کشور

دوشنبه, 23 خرداد 1401 09:37

گرامیداشت روز جهانی آرشیو، با شعار توانمندسازی بایگانی ها در نمایشگاه میراث دیداری و شنیداری ۷۸ ساله باشگاه آرارات

روز پنجشنبه ۱۹ خرداد، نمونه های  از اسناد دست نویس، مدال ها، عکس های دیده نشده تاریخی، پوستر های نمایش های تئاتری و اسنادی ارزشمند از میراث دیداری و شنیداری ۷۸ سال فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات در گالری این باشگاه به نمایش عموم گذاشته شد.

«آلیک» - روز پنجشنبه ۱۹ خرداد، نمونه های از اسناد دست نویس، مدال ها، عکس های دیده نشده تاریخی، پوسترهای نمایش های تئاتری و اسنادی ارزشمند از میراث دیداری و شنیداری ۷۸ سال فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات در گالری این باشگاه به نمایش عموم گذاشته شد.

این نمایشگاه که درمرکز آرشیوی نورایر پاهلاوونی وهمچنین گالری آرزومانیان به مدت دوروز برپا شده بود همزمان با روز جهانی آرشیو برگزار  شد.

آرمینه گریگوریان، از مسئولین کارگروه شناسایی و جمع آوری آرشیو باشگاه آرارات، در مراسم گشایش نمایشگاه که با حضور اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران همراه بود گفت: میراث دیداری و شنیداری آرارات از سال ۱۹۴۴ که باشگاه آرارات فعالیت هایش را شروع کرد تا به امروز، با دقت و نگاه مسئولانه اعضا جمع آوری و نگه داری شده اند و با رویکرد هوشیارانه هیات های مرکزی ادوار باشگاه آرارات، امروز شاهد محقق شدن مجموعه ای هستیم که تاریخ فرهنگی، اجتماعی، و ورزشی بخش بزرگی از جامعه ارمنیان ایران را درون خود جای داده است.

هنریک خالویان، رئیس هیئت مدیره مرکزی باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات، جمع آوری استاد و تاریخچه پروژه ها و فعالیت های فرهنگی و ورزشی، که بخش مهمی از تاریخچه جامعه ارامنه ایران را تشکیل می دهد را پراهمیت ارزیابی کرد و از مسئولین و کارگروه بخش بایگانی قدردانی کرد و افزود: در این روز خاص متخصصان حوزه‌ی آرشیو و بایگانی در سراسر دنیا باهم متحد و هم‌‌صدا می‌شوند تا درباره اهمیت و ضرورت آرشیو اسناد آگاهی دهند.

خالویان همچنین از افراد و اعضای باشگاه که با در اختیار گذاشتن مجموعه شخصی یا استاد و مطالب مرتبط با تاریخ آرارات به کمک کارگروه مربوطه آمدند تشکر کرد.

سخنران پایانی مراسم اسقف اعظم بود. وی میراث دیداری و شنیداری هر جامعه ای را به عنوان مدارک شناسایی و هویت آن جامعه دانست و خاطرنشان کرد: این مجموعه که حکایت ۷۸ سال کار فرهنگی و اجتماعی و ورزشی را در خود جای داده، نه تنها تاریخ  جامعه ارمنیان ایران را به نمایش می گذارد، بلکه گویای پیشرو بودن این جامعه در همه زمینه های اجتماعی و فرهنگی است.

وی با یادآوری اهمیت ثبت تاریخ، این واقعیت را یادآور شد که جنایت کاران شناخته شده درتاریخ، به خصوص فاشیست های ترکیه و باکو، ضمن تخریب آثار تاریخی ارامنه، ادامه دهنده راه اجداد خود در نسل کشی ارمنه هستند، افزود: نمونه بارز این هویت زدایی  با تخریب آثار تاریخی و هویتی ارامنه در منطقه خودمختار نخجوان بود که طی آن شاهد بوده ایم که ارتش باکو چگونه با تخریب کلیساها، معابد باستانی و چلیپاسنگ های دوهزار ساله آرامستان های ارامنه، سعی در تحریف هویتی آن منطقه را دارد.

آرا زادوریان، یکی از اعضای کارگروه بایگانی باشگاه، در پاسخ به خبرنگار آلیک گفت: فهرست آثار جمع آوری شده بسیار طولانی‌ است که از این میان تنها نمونه هایی برای نمایش انتخاب شد.

وی در خصوص اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: تلاش شده تا کارهایی که نسل های پیشین باشگاه برناممه ریزی و به سرانجام رسانده اند و خود نیز طی آن به پرورش فکری و ایجاد روحیه سازمانی دست یافته اند به نسل های فعلی به ویژه جوانان ارائه شود تا با نمایش این مجموعه باارزش به تاریخ پرافتخار جامعه خود پی برند.

آرمینه گریگوریان، از مسئولین کارگروه شناسایی و جمع آوری آرشیو باشگاه آرارات، نیز با تاکید براهمیت تداوم همراهی اعضا برای جمع آوری نمونه ها و اسناد به خبرنگار آلیک گفت: تکمیل آرشیو مستلزم فعالیتی خستگی ناپذیر و کار بی وقفه است. با این وجود این کارگروه آمادگی دارد  تا نشریات و نمونه های تاریخی و حتی یادگارهای شخصی که به تاریخ آرارات مرتیط اند را در هر مکان و زمان فهرست کرده و یا به این مرکز منتقل کند.

نمایشگاه میراث دیداری و شنیداری ۷۸ سال فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی به مدت دو روز طی روزهای پنجشنبه و جمعه، ۱۹ و ۲۰ خرداد ماه در گالری باشگاه آرارات برپا بود که با استقبال بازدیدکنندگان و اعضای باشگاه آرارات همراه بود.

در بخشی از این نمایشگاه اسناد دست نویس نشست ها، مجامع، نامه نگاری ها و درخواست های عضویت که نزدیک به هشتاد سال از عمر آن ها می گذرد به نمایش درآمده بود. در این بین بازدیدکنندگان آراراتی نسل های پیشین  با دیدن فرم های درخواست عضویت نوه هایشان احساس رضایت می کردند و در مقابل جوانترها هم با دیدن کارت عضویت پدربزرگ ها و مادربزگ هایشان  با آن ها سلفی می گرفتند.

مجلات و نشریات منتشر شده باهمچنین بخش بریده جراید  از دیگر بخش های این نمایشگاه بود.

در گوشه دیگر سالن دوچرخه قهرمان دوچرخه سواری وقت، آشوت آواکیان (بلَک) به نمایش گذاشته شده بود. وی در سال، ۱۹۵۰ با همین دوچرخه فاصله تهران تا پاریس را رکاب زد.

روزنامه آلیک نیز بخش اختصاص داده شده به خود را در این نمایشگاه داشت که با گزارش های کار شده در روزنامه ازفعالیت های ادوار مختلف باشگاه آرارات معرفی شده بود که به صورت آرشیو فهرست و در معرض دید بازدیدکنندگان  قرار داده شده بود.

اولین تابلو سردر باشگاه آرارات نیز یکی دیگر از آثار به نمایش گذاشته شده و باارزش این مجموعه بود که توجه همگان را به خود جلب می کرد.

ضمن بازدید از دفتر اصلی بایگانی شاید تصور بودن در کتابخانه مرکزی به شما دست دهد. قفسه های متحرک و چرخ دنده هایی که کشوها را باز و بسته می کنند. درب های شیشه ای که برای جلوگیری از نفود غبار تعبیه شده اند. وکابینت های ریلی و متحرک که فضای کمتری را اشغال می کنند.

در قسمتی دیگر مجموعه ای از نشان ها و سنجاق های سینه ادوار و تاریخ های مختلف باشگاه آرارات  بر ویترین شیشه ای جاخوش کرده اند.

مدال های بازی های المپیک ارامنه ایران نیز بخش دیگری از این مجموعه را شکل داده اند.

درگوشه ای دیگر برروی میز تحریری که خود شاهدی است بر تاریخ این باشگاه، ماشین تحریر مشکی رنگی  خودنمایی می کند که این بخش را بیشتر به لوکیشنی برای  فیلم های هیچکاک و سینمای عصر سیاه و سفید تبدیل کرده.

مجموعه های عکس و پوستر قدیمی گروه های باله، پوسترهای نمایش و تئاتر، بروشورهای کنسرت های موسیقی، ریل و گرامافون و صفحه های موسیقایی که ناگهان شما را به زمان هایی می برد که ارامنه حرف اول را در هنرهای نمایشی و موسیقی می زدند.

محل قرارگیری سالن های این نمایشگاه  خود بخشی است از خاطرات کودکی ارامنه تهران، به خصوص در تابستان های داغ تهران، که پذیرای جوانان و نوجوانان ارمنی در محوطه امن و سرسبز خود درکنار استخرهای مسابقات یبود که خود نیز برگی از تاریخ شده و از قربانیان بی آبی تهران بود. در میان همه این خاطرات تصویری از گذشته ای ۸۰ ساله را ورق می زنی که هیچگاه توانایی گنجاندن اش  در دیداری چندساعته و گزارشی چند سطری  نخواهی داشت.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։