فا

ارمنیان تهران و شمال کشور

سه شنبه, 03 اسفند 1395 12:58

اسقف اعظم سیبوه سركیسیان: گفت‌وگو برای فهم متقابل و زندگی مسالمت آمیز است

اسقف اعظم سیبوه سركیسیان، خلیفه ارامنه تهران در سخنرانی خود در آیین افتتاح ششمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و كلیسای ارتدكس یونان با یادآوری شركت خود در نخستین دور این گفت‌وگوها در سال 1992 میلادی، گفت: رهبران دینی وظیفه دارند تا مقابل خشونت و رشد آن ایستادگی كنند و همزیستی مسالمت‌آمیز و شكیبایی را به وجود بیاورند و مقابل تنفر بایستند.

«آلیک» - خلیفه ارامنه تهران، با تاكید بر این كه رهبران دینی می‌توانند صلح و عدالت را در جامعه تسری بخشند، گفت:  گفت‌وگو برای فهم متقابل و زندگی مسالمت آمیز است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسقف اعظم سیبوه سركیسیان، خلیفه ارامنه تهران در سخنرانی خود در آیین افتتاح ششمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و كلیسای ارتدكس یونان با یادآوری شركت خود در نخستین دور این گفت‌وگوها در سال 1992 میلادی، گفت: رهبران دینی وظیفه دارند تا مقابل خشونت و رشد آن ایستادگی كنند و همزیستی مسالمت‌آمیز و شكیبایی را به وجود بیاورند و مقابل تنفر بایستند.

وی افزود: شاهد وقوع جنگ‌های بدی هستیم و هر روزه، حملات تروریستی در حال انجام است. بر این اساس است كه معتقدم رهبران دینی باید از مسئولیت خود شناخت بیشتری پیدا كنند و صلح و عدالت را در جامعه تسری ببخشند و فرهنگ گفت‌وگو و احترام متقابل را در جامعه نهادینه كنند.

خلیفه ارامنه تهران ادامه داد: مذهب بر اساس همكاری بین‌المللی و همكاری بین اشخاص بنا گذاشته شده تا احترام متقابل را در همه ایجاد كند. همچنین از رهبران مذهبی خواسته شده تا تروریسم و خشونت را رفع كنند و علیه این مسایل، بجنگند.

اسقف اعظم سیبوه سركیسیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه هدف خدا از خلقت هستی، شناخت خداوند و ستایش او توسط مخلوقات است، گفت: برقراری گفت‌وگو بسیار لازم است تا انسان‌ها عشق خود را به هم نشان دهند و در حقیقت گفت‌وگو راهی برای همزیستی و فهم متقابل است. اشخاص مختلف از مذاهب و نژادهای گوناگون باید با هم گفت‌وگو و مباحثه كنند تا به یك فهم مشترك و متقابل برسند.

وی ادامه داد: برای اینكه صلح بین مذاهب ترویج كنند تا صلح در تمام دنیا جاری شود، چند پیشنهاد دارم؛ در گفت‌وگوهای دینی به تنوع فرهنگی و نژادی اهمیت قایل شویم، روحمان در قبال اندیشه‌های مذاهب دیگر گشوده باشد، رهبران دینی باید وظایف خود را با شجاعت انجام دهند، رسانه‌ها رسالت خود را انجام دهند، حقانیت مذاهب دیگر را بفهمیم و نسبت به هم عشق متقابل و همكاری متقابل داشته باشیم.

بنا بر اعلام این خبر، ششمین دور نشست دینی مركز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كلیسای ارتدوكس یونان با موضوع «عقلانیت دینی؛ راهكار مقابله با خشونت و افراط‌گرایی»، بعد از ظهر امروز دوشنبه 2 اسفند در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شد.

در این دور از گفت‌وگوها، اساتید و علمای دانشگاه‌ها و حوزه از جمله ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام یونسی، مشاور رییس جمهور در امور اقلیت‌های دینی و مذهبی، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، آیت‌الله بهشتی، عضو نماینده خبرگان رهبری، یونس نوربخش، استاد دانشگاه تهران، محمدباقر طالبی‌دارابی، استاد دانشگاه ادیان و مذاهب، عارف‌زاده، استاد دانشگاه ادیان و مذاهب، اسقف اعظم سیبوه سركیسیان، خلیفه ارامنه تهران، طوبی كرمانی، استاد دانشكده الهیات دانشگاه تهران و ... حضور می‌یابند.

همچنین، هیأت یونانی چون متروپل آنتی موس کوکوریدوس، نماینده اسقف اعظم و عضو شورای مرکزی اسقفان یونان و رییس هیأت اندیشمندان یونانی، متروپل پاناگیوتیس گئورگپولوس، نماینده اسقف‌اعظم و رییس کلیساهای منطقه شمال، اپوستولوس نیکولایدین، رییس دانشکده الهیات دانشگاه آتن، کنستانتینو، رییس دانشکده الهیات دانشگاه ارسطو، میخائیل ماریوراس، عضو هیأت ‌علمی دانشگاه آتن و اسلام‌شناس و نویسنده، خانم كریاری، رییس دانشگاه پانتؤن آتن و نیکی پاپایورگی یو، عضو هیأت علمی دانشکده الهیات دانشگاه ارسطو به ارایه مقالات خود می‌پردازند.

در این نشست دو روزه، اندیشمندان دینی مسلمان و مسیحی مقالات خود را با موضوعات «نقش آموزش و خانواده در مقابله با افراط‌گرایی و خشونت»، «نقش رهبران دینی در جلوگیری از خشونت و افراط‌گرایی»، «رویكرد عقلانی به دین برای مقابله با خشونت و افراط‌گرایی»، «عقلانیت و اعتدال» و «انسانیت و ارزش‌های مشترك، ره‌آوردهای دینی برای داشتن جهانی بهتر» ارایه می‌دهند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։