فا

ارمنیان اصفهان و جنوب کشور

یکشنبه, 30 شهریور 1399 15:22

پیکر شهید ارمنی هراچ هاکوپیان پس از ۳۳ سال شناسایی شد

شهید هراچ هاکوپیان از شهدای ارامنه اصفهان در تاریخ بیستم فروردین سال ۶۶ و در عملیات کربلای ۹ که با هدف آزادسازی منطقه ایرانی باباهادی در شمال شرقی قصر شیرین صورت گرفت به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

«آلیک» - پیکر شهید ارمنی هراچ هاکوپیان پس از گذشت ۳۳ سال از شهادتش شناسایی شد. پیکر این شهید در سال ۱۳۹۲ در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان به خاک سپرده شده بود.

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس، در آستانه هفته دفاع مقدس پیکر مطهر شهید گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد زاهدان شناسایی شد.

شهید هراچ هاکوپیان یکی از شهدای ارامنه اصفهان در تاریخ بیستم فروردین سال ۶۶ و در عملیات کربلای ۹ که با هدف آزادسازی منطقه ایرانی باباهادی در شمال شرقی قصر شیرین صورت گرفت به فیض عظیم شهادت نائل آمد و با وجود کوشش همرزمانش برای انتقال پیکر وی، جسم بی جان او در منطقه ماند.

شهید هراچ هاکوپیان از دلیرمردان لشکر ۸۱ زرهی ارتش ولایی و مقتدر جمهوری اسلامی ایران واقع در باختران کرمانشاه بود.

پیکر مطهر این شهید والامقام با تلاش گروه‌های تفحص شهدا در سال ۹۱ در منطقه «باباهادی» کشف و در سال ۹۲ همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) با بدرقه باشکوه جوانان، در دانشگاه آزاد زاهدان آرام گرفت.

با پیگیری‌های انجام‌شده و گرفتن نمونه خون از پدر و مادر این شهید، پیکر مطهرش پس از گذشت هفت سال از زمان تدفین، از طریق آزمایش DNA شناسایی شد.

سلطانعلی میر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شهید هراچ هاکوپیان از ۲۵ فروردین ۹۲ مصادف با شهادت حضرت زهرای مرضیه میهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان بوده که مزار این شهید بزرگوار و همرزم گمنامش میعادگاه عاشقان و دل شکستگان و متوسلین به شهدا بود.

وی افزود: ما هر روز صبحمان را با ذکر فاتحه بر مزارشان آغاز می کردیم و اینک پس از قریب به یک دهه میزبانی از شهید هراچ هاکوپیان با غم و اندوه باید با این شهید بزرگوار خداحافظی کنیم.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح نیز گفت: خانواده شهدای اقلیت در پیشگاه حضرت عیسی (ع) و مریم مقدس (س) رو سفید هستید چرا که به ندای کمک‌خواهی مردم کشورشان پاسخ مثبت دادند.

سردار سید محمد باقرزاده فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح به همراه هیئتی، با حضور در منزل شهید هاکوپیان خبر شناسایی پیکر این شهید را به پدر و مادر وی دادند.

سردار باقرزاده در این دیدار اظهار داشت: شهدای ارامنه رو سفید هستند. خانواده شهدا در پیشگاه حضرت عیسی (ع) و مریم مقدس رو سفید هستید چرا که به ندای کمک‌خواهی مردم کشورشان پاسخ مثبت دادند. زمانی که جنگ شد همه به کمک آمدند تا شعله‌های آتش جنگ را خاموش کنند و شما در این راه کمک کردید تا دیگران آسیب نبینند. همانطور که حضرت عیسی (ع) گفتند اگر آتشی به خانه‌ای افتاد تلاش کنید آتش خاموش شود تا به خانه‌های دیگر نیافتد.

وی افزود: ارامنه کشور مثل باقی اقلیت‌های مذهبی رو سفید هستند که توانستند به کشور، انقلاب و دفاع از جان مردم خدمت کنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی تعبیری دارند که می‌فرمایند «شهدای اقلیت حواریون انقلاب هستند»، این از آموزه‌های قرآنی ماست. ۱۲ نفر از جوانان اعلام کردند حضرت عیسی (ع) را همراهی می‌کنند. شما هم در زمان خمینی روح‌الله (ره) کمک کردید و دفاع مقدس را پیش بردید. شهید هراچ هاکوپیان سند افتخار ماست و در آستانه هفته دفاع مقدس از طرف همه ملت ایران به شما تبریک بگویم؛ و این خبر خوش را اعلام کنم که پسر شما پیدا شده و چند سال پیش در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان بعد از تشییع بسیار باشکوه و مفصل به خاک سپرده شد. ما، چون نمی‌دانستیم مردم شهیدپرور زاهدان این شهید را دفن کردند و یادمان زیبایی هم برای ایشان ساخته شد.

در دیداری که در آن خبر پایان انتظار برای خانواده شهید هراچ هاکوپیان نوید داده شد، سردار سید محمد باقر زاده فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح، اسقف سیپان کاشجیان پیشوای مذهبی و تنی چند از اعضای شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران حضور داشتند و پس از گفتگو و مشورت با خانواده شهید تصمیم گرفته شد پیکر پاک هراچ هاکوپیان به اصفهان منتقل گردیده و در آرامستان ارامنه به خاک سپرده شود.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։