فا

ارمنیان اصفهان و جنوب کشور

پنج شنبه, 22 مهر 1400 11:52

رییس مجلس ملی سوییس: آزادی فرهنگ و بیان ارامنه در ایران ارزشمند است

رییس مجلس ملی سوییس گفت: آزادی بیان ، تداوم فرهنگ و تکلم به زبان ارمنی در جامعه ارامنه ایران و اصفهان جذاب و بسیار ارزشمند است.

«آلیک»- رییس مجلس ملی سوییس گفت: آزادی بیان، تداوم فرهنگ و تکلم به زبان ارمنی در جامعه ارامنه ایران و اصفهان جذاب و بسیار ارزشمند است.

به گزارش ایرنا، آندریاس آییبی که در ادامه سفر خود به ایران روز چهارشنبه وارد اصفهان شده است، در دیدار با اسقف ارامنه اصفهان در کلیسای وانک این شهر افزود: اینکه جامعه مسیحی ایران به زبان ارمنی به آزادی تکلم می‌کنند و برای زبان خود ارزش قائلندباعث خوشحالی است.

وی با بیان اینکه برای اولین بار به ایران سفر کرده است، گفت: این کشور قدمت تاریخی چند هزار ساله دارد و شباهت زیادی بین فرهنگ و ملت‌های ایران و سوییس وجود دارد.

رییس مجلس ملی سوییس افزود: من ۱۴ سال عضو پارلمان بودم و سال گذشته به ریاست پارلمان رسیدم.

وی خاطرنشان کرد: دوستان بسیاری دارم که علاقه‌مند به دیدن ایران هستند و من هم ۲ سال بود که برای دیدن ایران، مردم و شهرهای آن برنامه‌ریزی کرده بودم.

رییس مجلس ملی سوییس افزود: ما در سوییس به چهار زبان مختلف تکلم می‌کنیم و جامعه‌ای از مذاهب گوناگون داریم از جمله جامعه ارامنه و ایرانی‌هایی که در سوییس زندگی می‌کنند.

وی افزود: سوییس کشور کوچکی با هشت میلیون نفر جمعیت است و امروز شاهد هیچ جنگی در این کشور نیستیم و در ژنو صلیب سرخ را داریم که سعی می‌کند به کشورهای درگیر با جنگ و یا دارای مشکلاتی از این قبیل کمک کند.

رییس مجلس ملی سوییس تصریح کرد: تحریم‌هایی که هست را دوست ندارم  و ما باید با همکاری هم این تحریم‌ها را رفع کنیم و در این جهت باید نه تنها برای ۱۰ سال آینده بلکه برای ۵۰ سال پیش رو تلاش کنیم.

 

اسقف کاشچیان: ارامنه در ایران از آزادی، مدرسه و ارزش‌های فرهنگی برخوردارند

پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران نیز در این دیدار گفت: ارامنه ایران  با داشتن مدارس و تاریخ قدیمی و تمام ارزش‌های خود  از تاریخ ۴۰۰ ساله برخوردار هستند.

اسقف سپیان کاشچیان افزود: اکنون ارامنه در ایران از آزادی، مدرسه و تمام ارزش‌های فرهنگی برخوردار هستند.

پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران افزود:  اوایل قرن ۱۷ با مشکلاتی که امپراطوری عثمانی برای ایران و ارامنه آن زمان ایجاد کرد ارامنه مجبور به ترک سرزمین و گزیدن اقامت در ایران شدند و با ساخت خانه‌ها و مراکز فرهنگی خود در ایران به اقامت خود ادامه دادند و این جامعه را به‌صورت قویتر امروز می‌بینیم بطوری که به موفقیت خود می‌بالند.

وی یکی از مسائل فعلی مرکز ایران را نبود آب برشمرد و گفت: این مشکل با شهردار قبلی و فعلی اصفهان در میان گذاشته شده است و این درحالیست که ایران از لحاظ ذخایر آبی در شمال و جنوب غنی است ولی در مرکز با کمبود ذخیره آبی مواجه است.

وی از رییس مجلس ملی سوییس درخواست کرد که متخصصان آن کشور برای رفع مشکل آب نه فقط این شهر و مرکز ایران بلکه آب کل ایران همکاری کنند.

 رییس مجلس ملی سوییس که در راس هیاتی بلند پایه به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است روز چهارشنبه وارد اصفهان شد.

وی امروز پس از دیدار با اسقف ارامنه اصفهان سپیان کاشچیان از بخش‌های مختلف کلیسای وانک و سپس پل خواجوی اصفهان بازدید کرد.

وی روز گذشته با حضور در وزارت امور خارجه با وزیر امور خارجه ایران دیدار و در خصوص موضوعات مرتبط با روابط ۲ کشور و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت و گو و تبادل نظر پرداخت.

قدمت سکونت ارامنه در اصفهان به دوره صفویه بازمی‌گردد و اکنون حدود ۱۰ هزار نفر ارمنی در این خطه زندگی می‌کنند که حدود هشت هزار نفر آنها در کلانشهر اصفهان سکنی دارند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։