فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 01 دی 1398 11:52

میزبانی تالار وحدت از شب موسیقی ارمنی؛ دیدار برای اولین بار

کنسرت شب موسیقی ارمنی توسط ارکستر ملی ایران به رهبری رازمیک اوحانیان با همراهی گروه کر و نوازندگان مهمان از کشور ارمنستان برای نخستین بار اجرا شد.

«آلیک» - ارکستر ملی ایران به رهبری رازمیک اوحانیان در تالار وحدت کنسرت شب موسیقی ارمنی را با اجرای آهنگسازان ارمنی در حالی اجرا کرد که در این کنسرت قطعه «دیدار» از لوریس چکناواریان برای اولین بار اجرا شد.

به گزارش ایرنا، شامگاه پنجشنبه کنسرت شب موسیقی ارمنی توسط ارکستر ملی ایران به رهبری رازمیک اوحانیان با همراهی گروه کر و نوازندگان مهمان از کشور ارمنستان برای نخستین بار اجرا شد.

 

فصل مشترک زیبایی موسیقی و قدرت ارکستر

در این کنسرت ارکستر ملی ایران، قطعاتی از نام آوران موسیقی ارمنستان چنان با زیبایی و طراوت و با حفظ طعم و لهجه موسیقی ارمنی اجرا شد که گویی حاضران شاهد اجرای کنسرتی توسط یک ارکستر ارمنستانی بودند و این بدون شک نشان از بالندگی روزافزون نوازندگان این ارکستر و تسلط رازمیک اوحانیان که در ایران بیشتر بعنوان رهبر کر و مدرس آواز کلاسیک شهرت دارد، به موسیقی ارمنستان و قدرت وی در رهبری ارکستر داشت.

 

انتخاب صحیح رمز توفیق

البته نمیتوان از یکی از مهم ترین علل توفیق کنسرت که انتخاب رپرتوار آن توسط اوحانیان بود، به سادگی گذشت. این موسیقیدان در گفت و گوی خود با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفته بود: من بواسطه ارمنی بودن و سالها تحصیل موسیقی در ارمنستان بخوبی موسیقی ارمنستان را میشناسم و میتوانم حدس بزنم چه رپرتواری برای این کنسرت از حذابیت بیشتری برخوردار است. من برای انتخاب آثار و آهنگسازان برای این اجرا خیلی فکر کردم و نهایتا به چند نام از آهنگسازان شاخص ارمنی که در موسیقی کلاسیک جهان شناخته شده هستند از جمله آرام خاچاطوریان، لوریس چکناواریان، آرنو باباجانیان، خاچاطور آودیسیان و کومیتاس رسیدم.

 

اولین دیدار تقدیم به استاد

در اجرای شب گذشته ارکستر ملی ایران، قطعاتی از آهنگسازان ارمنی نظیر آرام ایلیک خاچاطوریان، آلکسه حکیمیان، گوسان آشوت، خاچاطور آودیسیان، کومیتاس وارتاپت اسطوره موسیقی ارمنستان، گوسان شرام، استپان جرباشیان، آرنو باباجانیان و آهنگساز کشورمان لوریس چکناواریان اجرا شد.

رازمیک روحانیان در این کنسرت ضمن تقدیر و بزرگداشت یک عمر فعالیت هنری استادش لوریس چکناواریان اجرای قطعه دیدار اثر چکناواریان که برای اولین بار در تالار وحدت اجرا شد را به این نام آور جهانی موسیقی ایران تقدیم کرد.

 

شب خاطره انگیز ارکستر ملی در آستانه سال جدید میلادی

اجرای زیبای نوازندگان مهمان این کنسرت یعنی آلوین آودیسیان نوازنده پیانو و سارو بوغوسیان نوازنده دودوک و تین ویستل، در کنار همخوانی سولیست های ارمنستانی یعنی ساموئل گالتسیان و واهان بادالیان در کنار اجرای زیبای ارکستر ملی که در کنار خود از هنر آرش احمدی نوازنده گیتار باس و علیرضا راد نوازنده گیتار بهره برد، همه و همه دست بدست هم دادند تا شب کنسرت ویژه سال نوی مسیحیان کشورمان شبی خاطره انگیز همراه با نوای خوش موسیقی در تالار وحدت باشد.

 

چکناواریان افتخار ملی

پایان بخش کنسرت شب موسیقی ارمنی ارکستر ملی ایران اجرای دو قطعه سوئیت های عاشقانه (که اقتباس آهنگساز از ملودی های عاشقانه بیش از ده ها کشور است) و ایران (با اجرای زیبای گروه کر)، اثر لوریس چکناواریان بود که این هنرمند به درخواست رازمیک اوحانیان با شور و اشتیاقی فراوان تقدیر شد. اوحانیان از چکناواریان با عنوان افتخار موسیقی ایران و ایرانیان در عرصه بین المللی یاد کرد.

در انتهای این کنسرت و پس از تشویق ممتد حاضران قطعه ایران اثر چکناواریان بعنوان قطعه بیز مجددا اجرا شد.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران، آرتاشس تومانیان سفیر تام الاختیار ارمنستان در ایران و مهدی افضلی مدیر بنیاد رودکی، از جمله مهمانان این اجرای بی نظیر از لحاظ تاریخی و کم نظیر از لحاظ کیفی بودند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։