فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 28 خرداد 1394 11:25

کنسرت میناسکانیان به یاد ملیک اصلانیان

کنسرت تک‌ نوازی پیانوی رافائل میناسکانیان با اجرای آثاری از بتهوون در تالار وحدت برگزار شد.

سرویس موسیقی هنرآنلاین: پنجشنبه 21 خردادماه تالار وحدت پذیرای کسانی بود که برای شنیدن چهار سونات از بتهوون با اجرای رافائل میناسکانیان در این محل حاضر شده بودند.

یادآوری یکصدمین سالگرد نسل کشی ارمنیان با اجرای قطعه ای از امانوئل ملیک اصلانیان

 

کنسرت تک‌ نوازی پیانوی رافائل میناسکانیان با اجرای آثاری از بتهوون در تالار وحدت برگزار شد.

سرویس موسیقی هنرآنلاین: پنجشنبه 21 خردادماه تالار وحدت پذیرای کسانی بود که برای شنیدن چهار سونات از بتهوون با اجرای رافائل میناسکانیان در این محل حاضر شده بودند.

میناسکانیان نوازنده پیشکسوت پیانو است که اولین کنسرت خود را در ۱۰ سالگی برگزار کرد. او اولین هنرمندی است که رسیتال پیانو کلاسیکش از تلویزیون ایران پخش شد. این هنرمند 74 ساله که در دوران جوانی شاگرد امانوئل ملیک اصلانیان بود کنسرت خود را به یاد صدمین سال تولد استادش برگزار کرد.
کنسرت با سونات شماره 7 آغاز شد. شروعی آرام و گاه حزن‌انگیز که حاضران را برای شنیدن ادامه قطعات آماده می‌ کرد. سونات شماره 7 در 4 موومان اجرا شد و شنوندگان در سکوت کامل و بدون تشویق‌ های بی‌ جا در میان موومان‌ ها، شنونده این قطعه بودند.
150618f10aبخش بعدی برنامه به اجرای قطعه‌ ای آشنا اختصاص داشت. سونات ۱۴ پیانو یا سونات مهتاب یکی از سونات‌ های بتهوون است که در سال ۱۸۰۱ نوشته شده‌ و تا امروز به‌ عنوان یکی از مشهورترین قطعات پیانو در تاریخ موسیقی مطرح بوده‌ است. این سونات یکی از مشهورترین قطعات موسیقی کلاسیک در ایران است که بسیاری از ما بدون هیچ گونه آشنایی با موسیقی کلاسیک یا دانستن نام قطعه، آن را شنیده‌ ایم.

سونات مهتاب از سه موومان تشکیل شده و در موومان اول فضایی رازآلود با شروعی بسیار آرام و سنگین وجود دارد که شنونده را به خلسه می‌ برد. در موومان‌ های بعدی به تدریج جنب و جوش بیشتری به وجود می‌ آید و در انتها شنونده تم تند و سریعی هستیم که نشان دهنده احساسات شدید است و با فضای ابتدای قطعه تفاوت زیادی دارد.
در بخش دوم کنسرت هم دو سونات دیگر از بتهوون اجرا شد. سونات شماره 17 یا طوفان در زمانی نوشته شد که بتهوون در آستانه ناشنوایی کامل قرار داشت. پس از آن سونات شماره 23 اجرا شد که شور و هیجان بسیاری داشت. حرکات سریع نوازنده و ضربه‌ های قوی بر کلاویه‌ ها اجراگر روحیه پر شور و جسورانه‌ ای بود که آهنگساز در این اثر خود بیان کرده است.

با پایان این سونات میناسکانیان در میان تشویق پر شور تماشاگران صحنه را ترک کرد، اما با ادامه یافتن تشویق‌ ها دوباره به صحنه برگشت و با یادآوری صدمین سال کشتار ارامنه به اجرای قطعه‌ ای از امانوئل ملیک اصلانیان پرداخت. این قطعه واریاسیونی بود که اصلانیان بر اساس یک تم از کومیتاس، آهنگساز شهیر ارمنستانی، ساخته است. گفته می‌ شود کومیتاس در زمان کشتار ارامنه دچار جنون شد و ملیک اصلانیان واریاسیون مجنون وار خود را به او تقدیم کرده است. با پایان این قطعه میناسکانیان در میان تشویق‌ های پر شور و رضایت کامل تماشاگران صحنه را ترک کرد.

اخبار مرتبط

 • رافائل میناسکانیان با اجرای آثاری از موتسارت، شومان، برامس و شوپن
  رافائل میناسکانیان با اجرای آثاری از موتسارت، شومان، برامس و شوپن

  رافائل ميناسكانيان، نوازنده شهير پيانوى كلاسيک، شنبه ٢٧ آذرماه ساعت ٣ بعد از ظهر، در آستانه هفتاد و پنج سالگى به روى صحنه تالار وحدت مى رود.
  وى قرار است در اين كنسرت، قطعاتى از موتسارت، شومان، برامس و شوپن را به اجرا در آورد.

 • يادی از امانوئل ملیک اصلانیان، فیلسوف و اندیشمند موسیقی ایران
  يادی از امانوئل ملیک اصلانیان، فیلسوف و اندیشمند موسیقی ایران

  سیزده سال پیش در چنین روزی امانوئل ملیک اصلانیان، پیانیست و آهنگساز ارمنی‌تبار ایرانی چشم از جهان فرو بست. امانوئل ملیک اصلانیان معلمی خدمتگزار بود که بسياری از موسيقیدانان طراز اول ايرانی را پرورش داد.

 • رسيتال پيانو رافائل ميناسكانيان در جشنواره موسيقی فجر
  رسيتال پيانو رافائل ميناسكانيان در جشنواره موسيقی فجر

  رافائل ميناسكانيان روز بيست و پنجم بهمن ماه، در تالار وحدت به اجرای قطعاتی از بزرگان موسيقی جهان باخ، شوبرت و شوپن خواهد پرداخت.
  انتظار می رود که با اجرای اين برنامه، كه در بخش جشنواره موسيقی فجر برگزار می شود، جشنواره سی و یکم يكی از مهم ترين روزهای خود را سپری کند.

 • رسیتال پیانو رافائل میناسکانیان در تالار وحدت
  رسیتال پیانو رافائل میناسکانیان در تالار وحدت

  رسیتال پیانو رافائل میناسکانیان عصر جمعه 5 دی ماه، در تالار وحدت با حضور تماشاگران مشتاق برگزار شد. رافائل میناسکانیان قطعاتی از موتسارت، بارتوک و شومان را به اجرا در آورد.
  در پایان این رسیتال ایشان، یک سونات از اسکارلاتی هم به اجرا در آورد.

 • رافائل میناسکانیان قطعه مشهور بتهوون را می‌نوازد
  رافائل میناسکانیان قطعه مشهور بتهوون را می‌نوازد

  رافائل میناسکانیان، پیانیست برجسته ایرانی سونات آپاسیوناتا اثر بتهوون را در تالار وحدت می‌نوازد.
  به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کنسرت 2 خرداد ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد و میناسکانیان قطعاتی از بتهوون، شوبرت و شوپن را برای مخاطبانش خواهد نواخت.

 • ملیک می دانست چرا مولانا می رقصید
  ملیک می دانست چرا مولانا می رقصید

  تیر ماهی که گذشت مقارن بود با دهمین سالگرد درگذشت امانوئل ملیک اصلانیان موسیقیدان اندیشمند ایرانی. به همین مناسبت جمعی از شاگردان او البته با تأخیری سه ماهه سوم آبان ماه مراسم ویژه ای در تالار رودکی برگزار می کردند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։