فا

فرهنگ و هنر

چهارشنبه, 07 خرداد 1399 13:40

عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد

هنر عکاسی در دوره قاجار به ایران آمد و به تدریج در میان طبقات بالای جامعه، جای خود را باز کرد اما کمتر کسی در میان آنها به فکر عکس گرفتن از مردم و ثبت حقایق جامعه ایرانی در دوره قاجار می‌افتاد.

«آلیک» - هنر عکاسی در دوره قاجار به ایران آمد و به تدریج در میان طبقات بالای جامعه، جای خود را باز کرد اما کمتر کسی در میان آنها به فکر عکس گرفتن از مردم و ثبت حقایق جامعه ایرانی در دوره قاجار می‌افتاد.

به گزارش ایسنا، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: «در سال ۱۲۴۹ خورشیدی، مردی گرجی‌تبار به نام «آنتوان سوروگین» از قفقاز به تبریز آمد و در این شهر ساکن شد. هنر او، عکاسی بود. آنتوان خیلی زود به دلیل مهارتش به دربار مظفرالدین میرزای ولیعهد راه یافت و از مقربان درگاه شد. بعدها با مظفرالدین‌شاه به تهران آمد و در خیابان «علاءالدوله» این شهر مغازه عکاسی باز کرد و تا سال ۱۳۱۲ که زندگی را بدرود گفت، در پایتخت ایران ساکن بود، البته به شهرهای مختلف، سفرهایی داشت.

سوروگین به دلیل مهارت در ثبت لحظات تاریخی و عکس‌هایش از مردم ایران شهرت دارد. از او ده‌ها هزار شیشه عکس باقی مانده بود که پس از به قدرت رسیدن رضاشاه و برای از بین بردن آثار دودمان قاجار، توقیف شد و بعدها، سر از مراکز پژوهشی آمریکا درآورد. از معروف‌ترین عکاسی‌های سوروگین، می‌توان به مراسم تاج گذاری مظفرالدین‌شاه، تشییع جنازه ناصرالدین‌شاه و نیز عکس ماندگار وی از میرزارضای کرمانی و مراسم اعدام او اشاره کرد. اما شاید بتوان مهم ترین عکس‌های سوروگین را ثبت خاطرات نهضت مشروطیت ایران دانست. صدها عکس او از مجاهدان مشروطه و اجتماعاتی که در این رویداد مهم تاریخ ایران تشکیل شد، برای نگاشته‌های مورخان معاصر، سندی مهم و برای علاقه‌مندان به تاریخ، میراثی درخور و ماندگار است. سوروگین که با وجود عکاسی از رضاشاه، در دوره پهلوی با بی‌مهری حاکمیت روبه‌رو شده بود، سرانجام در سال ۱۳۱۲، در تهران درگذشت و در گورستان ارامنه دروازه دولاب به خاک سپرده شد. او در دوران زندگی‌اش به شهرهای مختلف ایران و خاورمیانه سفر و عکس‌هایی ناب از این مناطق تهیه کرد».

اخبار مرتبط

 • آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می شوند
  آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می شوند

  جلسه مستندنگاری و ساماندهی آرامستان های تاریخی دولاب با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، شهردار منطقه ۱۴، رؤسای کلیساهای ارامنه کاتولیک، انجیلی آشوری، ارامنه گریگوری، کاتولیک لاتین و ... برگزار شد.

 • پیش بینی بازسازی و بهسازی آرامستان‌ها در بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران
  پیش بینی بازسازی و بهسازی آرامستان‌ها در بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران

  حامد مظاهریان با اشاره به قابلیت تبدیل آرامستان ارامنه به مجتمع فرهنگی-گردشگری گفت: لایحه ساماندهی، حفاظت و احیای آرامستان‌های قدیمی دولاب هم اکنون در کمیسیون های تخصصی شورای اسلامی شهر تهران در حال بررسی است و باید در بودجه سال ۹۹ نیز لحاظ شود.

 • عملیات آبادانی آرامستان ارامنه دولاب
  عملیات آبادانی آرامستان ارامنه دولاب

  به گزارش روابط عمومی شورای خلیفه‌ گری ارامنه تهران، هیئت  امنا آرامستان های ارامنه در مورد فعالیت ها و برنامه های عمرانی این هیئت در آرامستان ارامنه دولاب توضیحاتی را ارائه نموده که به صورت خلاصه در تارنمای خلیفه گری منتشر شده اند.
  از جمله عملیات عمرانی صورت گرفته تأمین آب مورد نیاز آرامستان دولاب با کمک و همکاری شهرداری منطقه 14 می باشد.

 • تور عکاسی از آرامستان ارامنه واقع در منطقه دولاب
  تور عکاسی از آرامستان ارامنه واقع در منطقه دولاب

  جمعه 17 مهر ماه، حدوداً 30 عکاس حرفه ای از آرامستان دولاب ارامنه بازدید کرده و از سنگ قبرها این آرامستان عکسبرداری کردند.
  این آرامستان، یکی از قدیمی ترین آرامستان های ارامنه تهران می باشد که با مساحتی بالغ بر 47 هزار متر مربع در منطقه دولاب تهران واقع است. سنگ قبرهای این آرامستان نقوشی ویژه و معماری منحصر به فردی دارند.

 • دیدار شهردار منطقه 14 تهران و مسئولین خلیفه گری ارمنیان تهران
  دیدار شهردار منطقه 14 تهران و مسئولین خلیفه گری ارمنیان تهران

  با آغاز جشن ها و برنامه های ویژه ایام دهه فجر، مسئولین شورای خلیفه گری تهران پذیرای آقای فرهادی،‌ شهردار منطقه 14 و دکتر میرصادقی، رئیس روابط عمومی شهرداری آن منطقه بودند.
  طرفین ضمن دیدار، در مورد وضعیت بهینه سازی آرامستان قدیمی ارمنیان (دولاب) و همچنین طرح های ارائه شده برای ایجاد و ساخت موزه آرامستان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 • تخلیه‌ نخاله در قبرستان ارمنیان خاور شهر!
  تخلیه‌ نخاله در قبرستان ارمنیان خاور شهر!

  چهارمین کلیسای ساخته شده در تهران که از 40 سال پیش تا کنون مکان تدفین ارمنیان است،‌ مدت زیادی‌ ست که‌ بی‌ توجه مانده و پیگیری‌ های شورای خلیفه‌ گری ارامنه‌ تهران در این زمینه هنوز نتیجه نداده است.
  به گزارش ایسنا، در دور برگردان جاده‌ی خاوران پس از خاورشهر، قامت کلیسایی بلند قد و ایستاده اما در ابعاد بسیار کوچک به چشم می‌ خورد، ‌جایی که اگر قدری بیشتر دقت کنید، سنگ قبرهای ایستاده در اطراف کلیسا، خبر از وجود قبرستانی در آن محدوده می‌ دهند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։