فا

فرهنگ و هنر

چهارشنبه, 04 تیر 1399 10:38

خانه تاریخی و هشتی‌خانه میناسیان اصفهان واجد ارزش نگهداری شناخته شد

پیرو گزارش منتشره ایرنا با عنوان "تیر خلاص به آخرین یادمان‌های خانه میناسیان در اصفهان"، ناصر طاهری از واجد ارزش بودن مجموعه این بنا خبر داد.

«آلیک» - پیرو گزارش منتشره ایرنا در تاریخ ۱ تیر ۱۳۹۹ با عنوان "تیر خلاص به آخرین یادمان‌های خانه میناسیان در اصفهان"، معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان از واجد ارزش بودن مجموعه این بنا خبر داد.

ناصر طاهری روز گذشته در گفت و گو با ایرنا افزود: در روزهای گذشته درباره خانه و هشتی کوچه معلم در خیابان نظر غربی از وزارت میراث فرهنگی در تهران استعلام شده بود و خوشبختانه اعلام کردند تصاویری که در فضای مجازی منتشر شد و خانه‌ای که در آن تصاویر بود واجد ارزش است.

وی  گفت: پلاکی که زیر هشتی مذکور قرار گرفته واجد ارزش تاریخی است و معماری آن ویژگی‌های معماری روستایی را دارد.

طاهری معماری ساده این خانه را متعلق به دوران قاجاری دانست و یادآور شد: خانه سال‌ها متروکه بود و از وضعیت ایستایی مناسبی برخوردار نیست، گرچه از نظر ما این خانه جز خانه‌های فاخر و ارزشمند درجه یک نیست اما از تهران اعلام شده است که این خانه واجد ارزش نگهداری است.

این مسئول میراث فرهنگی اصفهان به ایرنا در خصوص تکلیف مجوز تخریب هشتی و خانه تاریخی آن از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی اصفهان گفت: در زمان حاضر این هشتی موجود است و تخریب نشده است، ما به شهرداری اعلام خواهیم کرد که  هشتی و خانه مذکور قابلیت تخریب ندارد.

خانه و هشتی یاد شده در کوچه معلم در محله جلفا قرار دارد. جایی که پیشتر خانه پژوهشگر سرشناس ارمنی لئون میناسیان واقع بود و در سال‌های گذشته تخریب و به جای آن ملک تجاری بنا شد. لئون میناسیان کسی بود که سال‌ها برای حفظ تاریخ، فرهنگ، هنر و نسخ خطی ارامنه اصفهان کوشید.

خانه میناسیان با  با اصرار وارثان و مالکان تخریب شد. بعد از تخریب خانه میناسیان به گفته شاهدان عینی خانه تاریخی مجاور به همراه هشتی و ساباط آن توسط مالک در معرض تخریب تدریجی قرار گرفت. اتفاقی که با انهدام سقف خانه‌ و آب انداختن در هشتی  در طول دو سال گذشته منجر به آسیب‌های جدی به خانه و عاقبت گرفتن مجوز تخریب شده بود.

پیشتر قرار بود خانه میناسیان به همراه خانه تاریخی مجاور و هشتی مشترک آنها ثبت مفاخر و نگهداری شود اما این اتفاق رخ نداد و این آثار در معرض تخریب قرار گرفتند. با انتشار گزارش "تیر خلاص به آخرین یادمان‌های خانه میناسیان" خانه تاریخی و هشتی مشترک آن با خانه لئون میناسیان از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان  واجد ارزش نگهداری اعلام شد.

تاکنون بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی در استان اصفهان شناسایی شده و یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։