فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 31 تیر 1399 13:24

گورستان‌های ارامنه در فهرست آثار ملی

گورستان‌های ارامنه در چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ایران ثبت است.

«آلیک» - گورستان‌های ارامنه در چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ایران ثبت است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز چهارمحال و بختیاری، مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفت: این آثار شامل ۱۷ گورستان متعلق به هموطنان ارامنه‌ای در روستا‌های سیِرکَ، گوشکی، گلوگرد، گشنیزجان، معموره، لیواسگان، کنرک علیا، غرب آقبلاغ، شمال آقبلاغ، شرق قلعه ممکا، شمال قلعه ممکا، سناجان، وستگان، حاجی‌آباد، بلداجی و آزادگان در شهرستان‌های شهرکرد، بروجن، کیار، بن و خانمیرزا است.

آقای جوادی افزود: حصارکشی، محوطه‌سازی، ایجاد فضای سبز، روشنایی و احداث راه دسترسی مناسب از مهم‌ترین نیاز‌های گورستان‌های ارامنه در چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود.

وی با اشاره به سفر ارامنه در ۴۰۰ ساله پیش به این استان افزود: ارامنه تا سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ در چهارمحال و بختیاری حضور داشتند.

اخبار مرتبط

 • اثر تاریخی حمام ارمنیان همدان نیازمند توجه است
  اثر تاریخی حمام ارمنیان همدان نیازمند توجه است

  درهای حمام ارمنیان همدان که با ثبت ملی در سال گذشته در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت به روی گردشگران بسته است و غبار فراموشی بر آن سایه انداخته است.

  حمام ارمنیان واقع در تپه تاریخی و باستانی هگمتانه به فاصله 200 متری مجموعه کلیسای گریگوری قرار دارد.

 • کلیسای ارامنه گئورگ مقدس، بوشهر
  کلیسای ارامنه گئورگ مقدس، بوشهر

  کلیسای ارمنيان گئورگ مقدس بوشهر مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، محله شنبدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۱۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։