فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 24 آذر 1399 09:26

در چهارمین وبینار روابط فرهنگی ایران و ارمنستان؛ نقش مواریث فرهنگی بررسی شد / تقدس زبان فارسی در میان ارامنه قدیم

چهارمین وبینار روابط فرهنگی ایران و ارمنستان با محوریت «نقش مواریث فرهنگی در روابط دو کشور» در ایروان برگزار شد.

«آلیک» - چهارمین وبینار روابط فرهنگی ایران و ارمنستان با محوریت «نقش مواریث فرهنگی در روابط دو کشور» به همت رایزنی فرهنگی ایران در ایروان برگزار و از تقدس زبان فارسی در میان ارامنه قدیم به نیكی یاد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این نشست به مدیریت محمدمسعود صادقی، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در ایروان و با حضور و سخنرانی محمدرضا مجیدی، مدیرعامل و رییس هیأت مدیره انجمن همکاری با یونسکو و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و کارن خانلری، دکترای تاریخ و نماینده دوره نهم و دهم ارامنه شمال کشور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

کارن خانلری با اشاره به راه طولانی مشترکی که دو ملت ایرانی و ارمنی در طول تاریخ با هم طی کرده‌اند، چند مورد از اشتراکات فرهنگی دو کشور از جمله تقدس زبان فارسی در میان ارامنه قدیم و توصیه به یادگیری آن توسط جوانان و همچنین، تم‌های مشترک موسیقی را یادآوری کرد.

وی ثبت مجموعه‌ای از کلیساهای ارامنه در ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به سال ۲۰۰۸ میلادی را یکی از نمادین‌ترین جلوه‌های تاریخی و مشترکات فرهنگی ایرانیان و ارمنیان دانست و فعالیت مشترک برای ترمیم مسجد کبود ایروان و مسجد شوشی را نشانی بر غالب و مؤثر بودن مشترکات فرهنگی بر تفاوت‌های مذهبی و دینی دو ملت عنوان کرد.

نماینده دوره نهم و دهم ارامنه شمال کشور در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تبادل آکادمیک بین ایران و ارمنستان در قالب تأسیس دانشگاه ایرانی در ارمنستان برای تقویت و پایداری روابط فرهنگی دو کشور را داد.

وی همچنین، بر ضرورت اعزام گروه‌های فرهنگی و هنری به هر دو کشور مخصوصا در جشن ها و اعیاد مشترک را مفید و مؤثر در تعمیق روابط دانست.

محمدرضا مجیدی، مدیرعامل و رییس هیأت مدیره انجمن همکاری با یونسکو با اشاره به اهمیت روند دیپلماسی فرهنگی میان کشورها، ظرفیت گردشگری میراث فرهنگی دو کشور را فرصت مهمی در روابط عنوان کرد.

وی اظهار کرد: ایرانیان ثبت مواریث دیگر اقوام را برای کلان فرهنگ ملی خود افتخار می‌دانند؛ چرا که باور دارند اقدام برای ثبت جهانی یک اثر به دو دلیل ایجاد تعلق خاطر جهانی و پاسداشت این آثار برای آیندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مجیدی افزود: ثبت جهانی مسجد کبود ایروان به عنوان اقدامی نمادین می‌تواند بر سایر حوزه‌های روابط دو کشور تأثیرگذار باشد. همچنین، با توجه به اینکه ایران دروازه شمال و جنوب و شرق و غرب در جهان است می‌توان از این فرصت برای برقراری مسیری دو طرفه برای دسترسی ارمنستان به خلیج فارس و عمان از طریق ایران و دروازه ورود به اروپا برای ایران از طریق ارمنستان ایجاد کرد.

وی با مهم خواندن اراده نخبگان سیاسی، دانشگاهی و روشنفکران دو کشور، عمق فرهنگی ملت‌ها را یاری‌گر ارزشمند سایر همکاری‌های منطقه‌ای معرفی کرد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։