Print this page
پنج شنبه, 03 دی 1394 10:45

نشان ملی ارمنستان بر سینه هنرمند ایرانی

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، «رنگ ‌های سرزمین مادری ‌ام» عنوان این نمایشگاه است و موزه‌ هنر و تاریخ ملی ارمنستان گالری شماره ۲ را با سه تالار در اختیار ایران و هنرمندش قرار داده است، تا حدود ۶۰ تابلو را روی دیوار ببرد.
این نمایشگاه با مجموعه ‌ای از جزییات آثار معماری، نقاشی دیواری، تصاویری از کالیگرافی ‌های این هنرمند معمار و نقاش ایرانی از ساخته ‌هایش در ایران، مساجد و موزه ‌های کویت، عمان، عربستان و ... در تالار نخست این موزه آغاز می ‌شود؛

نقش و خاطره‌ های رنگین ادمان آیوازیان هنرمند ایرانی در موزه‌ هنر ملی کشور ارمنستان عرضه شدند


به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، «رنگ ‌های سرزمین مادری ‌ام» عنوان این نمایشگاه است و موزه‌ هنر و تاریخ ملی ارمنستان گالری شماره ۲ را با سه تالار در اختیار ایران و هنرمندش قرار داده است، تا حدود ۶۰ تابلو را روی دیوار ببرد.
این نمایشگاه با مجموعه ‌ای از جزییات آثار معماری، نقاشی دیواری، تصاویری از کالیگرافی ‌های این هنرمند معمار و نقاش ایرانی از ساخته ‌هایش در ایران، مساجد و موزه ‌های کویت، عمان، عربستان و ... در تالار نخست این موزه آغاز می ‌شود؛ اما تالار دوم و سوم به «رنگ ‌های سرزمین مادری» ادمان آیوازیان اختصاص داده شده است؛ اما این همه آنچه به تماشا گذاشته شده، نیست.
طراحی از مدل‌ های زنده، تصاویری آبرنگی از معماری کویری، امام ‌زاده‌ ها، بافت ‌های روستایی ایران و سرانجام هر آنچه را که این هنرمند نامی در زمینه نقاشی آبستره خلق کرده و مجموعه‌ رباعیات نقاشی ‌های آبستره‌ این هنرمند به‌ صورت مالتی‌ مدیا بخش دیگری از این نمایشگاه است.
در مراسم گشایش نمایشگاه «رنگ‌ های سرزمین مادری ‌ام» که توسط وزیر فرهنگ ارمنيان خارج از ارمنستان» انجام شد، آرمان زاتوریان - رییس موزه ملی ارمنستان - گفت: سال ۱۹۷۸ میلادی ادمان آیوازیان به دعوت کمیته‌ همبستگی فرهنگی، نمایشگاهی را در خانه نقاشان ارمنی برگزار کرد. حالا باز هم ارمنستان و موزه‌ ملی، این هنرمند ایرانی را میزبانی می ‌کند و به ادامه‌ روابط فرهنگی با ایران امیدوار است.
هرانوش هاکوپیان - وزیر فرهنگ ارمنيان خارج از ارمنستان - نیز نشان ملی و مدال دولت ارمنستان (نشان آرشیل گورگی) را بر سینه‌ آیوازیان آویخت.
او از سال‌ ها همسایگی دوستانه با ایران و اهمیت و ارزش کشور ایران در منطقه برای همسایگان سخن گفت و تأکید کرد که ایران دوست خوب ماست.
هاکوپیان افزود: ادمان پلی است که فرهنگ ایران و ارمنستان را به هم مرتبط کرده است، در حالی که خودش در لندن زندگی می ‌کند.
مجید مشکی - رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان - نیز از همکاری ‌های دوجانبه با موزه‌ ملی ارمنستان و نیز نقش هنرمندان ارامنه ایران در پیوند دو ملت ایران و ارمنستان سخن گفت.
او با اعلام خبر برگزاری نمایشگاهی از مینیاتورهای ایران در ارمنستان، این‌ گونه برنامه ‌ها را گام ‌هایی در راستای تعمیق فرهنگ دو ملت ایران و ارمنستان دانست.
151224f14aمشکی در ادامه، از هنر سخن گفت که زبان گفت‌ و گوی فطری انسان ‌ها با یکدیگر است و این‌ که هنرمند به زبانی که همه‌ انسان‌ ها با فطرت پاک خود می‌ توانند با آن‌ ارتباط برقرار کنند، جهان خلقت را برای همه‌ زمان‌ ها، همه‌ مکان‌ ها و همه انسان‌ ها ماندگار می‌کند.
رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان ادامه داد: این هنر والا در سرزمین ایران از گذشته تا کنون جایگاه ویژه ‌ای داشته و دارد، همانگونه که هنر نقاشی در سرزمین کهن ارمنستان از جایگاهی پرافتخار و کارنامه‌ ای درخشان برخوردار بوده و هست. بر این اساس، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان بر آن شد که یکی دیگر از جلوه های فرهنگ مشترک دو کشور و دو ملت ارمنی - ایرانی را به‌ نمایش بگذارد و چه آثاری بهتر از آثار نقاش بزرگ معاصر ایرانی - ارمنی ادمان آیوازیان می‌ توانست این امر را به انجام برساند.
او همچنین امیدوار است که این نمایشگاه بتواند به اهداف خود که تحکیم روابط فرهنگی دو کشور و آشنایی بیش از پیش با فرهنگ ‌های مشترک است، دست پیدا کند.
وی در گزارشی اعلام کرد: در یک‌ ماه گذشته سه برنامه فرهنگی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان برگزار شده که مورد توجه هنرمندان و اهالی فرهنگ بوده است.
زهرا راد - کیوریتور نمایشگاه «رنگ‌ های سرزمین مادری ‌ام»
در یادداشتی درباره‌ این نمایشگاه آورده است: «ادمان آیوازیان خودش به‌تنهایی یک مرز است؛ مرز میان دو فرهنگ، مرز میان دو ملت و مرز میان دو هنر. می‌ گویم مرز میان فرهنگ ارمنی و فرهنگ ایرانی، چرا که در اصیل‌ ترین محله تهران بزرگ شده و یک تهرانی اصیل است که می ‌شود ساعت ‌ها با او در خیابان گشت و خاطره شنید و تاریخ را لمس کرد و در عین حال، یک ارمنی است و می ‌شود سنت‌ های قوم ارمنی را با او مرور کرد در میان خاطراتی که از مادربزرگش نقل می ‌کند.
مرز میان اسلام و مسیحیت است؛ فرهنگ اسلامی را به دقت فرهنگ مسیحیت می ‌شناسد. به همین دلیل است که می ‌تواند در شرق و غرب سرزمین ‌های اسلامی بچرخد و مسجد بسازد.
مرز میان ایرانی‌ ها و ارمنستانی ‌هاست؛ یک ایرانی اصیل است که قلبش برای وطن می ‌تپد و یک ارمنستانی است، چون با دیدن هر مشکلی درون مرزهای ارمنستان قلبش به درد می ‌آید.
و در نهایت مرز میان نقاشی و معماری است؛ در نقاشی‌ هایش معماری رنگ دارد، عنصر است و هویت دارد، در معماری ‌اش با رنگ ‌ها و زاویه‌ ها نقاشی می ‌کند.
مرز‌ها آن ‌قدر خیال ‌انگیزند که همیشه تنهایند و انسان‌ ها هیچ ‌وقت نمی ‌توانند قصد کنند که روی خط مرز راه بروند، انسان ‌ها همیشه تنها از مرز کوتاهی خاطره دارند که در وسعت دیدشان قرار گرفته و توانسته‌ اند در سفرشان از آن عبور کنند، ادمان‌ همان وسعت تنهایی است که همه این حرف ‌ها مثل عبور یک مسافر از روی مرز در مسیر یک سفر تفریحی است».
او در ادامه، به دیگر ویژگی‌ های این هنرمند ایرانی اشاره کرده و توضیح داده است: «نخستین ‌بار که دیدمش، بعد از ۴۰ سال برگشته بود ایران. چشمانش می‌ درخشید و غم نهفته ‌اش را می‌ فرستاد، خیلی دور‌تر از آن روزهای سرد. دوستش داشتم چون مثل او معماری خوانده بودم و شیفته نقاشی بودم، با این تفاوت که او به هر چه من بدان می ‌اندیشیدم، عمل کرده بود. ادمان برای من یک گشت ‌زن کوی هنر بود. نقاشی همان ‌قدر برایش جدی بود که معماری، همان ‌قدر که ... زندگی. وقتی بیشتر شناختمش فهمیدم که در همه‌ جا زندگی کرده، از تهران و رم تا لندن. ردپاش همه‌ جا هست از ایروان تا مسقط. در همه سال‌ های زندگی ‌اش، زندگی کرده و از هر گوشه‌ اش خاطره ‌ای می ‌جوشد. از عصرهای خنک پاییزی کوچه کلیسای محله ارمنيان تهران تا ظهر گرم تابستان‌ روستایی‌ در عمان. ادمان آیوازیان یک اسطوره زنده است. از آن ‌ها که هنوز در گوشه و کنار می ‌شود مثلشان را پیدا کرد، آن ‌هایی که حکمای دوره معاصرند و خود را در یک قالب محدود نکرده ‌اند. آن ‌ها که از قالب به ‌سادگی عبور می ‌کنند و طرحی نو در می ‌اندازند و اما ادمان در عین حال، یک استثناء است. مردی که دو موطن دارد. مردی که تهران را به اندازه ایروان و ایران به اندازه ارمنستان دوست دارد. مردی که می ‌تواند به ایران و ارمنستان همزمان بگوید "کشورم" و در هر دو میزبان خوبی برای آن ‌ها که دوست‌ شان دارد، باشد. من اسطوره دیگری نمی ‌شناسم که دو زادگاه داشته باشد، ادمان یک مورد خاص در همه تاریخ است، پس هرگاه که نامش را می ‌برم، به احترامش تمام‌ قد می ‌ایستم».
151224f14bدر کنار زهرا راد، ایرنا باغدامیان نیز کیوریتور موزه‌ی ملی ارمنستان برای برگزای نمایشگاه «رنگ ‌های سرزمین‌ مادری ‌ام» است.
این نمایشگاه یک ‌ماه (تا ۲۹ آذرماه ۱۳۹۴) برپا خواهد بود و قرار است، پس از ارمنستان، در تهران نیز برگزار شود.
در مراسم گشایش نمایشگاه یادشده اهالی فرهنگ ادب و هنر ارمنستان، هنرمندان ایرانی - ارمنی، مدیران فرهنگی ارمنستان، نمایندگان فرهنگی از سفارتخانه‌های خارجی در ارمنستان، معاون وزیر فرهنگ و وزیر اتباع خارجی ارمنستان، رایزن فرهنگی و ... حضور داشتند.
اِدمان آیوازیان، متولد سال ۱۳۱۰ در تهران است که نقاشی را از ۱۳ سالگی آغاز کرد و در 16 سالگی به نمایشگاه بین‌ المللی نقاشان جوان راه یافت. سال ۱۳۵۲ به ایتالیا و یک سال پس از آن به انگلستان رفت و در کالج EMI دیپلم معماری گرفت. او از همان‌ سال‌ ها تا امروز در انگلستان زندگی کرده و سفر‌هایش به ایران در این سال‌ ها به روستا‌ها و شهرهای شمال و جنوب و شرق و غرب ایران برای به‌ تصویر کشیدن طبیعت و مردم بوده است.
ادمان ۵۰ سال‌ است که در انگلستان زندگی می‌ کند و تا امروز در بیش از ۴۰ نمایشگاه از جمله نمایشگاه سالانه‌ اتحاد جماهیر شوروی، نمایشگاه دوسالانه‌ تهران، انجمن ایران آمریکا، ‌گیلدهال لندن، ایروان، انجمن هنرمندان ارمنی آمریکایی در بوستون، طرح نمایشگاه کتابخانه‌ بریتانیا، خانه هنر تهران و... شرکت و حضور انفرادی داشته و همچنین در طول سال ‌ها کار هنری ‌اش، جایزه‌ هایی را کسب کرده که جایزه‌ نخست هنرمندان معاصر ایران، جایزه‌ نخست رقابت سالانه‌ی وزارت فرهنگ و انتخاب برای دوسالانه‌ ونیز، جایزه‌ «استنلی گریم»، نمایشگاه سالانه‌ ROI، جایزه‌ وینزور و نیوتن و جایزه کمپانی شیپرایتز، نمایشگاه سالانه‌ RSMA از جمله این موارد است. آثار این هنرمند در موزه‌ ها و مجموعه‌ های معتبر اروپا و آمریکا قرار دارند.
ادمان آیوازیان همچنین تعدادی پروژه‌ معماری مانند مدرسه توماسیان در تهران و تعدادی خانه و آپارتمان خصوصی، طراحی داخلی مسجد فرودگاه ریاض، نقاشی دیواری سالن انتظار فرودگاه جده، نقاشی دیواری برای موزه‌ ملی عربستان، طراحی سرامیکی برای مسجد جامع عمان و ... را در کارنامه حرفه‌ خود دارد.
نمایشگاه «رنگ ‌های سرزمین مادری‌ ام» با همکاری اداره کل همکاری‌ های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و موزه‌ ملی ارمنستان برپا شده است.

اخبار مرتبط