فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 17 فروردين 1400 10:40

رونمایی از تمبر کلیسای تادئوس مقدس

همزمان با برگزاری نمایشگاه مشترک تمبرهای ایران و ارمنستان از ‫تمبر یادبود کلیسای تادئوس مقدس رونمایی می‌شود.

«آلیک» - همزمان با برگزاری نمایشگاه مشترک تمبرهای ایران و ارمنستان از ‫تمبر یادبود کلیسای تادئوس مقدس رونمایی می‌شود.

‫به گزارش گروه فرهنگی ایرنا و به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست ایران، نمایشگاه مشترک تمبرهای ایران و ارمنستان با همکاری موزه ارتباطات و موزه ملی ارمنیان (اسقف آرداک مانوکیان) در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ در موزه ملی ارمنیان برگزار می شود.

‫در این نمایشگاه که به صورت مجازی برگزار می‌شود تمبرهای نوروزی ایران و گزیده ای از تمبرهای ارمنستان به نمایش گذاشته خواهد شد.

‫در حاشیه نمایشگاه مذکور، تمبر یادبود کلیسای تادئوس مقدس نیز رونمایی می‌شود.

بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا، موزه ها به دلیل قرار گرفتن در فعالیت‌های سطح ۳ مشاغل از روز گذشته تعطیل شده اند، بنابراین این نمایشگاه به صورت مجازی به صورت زنده از صفحات شرکت ملی پست و موزه ارتباطات در شبکه های اجتماعی پخش خواهد شد.

‫موزه ارتباطات در حاشیه جشن جهانی نوروز که در پایان سال ۱۳۹۹ توسط کمیته ملی یونسکو با حضور مسئولان و سفیران کشورها، برپا شد، از تمبر نوروز ۱۴۰۰ رونمایی کرد.

‫در آن رویداد نمایشگاه تمبرهای کشورهای حوزه نوروز هم برگزار شد و  مجموعه‌ای از تمبرهای کشورهای پاکستان، افغانستان، هندوستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان، عراق، مغولستان، آلبانی، بلغارستان و چین در معرض نمایش قرار گرفت.

قره کلیسا (کلیسای تادئوس مقدس) از بناهای مذهبی متعلق به ارامنه بوده که در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال‌شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده است. قره در زبان آذری به معنای سیاه است و وجه تسمیه این نام سیاه بودن قسمتی از کلیسا است. قره کلیسا که دومین کلیسای قدیمی جهان است از سنگ‌های سیاه ساخته شده که پس از بازسازی قسمتی از سنگ‌ها به وسیله سنگ های سفید جایگزین شده است.

قره کلیسا که در نزدیکی شهر ماکو در قرون چهارم تا ششم میلادی روی آرامگاه تادئوس مقدس، از حواریون حضرت مسیح (ع) بنا شده است، برای مسیحیان منطقه و همچنین ارامنه جهان ارزش مذهبی زیادی دارد.

مجموعه کلیساهای ارامنه به عنوان نهمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیدند؛ مجموعه ثبت شده کلیساهای ایران شامل سه کلیسای اصلی سنت تادئوس، سنت استپانوس، زُر زُر و چند بنای اطراف آن، همراه دهکده‌ها و قبرستان است.

هر سال، ارامنه بسیاری از گوشه و کنار ایران به زیارت این مکان می‌روند و در هفته زیارت قره کلیسا پس از انجام مراسم زیارت قبر تادئوس، به زیارت این دیر نیز می‌روند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։