فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 19 فروردين 1400 11:58

شرکت سفیر کشورمان در همایش «از ناواسارد تا نوروز: مشترکات فرهنگی ارمنی و ایران» در دانشگاه دولتی ایروان

سفیر کشورمان در ارمنستان، روز سه‌شنبه (هفدهم فروردین ماه) در همایشی که کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان با عنوان «از ناواسارد تا نوروز: مشترکات فرهنگی ارمنی و ایران» و با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه برگزار کرد، حضور یافت.

«آلیک» - عباس بدخشان ظهوری سفیر کشورمان در ارمنستان، روز سه‌شنبه (هفدهم فروردین ماه) در همایشی که کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان با عنوان «از ناواسارد تا نوروز: مشترکات فرهنگی ارمنی و ایران» و با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه برگزار کرد، حضور یافت و از بخش‌های مختلف دانشکده ایران‌شناسی نیز بازدید کرد.

به گزارش تارنمای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، در ابتدای این همایش، پروفسور روبن ملکونیان رئیس دانشکده شرق‌شناسی با خوشامدگویی به حاضرین، از تلاش‌های کرسی ایران‌شناسی در برگزاری این همایش تقدیر کرد.

سفیر کشورمان نیز در سخنان خود، با تبریک عید نوروز و عید پاک، اشتراکات فرهنگی مردم منطقه و به ویژه مردم ایران و ارمنستان را گنجینه ارزشمندی دانست که شناخت و حفظ آن اهمیت فراوانی دارد. ایشان، همزیستی طولانی پیروان ادیان مختلف در ایران، احترام دیگر مردم ایران به هموطنان ارمنی، حفظ آثار تاریخی ارامنه در ایران و زندگی آرام مسلمانان در ارمنستان را جلوه‌هایی از مدلی از زندگی مسالمت‌آمیز دانست که قابل معرفی به جهانیان است.

ظهوری با یادآوری برخی تلاش‌ها برای تحریف و یا انکار میراث تاریخی ایران و ارمنستان، بر ضرورت همکاری برای شناخت بهتر و حفظ میراث فرهنگی دو کشور تأکید کرد. سفیر کشورمان با اشاره به شرایط جدید منطقه، ضرورت همکاری بیشتر ایران و ارمنستان در این شرایط را یادآور شد و نقش‌آفرینی دانشگاه‌های دو کشور در این خصوص را ضروری دانست.

در ادامه این همایش، یازده نفر از محققین و ایران‌شناسان به ارائه مقالات خود درباره نوروز پرداختند. سخنرانی وارطان وسکانیان رئیس کرسی ایران‌شناسی با عنوان «ناواسارد: نوروز ارمنستان باستان»، سخنرانی گورگن ملیکیان، پیشکسوت ایران‌شناسی با عنوان «ارمنستان و ایران: دو شاخه یک فرهنگ» و سخنرانی مجید کریمی ‌با عنوان «جستاری بر کتاب آثار الباقیه ابوریحان بیرونی درباره نوروز» از جمله مطالب ارائه شده در این همایش بود.

پروفسور ملیکیان در سخنان خود با اشاره به فرازهایی از تاریخ مشترک ایران و ارمنستان از جمله نسب اشکانی گریگور روشنگر اولین رهبر مسیحی ارامنه، نبرد ارامنه سیونیک و قره‌باغ در کنار نادرشاه افشار با ارتش عثمانی و دوستی دو کشور ایران و ارمنستان در همه دوره پس از فروپاشی شوروی، مردم دو کشور را برادران تاریخی دانست که تاریخ و فرهنگی مشترک دارند.

دیگر محققین نیز درباره موضوعاتی از جمله «نوروز در میان زرتشتیان»، «نوروز در بین پارسی‌زبانان آران و شروان»، «نوروز در میان تالشان»، «چهارشما سور: چهارشنبه سرخ ایزدیان» و «نوروز در شاهنامه» مقالاتی ارائه کردند.

سفیر کشورمان در بخش پایانی حضور در این همایش، از بخش‌های مختلف دانشکده شرق‌شناسی و همچنین سالن فردوسی دانشگاه دولتی ایروان بازدید کرد.

Image Gallery

View the embedded image gallery online at:
https://alikonline.ir/fa/news/culture-and-art/item/16085-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProIde732a28006

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։