فا

فرهنگ و هنر

چهارشنبه, 12 خرداد 1400 09:19

گفت و گو درباره کنفرانس میراث فرهنگی ایران و اسپانیا

محمد مهدی احمدی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا روز گذشته در دیداری با مسئولان دانشکده تاریخ دانشگاه کمپلوتنسه مادرید در مورد برگزاری کنفرانس میراث فرهنگی‌ ایران و اسپانیا به بحث و گفت وگو نشست.

«آلیک» - محمد مهدی احمدی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا روز گذشته در دیداری با مسئولان دانشکده تاریخ دانشگاه کمپلوتنسه مادرید در مورد برگزاری کنفرانس میراث فرهنگی‌ ایران و اسپانیا به بحث و گفت وگو نشست.

به گزارش ایرنا، در این جلسه که خسوس کانترا مونتنگرو دبیر دانشکده جغرافیا و تاریخ و نیز سوزانا کالبو کاپیا معاون دانشکده حضور داشتند، کلیات مربوط به برگزاری کنفرانس میراث فرهنگی ایران و اسپانیا از سوی رایزن فرهنگی کشورمان مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این دیدار  احمدی ضمن ابراز خوشنودی از حضور در جلسه در فضای دانشگاه کمپلوتنسه مادرید به دیدار چندی پیش خود با معاون بین الملل این دانشگاه اشاره کرد و گفت در این دیدار توافق شد که با همکاری دانشکده تاریخ سمیناری درباره میراث فرهنگی دو کشور ایران و اسپانیا برگزار کنیم.

احمدی گفت: ایران و اسپانیا دارای پیشینه فرهنگی و تاریخی طولانی هستند و خوب است که هر دو کشور و مردمانشان با فرهنگ یکدیگر آشنا شوند.

وی تاکید کرد که ایران و اسپانیا با اینکه از نظر جغرافیایی از هم بسیار دور هستند، اما از نظر ویژگی های رفتاری و ظرافت های فرهنگی بسیار به یکدیگر نزدیک اند. تاثیر تاریخی روابط این دو ملت از دوره اساطیری در شبه جزیره ابیری با مادها، تا حضور پارسیان در عصر هخامنشی در این شبه جزیره آغاز می شود و در طول دوره های تاریخی گسترش می یابد تا اینکه در عصر تمدن اسلامی و تفکر توحیدی به اوج کمال و بالندگی خود می رسد.

احمدی بیان داشت که تاثیر کیش مهرپرستی ایرانی در قالب آیین میترائیسم به همراه آیین مانویت در گذر زمان تا دین مبین اسلام و مذهب تشیع در زمینه بینشی در کنار نفوذ و رسوخ حکمت اسلامی در قالب گفتمان عرفان و فلسفه اسلامی با حضور فیلسوفان اسپانیایی چون ابن حزم، ابن باجه، ابن رشد، ابن میمون و ... در تعامل با فیلسوفان ایرانی چون فارابی، ابن سینا و رازی قابل ردیابی است.

رایزن فرهنگی‌ کشورمان بیان داشت که با توجه به این ارتباطات پر سابقه تاریخی و فرهنگی، پیشنهاد می کنم در ذیل این سه سرفصل کلی موضوعاتی را با همکاری دانشگاه کمپلوتنسه مادرید مشخص نماییم تا در قالب یک کنفرانس علمی و دانشگاهی و با حضور پژوهشگران هر دو کشور به آنها پرداخته شود. این سه سرفصل شامل این ها هستند:

۱ - مطالعات پژوهشی دین، الهیات، فلسفه و عرفان ایران و اسپانیا

۲ - مطالعات پژوهشی هنر، معماری و صنایع دستی ایران و اسپانیا

۳ - مطالعات پژوهشی حوزه ادبیات در ایران و اسپانیا

احمدی همچنین پیشنهاد کرد که فراخوان مقاله از سوی هر دو نهاد رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه در این زمینه منتشر شود و کمیته ای علمی نیز برای انتخاب مقالات و برنامه ریزی این سمینار در دانشکده تاریخ تشکیل گردد. دو نفر از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان عضو این کمیته خواهند بود و اعضای دیگر با توافق دوجانبه انتخاب می شوند.

احمدی افزود که زبان پیشنهادی برای این کنفرانس فارسی و اسپانیایی است و البته امکان ترجمه ارائه مقالات نیز در نظر گرفته خواهد شد. زمان برگزاری این کنفرانس نیز روزهای ۱۰و ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۰ خواهد بود که مورد توافق هر دو طرف قرار گرفت.

مسئولان دانشگاه کمپلوتنسه مادرید نیز ضمن استقبال از این برنامه فرهنگی و پژوهشی مشترک و پذیرش کلیات پیشنهادی رایزن فرهنگی کشورمان متعهد شدند که ظرف ده روز کاری آینده پیشنهادات خود را برای نوشتن متن فراخوان و نیز انتخاب موضوعات اصلی کنفرانس آماده نمایند تا در جلسه مشترک بعدی با رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا موضوعات اصلی، تعداد سخنرانان مراسم و اعضای ترکیب کمیته علمی سمینار نهایی شده و در مورد آنها تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

در پایان این دیدار رایزن فرهنگی کشورمان کتابی نفیس در حوزه ایرانشناسی را به ریاست دانشکده تاریخ دانشگاه کمپلوتنسه مادرید (که به دلیل بیماری امکان حضور در جلسه را نداشت) هدیه داد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։