فا

فرهنگ و هنر

دوشنبه, 22 اسفند 1401 12:01

موزه مردم شناسی ارامنه ایران یکی از موزه های دیدنی پایتخت است

براساس آخرین گزارش های بدست آمده، موزه مردم شناسی ارامنه ایران یکی از موزه های دیدنی پایتخت است.

«آلیک» - براساس آخرین گزارش های بدست آمده، موزه مردم شناسی ارامنه ایران یکی از موزه های دیدنی پایتخت است.

موزه اسقف آرداک مانوکیان یکی از موزه های ایران بوده که به سبب معماری بسیار زیبایی که دارد، مشهور است. این موزه که به عنوان موزه مردم شناسی ارامنه شهرت دارد، در کنار کلیسای مریم مقدس در خیابان سی تیر شهر تهران برپا شد. موزه اسقف اعظم مانوکیان به عنوان یکی از مراکز فرهنگی تهران، اشیا و ابزارهای مربوط به دین و فرهنگ ارامنه در ایران را در معرض دید قرار می دهد. بنای کلیسا به دوران پهلوی باز می گردد اما برپایی موزه مردم شناسی ارامنه ایران در سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شد. هدف از برپایی این موزه دیدنی، به نمایش گذاشتن آداب و رسوم ارامنه عزیز در ایران بود. این مهم به افزایش جمعیت ارامنه قوت یافت. به همین سبب، یکی از ساختمان های کلیسا را به موزه ملی ارمنی ها یا همان موزه مردم شناسی ارامنه اختصاص دادند.

این موزه که امروزه در اختیار و تملک خلیفه گری ارامنه تهران قرار دارد، به عنوان یکی از پایگاه های مهم منابع فرهنگی ارامنه در ایران بحساب می آید. این مکان برای افرادی که به مجموعه های تاریخی و فرهنگی علاقه دارند، پبشنهادی بسیار مناسب و جذابی است. بنابر تمام اسنادی که از تاریخچه نچندان دور برپایی این بنا میگذرد، بانی ساخت این موزه جناب جاثلیق آرام اول بود. این موزه به‌طور رسمی در ۱۴ آبان ۱۳۸۷ (۴ نوامبر ۲۰۰۸) با حضور جاثلیق آرام اول، رهبر ارمنیان حوزهٔ سیلیسی، که به عنوان مهمان رسمی در تهران حضور داشت، افتتاح شد. اسقف آرداک مانوکیان یکی از اسقف های اعظم ایران بود که به مدت ۴۰ سال به عنوان اسقف اعظم در تهران فعالیت داشت.

این کلیسا به سبک معماری ارمنی بنا شد. این بنا با سنگ بازالت که رنگی خاکستری دارد، در پلانی به شکل صلیب ساخته شده است. گنبد اصلی این کلیسا به شکل ۱۲ ضلعی بوده که همانند تمام گنبدهای اصلی با ۱۲ نورگیر در بالای نمازخانه خودنمایی می کند. به محراب این مسجد که بنگرید، درخواهید یافت که در اطراف آن دو اتاقک به صورت قرینه قرار گرفته است. اصول قرینه را در جای جای این کلیسا میتوان یافت. محراب را سه پنجره احاطه کرده است. در قسمت غربی این بنا هم گنبدی دیگری هست که ناقوس خانه کلیساست.

در موزه مردم شناسی ارامنه تهران همانند موزه کلیسای وانک، اشیای ارزشمندی از سبک زندگی ارامنه، عکس ها، اشیا و وسایل مربوط به کلیساهای ایران، مدارک و لوازم شخصی آقای مانوکیان، تندیس های اهدایی بانو لیلیت تریان، لباس های سنتی زنان ارامنه، لوازم و وسایل مربوط به برگزاری مراسم مذهبی نگهداری می شود. بانو لیلیت تریان یکی از مجسمه سازهای برجسته ارمنی است. سالنی به آثار لیلیت تریان، این مجسمه ساز و پیکرتراش هنرمند ارمنی اختصاص یافت.

در بخش دیگر لباس و پوشش سنتی زنان ارمنی قرار دارد. یکی از جذاب ترین وسایلی که در این موزه قرار دارد، مهری است که از جمله ابزارهای کهن ارامنه بوده که بر روی نانهای مقدس زده میشده است. بخشی از موزه به نمایش کتب مقدس پرداخته که دست نویس هستند. قدیمی ترین کتاب بنا به گفته راهنمای موزه، ۶۰۰ سال قدمت دارد. در گوشه ای از موزه نیز یک دستگاه شمع سازی وجود دارد که طی ۳۲ سال ۳۷۳۷۳۵۰۰ شمع را برای کلیساهای ایران ساخت.

در موزه مانوکیان تهران لوازم و وسایل این اسقف اعظم نیز نگهداری می شود. این بخش یکی از پربازدید ترین قسمت های موزه است. از دیگر قسمتها میتوان به بخش ورودی این موزه اشاره کرد. در بدو ورود با دو آرامگاه که با دو تندیس خودنمایی می کنند، مواجه خواهید شد. این دو آرامگاه متعلق به مانوکیان و یپریم خان است. یپرم خان یکی از مبارزان ارمنی ایران در دوران پر فراز و نشیب مشروطه بود.

 

گلاره یوسف پور، وبسایت همگردی

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։