فا

فرهنگ و هنر

چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 12:10

تجلیل از مقام فردوسی در ارمنستان

 ۲۵ اردیبهشت‌ماه در تقویم ایران به‌عنوان روز بزرگداشت فرودسی و پاسداشت زبان فارسی نامگذاری شده است.

«آلیک» - دیروز و همزمان با بزرگداشت فردوسی، به همت رایزن فرهنگی ایران و با همکاری کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان از مقام این حماسه‌سرای نامی ایران در دانشگاه دولتی ایروان تجلیل شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان، وارطان وسکانیان، رییس کرسی ایران‌شناسی، برگزاری نشست علمی برای تجلیل از مقام فردوسی را کاری موثر و مهم توصیف و جایگاه شاهنامه را در میان دیوان شعرای ایرانی، جایگاهی ویژه و برجسته ارزیابی کرد.

رایزن فرهنگی ایران نیز شاهنامه را برآمده از فرهنگ عمیق ایرانی ـ اسلامی توصیف کرد و گفت: فردوسی خالق اثری جاودانه است که علم، حکمت، فرهنگ و در یک کلام زندگی سعادتمندانه را به بشر آموزش می‌دهد.

مجید مشکی ضمن خواندن ابیاتی از شاهنامه، اظهار کرد: شاهنامه اگرچه روایت جنگ، صلح، پیروزی و شکست است، اما تمام ابیات آن روش زندگی متعالی را به انسان می‌آموزد.

او در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: تصویرسازی قوی شاهنامه موجب ماندگاری و زنده بودن آن تا زمان ما و تا ابد شده است.

شاهروز شهدین، خانم نوروزی، گارنیک گئورگیان، آهارون وارطانیان، نونیک داربینیان، هاسمیک گیراگوسیان، لوسینه تر هوانیسیان، آستقیک گقامیان و زاروهی خاچاطوریان از دیگر سخنرانان این محفل بودند که با تجلیل از خادمان زبان فارسی و شاهنامه‌خوانی دانشجویان رشته ایران‌شناسی همراه بود. همچنین در این مراسم، مقالاتی مرتبط با این موضوع ارائه شد.

۲۵ اردیبهشت‌ماه در تقویم ایران به‌عنوان روز بزرگداشت فرودسی و پاسداشت زبان فارسی نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։