فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 15 اسفند 1392 10:45

جلفا، مهری بر تایید نصف جهان بودن اصفهان

اصفهان تنها با نام میدان نقش جهان، سی و سه پل و پل خواجو نصف جهان نشده است، بلکه نام‌ هایی که بر سر در برخی خیابان ‌ها و کوچه‌ هایش نقش بسته شاید با ادبیات فارسی بیگانه باشد، اما سخن از فرهنگی می‌گوید که 400 سال است با اصفهان عجین شده و مهری دیگر بر تایید نصف جهان بودن این شهر است.

اصفهان تنها با نام میدان نقش جهان، سی و سه پل و پل خواجو نصف جهان نشده است، بلکه نام‌ هایی که بر سر در برخی خیابان ‌ها و کوچه‌ هایش نقش بسته شاید با ادبیات فارسی بیگانه باشد، اما سخن از فرهنگی می‌گوید که 400 سال است با اصفهان عجین شده و مهری دیگر بر تایید نصف جهان بودن این شهر است.
نظر، خاقانی و حکیم نظامی از جمله خیابان‌ های زنده و پر تکاپوی امروز دیار اصفهان است که نام‌ های جلفا، خواجه پطروس، سنگتراشان، آلفرد و.... بر آنها خودنمایی می‌ کند و موجب پیوند هموطنان ارمنی از عصر صفوی تا امروز به اصفهان شده اند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، این خیابان ‌ها امروز خود جاذبه ‌ای است که گردشگران را از آن طرف رودخانه و با عبور از سی و سه پل به طرف دیگر شهر می‌ کشاند. نه برای دیدن پاساژها، کافی شاپ ‌ها و رستوران ‌هایی که اکنون آنها را یکی از پر ترددترین خیابان‌ های شهر کرده است، بلکه برای دیدن کلیساها و خانه ‌های تاریخی که مجموعه ‌ای از اقتصاد، هنر، سیاست، ورزش و.... است و یک فرهنگ را از دیر باز تا به امروز حکایت می ‌کند.
نقش و تاثیر ارامنه بر اصفهان با اقتصاد و تجارت آنها شروع شد؛ تاجرانی بزرگ چون خواجه نظر و خواجه پطروس که نامشان بر خیابان ‌هایی که اقتصاد همچنان در آنها رونق دارد، ماندگار است.
تاجرانی که از ثروت و تجارت خود در عصر صفوی به سیاست هم رسیدند. هر چند شکوه اعرابی هاشمی، پژوهشگر مسایل ارامنه معتقد است علت اصلی که شاه عباس ارامنه را به اصفهان کوچ داد تجارت و اقتصاد نبود، اما آنها در اقتصاد سرآمد بودند و با تجارتی که بیشتر بر پایه ابریشم بود کانون‌ های تجارت جهانی را در دست گرفتند.
اهمیت تاجران ارمنی را می ‌توان در فرمان پادشاهان در خصوص آنها در موزه کلیسای وانک دید:
«از تجار ارمنی حقوق گمرکی اضافه مطالبه نشود» (فرمان نادر شاه افشار در سال 1154 ه. ق.)، «به اختلافات بازرگانان ارمنی بدون واسط وکلا رسیدگی شود» (فرمان شاه سلطان حسین در سال 1119 ه. ق.).
«خواجه» که با نام برخی از ثروتمندان و تاجران ارمنی چون خواجه نظر، خواجه پطروس و ... همراه شده در اصل کلمه فارسی است که در ادبیات ارمنی راه یافته و با دادن سمت کلانتر آنها را به مقوله سیاست هم وارد کرده است.
شکوه اعرابی هاشمی می‌ گوید: در عصر صفوی کلانتر یکی از بالاترین مقامات سیاسی بود که چند تن از تجار ارامنه این نام را گرفتند و شاه عباس از آنها در مناسبات سیاسی و اقتصادی خود با کشورهای اروپایی استفاده می ‌کرد زیرا این تاجران در سفرها صرفه جویی می‌ کردند و با اروپاییان هم کیش بودند.
عضو هیئت علمی تاریخ دانشگاه آزاد نجف آباد می افزاید: هیئت‌ ها و سفرا هم وقتی به ایران می ‌آمدند در منزل تجار ارمنی با ظروف و وسایل گران قیمت پذیرایی می‌ شدند.
این تعاملات سرآغازی بود برای رشد و شکوفایی ارامنه در صنعت و هنر به گونه ‌ای که نخستین دستگاه چاپ را خاچاطور کساراتسی به ایران آورد و اولین چاپخانه در اصفهان راه اندازی شد. امروز مجسمه خاچاطور در کوچه جلفا به نظاره کلیسای وانک و کتابخانه‌ اش که گواه تاریخ این صنعت در ایران می ‌باشد و موزه ‌ای که دومین دستگاه چاپ در آن جای دارد، نشسته است.
اعرابی هاشمی می ‌گوید: متاسفانه آن زمان از این صنعت در اصفهان استقبال چندانی نشد چرا که با سیستم سنتی مغایرت داشت.
امروز در اصفهان از 24 کلیسا ساخته شده از زمان شاه عباس صفوی تا شاه سلطان حسین 12 کلیسا باقی مانده است. اعرابی، تزیینات داخلی این کلیساها را نشان از معماری و هنر خاص ارامنه می ‌داند و می‌ افزاید: ارامنه در بحث هنری واقعا فعال بودند و معماری کلیساها از این می‌ گوید که آنها برای خود در معماری صاحب سبک بوده ‌اند.
او حافظه تاریخی مردم را ضعیف می ‌داند و مطالعه نسل جوان از تاریخ را کم و می ‌گوید: متاسفانه از تاثیر و نقش ارامنه اصفهان منابع علمی به زبان فارسی اندک است و نیاز به ترجمه کتاب‌ های مرجع موجود در این زمینه است تا این بخش تاریخی ثبت شود.
شماره 64 فصلنامه «پیمان» (فصلنامه فرهنگی ارمنیان) که در تابستان 1392 منتشر شد به معرفی مختصر هنرمندان و پژوهشگران تاثیر گذار اختصاص یافت و نام 12 ارمنی اهل اصفهان در آن دیده می ‌شود.
لئون میناسیان (نویسنده و پژوهشگر)، هوانس آبکاریان معروف به یحیی خان (سازنده تار)، زاون قوکاسیان (نویسنده و کارگردان)، آنیک شفرازیان (بازیگر تئاتر و سینما)، آربی آوانسیان (کارگردان تئاتر و سینما)، نیکول فریدنی (پدر عکاسی نوین ایران)، میناس پادگرهانیان (عکاس)، یسایی شاجانیان (مینیاتور ساز و مرمت کار)، یرواند نهاپتیان (از پایه گذاران نقاشی آبرنگ)، سمبات در کیورقیان (از پایه گذاران نقاشی آبرنگ)، اما آبراهامیان (پیکره ساز) و مارکار گالستیانس معروف به الگال (معمار).
ایساک یونانسیان که سردبیر میهمان شماره 64 فصلنامه «پیمان» بوده است در خصوص این هنرمندان و نقش و تاثیر آنها بر هنر و فرهنگ اصفهان می‌ گوید: شاه عباس ارامنه‌ ای را گلچین کرد که تخصص ‌هایی در زمینه ‌های زرگری، معماری، قالی بافی و ... داشتند تا با کمک تخصص این افراد که بیشتر تحصیل کرده دانشکده‌ های روس بودند بتواند صنعت ایران را ارتقا دهد. مهاجرت ارامنه به اصفهان از مهم‌ ترین رخداد های تاریخی است که در قدم نخست موجب ارتباط ایران با دیگر کشورها شد.
یونانسیان تجارت ارامنه را موروثی می داند و می‌ گوید: خواجه نظر، خواجه سر افراز، خواجه پطروس و... بازرگانان موفقی بودند که توانستند ثروت بسیاری به دست آورند و بخش اعظمی از معاملات آنها با کشور هند بود و جالب اینکه اکثر تجار، فرزندان خود را برای تحصیل به هند می ‌فرستاندند.
این پژوهشگر مسایل ارامنه ادامه می ‌دهد: همچنین نخستین زن دیپلمات دنیا که در سال 1918 میلادی سفیر ارمنستان در ژاپن بوده، به نام دیانا آبکار از اهالی اصفهان بود.
نخستین آموزشگاه نقاشی در اصفهان توسط سرکیس خاچاطوریان که به دعوت پرفسور پوپ به اصفهان آمده بود پایه گذاری شد که علاوه بر هنر خود به مطالعه مکتب ‌های هنری اصفهان نیز پرداخت و شاگردان بسیاری در اصفهان پرورش داد.
یونانسیان پنج نفر را پایه گذار نقاشی آبرنگ در ایران می ‌داند که سه نفر از آنها ارمنی هستند و می‌ گوید: یسایی شاجانیان از هنرمندان نقاشی است که در اصفهان متولد شده و می ‌توان آثار او را بر نقاشی‌ های دیواری هتل عباسی اصفهان دید.
او به یرواند نهاپتیان و میشا شهبازیان نیز اشاره می‌ کند و می ‌افزاید: ارامنه در دوره صفوی و اواخر دوره قاجار بسیار شکوفا شدند و آثار آنها را از مرمت، طلا سازی، نقاشی و ... در مکان‌ های مختلف اصفهان می ‌توان دید که اصلی ترین آن سی و سه پل است که به اهتمام الله وردی خان ساخته شد.
وقتی از چند ارمنی جلفا می ‌خواهیم از ارامنه تاثیر گذار، هنرمند و بزرگان خود صحبت کنند تنها نام چند نفر از دهه‌ های اخیر را می‌ شنویم. بیشتر بر این عقیده ‌اند که مشکلات روزمره و به ویژه اقتصادی امروز آنها را از تاریخ دور کرده است.
یونانسیان یکی از رسالت ‌های فصلنامه «پیمان» را در طول 17 سال انتشار خود به زبان فارسی بر پایه اطلاع رسانی و معرفی هنرمندان گذشته و حال این سرزمین به هموطنان می ‌داند و می‌ گوید: زنده یاد لئون میناسیان درباره ارامنه کتاب‌ های بسیاری نوشته است، اما متاسفانه بیشتر به زبان ارمنی است. شنیده ‌ام که تصمیم بر ترجمه چند کتاب او به زبان فارسی است. چند سال قبل هم دانشنامه ایرانیان ارمنی چاپ شد که به معرفی بزرگان ارمنی در تمامی حوزه‌ ها پرداخته است.
جلفا هرچند از جمعیت ارمنی نشین آن کاسته شده اما سرفراز است به کلیساهایش، هنرش، صنعتش و بزرگانی که نام آنها در کتابخانه و موزه کلیسای وانک ثبت شده و هویت آن را شکل داده ‌اند و ناقوس کلیسا با هر سال نو میلادی که به صدا در می‌ آید چشم انتظار تاثیرگذاری نسل جدیدی است که آوازه‌اش طنین افکن دیار نصف جهان شود.

گزارش از زهرا محمدی،
خبرنگار ایسنای منطقه اصفهان

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։