فا

فرهنگ و هنر

یکشنبه, 11 شهریور 1397 14:50

تماس؛ یادآوری نسل‌کشی ارامنه

فیلم "تماس" درباره نسل‌کشی تاریخی ارامنه به دست ترکیه عثمانی است که به گفته فیلمنامه‌نویس آن، در گوشه‌ای از تاریخ مغفول مانده و کسی آن را نسل کشی جهانی نمی‌داند.

«آلیک» - فیلم "تماس" به کارگردانی کوژ نادو عصیان تنها نماینده ارمنستان در سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان است که در پردیس سینمایی چهارباغ اکران شد.

«آلیک» - درد از هر طرف که خوانده شود درد است، اما برخی دردها ابدی اند و درتاریخ باقی خواهند ماند. دردها و زخم‌هایی که از جنگ‌ها بر تن یک ملت باقی می‌مانند و تا همیشه همواره تازه اند و ساخت فیلم‌هایی با مضمون این دردها، شاید بیانشان کند تا علاوه بر تاریخ شفاهی، بر پرده‌ی سینما هم جان بگیرند و همواره یادآور زخم‌هایش باشد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، "تماس" اثر کوژ نادو عصیان بعدازظهر روز گذشته (دهم شهریور ماه) در سینما چهارباغ اکرن شد. این فیلم درباره نسل‌کشی تاریخی ارامنه به دست ترکیه عثمانی است که به گفته فیلمنامه‌نویس آن، در گوشه‌ای از تاریخ مغفول مانده و کسی آن را نسل کشی جهانی نمی‌داند.

در سرتاسر فیلم شاهد سکانس‌هایی هستیم که نمایان‌گر فرهنگ ارامنه و رسوم آنها در اعیاد بزرگ است. در برخورد با شخصیت‌های داستانی فیلم، می‌توانیم تفکرات انسان دوستانه و هم‌چنین ایمان و اعتقاد راسخ افراد به دین مسیحیت را مشاهده کنیم.

خشونت برخی از سکانس‌های فیلم بیش از توان روحی یک کودک است، اما به‌نظر برای نوجوانانی که این‌روزها درگیر بازی‌های کامپیوتری و جنگی هستند، مناسب است.

نشان دادن صحنه‌های تاراج و خراج عثمانی‌ها از ارمنستان تاثیر بسزایی در باورپذیری جنگ‌هایی دارد که در سرار دنیا هر دولت و ملتی با آن درگیر بوده است.

استفاده از نمادها وفضای هنری در برخی پلان‌های فیلم تماس، نمایان‌گر تعاریفی جهانی از جنگ و خشونت باشد.

بیان تفکرات عثمانی‌ها درباره ارامنه، مبنی بر اینکه آنها، ملتی نادان و نافرمان اما تاجرانی قهار هستند به صراحا در فیلم اعلام می‌شود.

موسیقی متن تاثیرگذار این فیلم، تکیه بر عواطف مخاطبان می‌کند و پیشتاز همراهی با آنها است.

فیلم "تماس" فردا دوشنبه (۱۲ شهریور ماه) ساعت ۱۹:۳۰ در سالن شماره یک مجموعه سیتی سنتر نیز اکران خواهد شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։